Opony ciężarowe Goodyear najszybsze na świecie

Opracowany przez Volvo Trucks „The Iron Knight” pobił dwa światowe rekordy prędkości ciężarówek na oponach Goodyeara. W rezultacie opony marki stały się najszybszym ogumieniem dla tego rodzaju pojazdów użytkowych.

Ogumienie Goodyeara dla „The Iron Knight” pomogło 4,5 t ciężarówce o mocy 2400 KM uzyskać średnią prędkość 169.09 km/godz. w czasie 21,29 s na dystansie ponad 1000 m ze startu zatrzymanego. Ten wyjątkowy pojazd pobił również rekord na dystansie 500 m, rozpędzając się do 131.29 km/godz. w 13,71 s ze startu zatrzymanego. Warty podkreślenia jest również fakt, że w czasie prób ciężarówka Volvo Trucks osiągnęła maksymalną prędkość 276 km/godz.

opony-ciezarowe-goodyear-najszybsze-na-swiecie_2_
fot. Goodyear

Technologie zastosowane w oponach specjalnie skonstruowanych przez Goodyeara dla pojazdu podejmującego próbę bicia rekordu prędkości opierają się na doświadczeniach zdobytych przez markę w czasie wyścigów ciężarowych. Do produkcji wykorzystano standardowe osnowy najnowszej generacji, identyczne z wykorzystywanymi na co dzień w pojazdach użytkowych jeżdżących w całej Europie. Tym samym nowy rekord świata uzyskany na oponach ciężarowych Goodyear jest podkreśleniem wiodącej pozycji technologicznej marki w branży transportowej.

Przy takiej mocy i momencie obrotowym zapewnienie 4,5-tonowej ciężarówce odpowiedniej trakcji przy prędkościach sięgających 280 km/godz. to prawdziwe wyzwanie dla ogumienia – powiedział Laurent Colantonio, dyrektor ds. technologii opon użytkowych Goodyear w regionie EMEA. Skonstruowanie produktu, który bije rekord świata prędkości, świadczy o naszej specjalizacji w stosowaniu zaawansowanych technologii i innowacji do produkcji wyjątkowych opon. Dotyczy to zarówno ogumienia dla The Iron Knight, jak i standardowych opon ciężarowych, które oferują najwyższe osiągi wszystkim klientom, pomagając jednocześnie ograniczać całkowite koszty użytkowania.

Opony Goodyear 315/70R22.5 na oś kierowaną „The Iron Knight” powstały na bazie ogumienia wyścigowego Goodyear Truck Racing wykorzystywanego przez wszystkie pojazdy ciężarowe startujące w zawodach odbywających się w ramach Mistrzostwach Europy Samochodów Ciężarowych FIA. Opony na oś napędową w rozmiarze 495/45R22.5 są w stanie przenosić ogromny moment obrotowy wytwarzany przez pojazd opracowany przez Volvo Trucks. Ogumienie na obie osie powstaje w oparciu o standardowe osnowy ciężarowe marki, ze specjalnie opracowanymi mieszankami i wzorami bieżnika. Opona użyta do bicia rekordów posiada na ścianie bocznej specjalnie oznaczenie „Goodyear The Iron Knight”.

fot. Goodyear
fot. Goodyear

Rekordowe przejazdy odbyły się na zamkniętym torze testowym w północnej Szwecji. Za kierownicą „The Iron Knight” siedział Boije Ovebrink, który posiada ponad 30-letnie doświadczenie w wyścigach samochodowych i ciężarowych, a także pobił w przeszłości pięć rekordów prędkości. Obecnie uzyskane wyniki są analizowane przez FIA, międzynarodowe stowarzyszenie sportów motorowych.

Volvo Trucks i Goodyear łączy długa historia współpracy, szczególnie w zakresie bicia światowych rekordów prędkości. Mean Green, również prowadzona przez Boije Ovebrinka, to najszybsza ciężarówka hybrydowa, która w 2012 roku na specjalnie skonstruowanych oponach ciężarowych Goodyear pobiła dwa rekordy prędkości.