Scania One – nowa cyfrowa platforma usług łączności floty

fot. Scania

Scania One to nowa cyfrowa platforma skupiająca usługi z zakresu telematyki, przeznaczona dla kierowców oraz właścicieli flot. Obecnie po drogach porusza się ćwierć miliona pojazdów Scania połączonych w ramach sieci przesyłania danych.

Za pośrednictwem Scania One właściciele flot i kierowcy uzyskują dostęp do najnowszych usług, usprawniających i ułatwiających wykonywanie zadań transportowych. Platforma jest wygodnym rozwiązaniem dla użytkowników obecnych i przyszłych usług Scania, dostępnym za pomocą tabletu z systemem Android.

Scania One korzysta z oprogramowania firmy Ericsson. Platforma została zaprojektowana z myślą o zróżnicowanych potrzebach właścicieli flot i kierowców, związanych z eksploatacją pojazdów, obsługą zleceń oraz osobistych preferencjach użytkowników. Dzięki niej kierowcy mogą korzystać z  wszystkich aplikacji, jakich używa firma transportowa na jednym urządzeniu, specjalnie opracowanym tablecie.

Jednym z elementów Scania One jest Scania Fleet Management, kompleksowy system do monitorowania pojazdów i analizy danych, który daje użytkownikowi pełen wgląd w informacje na temat swojej floty i kierowców. Scania Fleet Management pozwala na analizę zmian wydajności floty z uwzględnieniem najważniejszych czynników wpływających na koszty, w tym spalania oraz sposobu eksploatacji pojazdu. System jest też bardzo pomocny w planowaniu pracy pojazdów, dostarczając informacje o ich położeniu i zbliżających się terminie prac serwisowych.

Dla wygody użytkowników eksperci Scania udostępnili również intuicyjną aplikację Fleet Performance, która umożliwia dostęp do najbardziej istotnych danych z systemu Scania Fleet Management.

Scania One obejmuje takie funkcje, jak:

Codzienna inspekcja – przegląd czynności, które należy wykonać przed wyruszeniem w drogę, niezależnie od typu pojazdu i naczepy. Funkcja pozwala na systematyczną kontrolę pojazdu, co stanowi podstawę do planowania kolejnej wizyty w serwisie.

Scania Assistance – umożliwia kierowcy skontaktowanie się z serwisem i przekazanie pozycji pojazdu w celu przeprowadzenia szybkiej naprawy na drodze lub w warsztacie.

Przewodnik – interaktywne narzędzie, które umożliwia kierowcy zapoznanie się z podstawowymi funkcjami pojazdu. Za pomocą aparatu urządzenia mobilnego można zrobić zdjęcia symboli znajdujących się na tablicy rozdzielczej i poznać ich działanie, czytając opis lub oglądając film.

Kolejne funkcje Scania One będą systematycznie dodawane. W efekcie powstanie platforma  dla zoptymalizowanych i wydajnych usług przewozowych.

Scania One może współpracować z opartą na „chmurze” platformą RIO stworzoną przez Volkswagen Truck & Bus GmbH. Dzięki temu użytkownicy mogą skorzystać z dodatkowych usług.