Kögel na targach bauma

fot. Kögel

W czasie kwietniowych targów bauma 2016 w Monachium firma Kögel zaprezentowała na swoim stoisku m.in. naczepę – wywrotkę wannową do transportu asfaltu, 2-osiową wersję wywrotki wannowej oraz naczepę do przewozu materiałów budowlanych.

W czasie tegorocznej baumy Kögel po raz pierwszy zaprezentował szerokiej publiczności całkowicie izolowaną samowyładowczą naczepę wannową do transportu asfaltu. Trzyosiowa wywrotka o pojemności 24 m3 (zdjęcie u góry strony) to wariant wyposażony w wannę z dnem o grubości 5 mm, ścianę tylną o grubości 4 mm, wykonane z ulepszonej cieplnie stali Hardox 450 oraz ściany boczne wyprodukowane z 4-milimetrowej blachy stalowej S700 o wysokiej wytrzymałości. Zestawienie takich komponentów i ich grubości stanowi optymalne rozwiązanie przeznaczone do stosowania w transporcie mieszanek asfaltowo-grysowych.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Niemiec koryto nowej wywrotki wannowej do transportu asfaltu jest całkowicie izolowane i wyposażone w zintegrowany czteropunktowy system pomiarowy oraz wskaźnik temperatury z drukarką. Na ekranie wyświetlacza pokazywane są naprzemiennie stan poszczególnych punktów pomiarowych oraz średnia wartość temperatury. Izolacja wywrotki wykonana została z wysokiej jakości termoutwardzalnego materiału izolacyjnego, który nadaje się w szczególności do stosowania w temperaturach do 200°C. Pokrycie zewnętrzne, cała rama pojazdu, jak również koryto wywrotki są trwale chronione przed korozją za pomocą powłoki nanoceramicznej oraz powłoki KTL pokrytej dodatkowo lakierem UV. System czujników temperatury jest łatwy w konserwacji bez zdejmowania pokryw blaszanych. Do izolacji części górnej wywrotki służy pokrywa przesuwna wykonana z termoodpornego materiału. Parametry termoizolacji koryta na asfalt przewyższają wartości określone w przepisach. Dzięki temu klient zyskuje gwarancję utrzymania stabilnej temperatury asfaltu.

Nowa wywrotka wannowa firmy Kögel do transportu asfaltu wyposażona jest również w dłuższy o 170 milimetrów zwis wanny, który producent zaprezentował już w 2014 r. Dzięki temu pojazd doskonale nadaje się do zastosowania przy budowie dróg, gdyż nie jest potrzebny żaden dodatkowy zsyp. W efekcie klient zyskuje pieniądze (nie musi doposażać wywrotki) oraz może więcej przewieść dzięki mniejszej masie pojazdu.

Oprócz tego oprawy lamp, odseparowane od uchwytów błotników, mają łatwo i szybko regulowaną wysokość, co pozwala na zwiększenie ich odległości od asfaltu bądź rozściełaczy asfaltu. Również udoskonalona wersja odchylanej do góry składanej blokady ochrony przeciwnajazdowej (wprowadzona na rynek w zeszłym roku) ułatwia współpracę z rozściełaczami do asfaltu. W ten sposób zmniejsza się obszar zabrudzeń asfaltem. Haki blokujące są wsuwane przy rozładunku automatycznie do wnętrza tylnej burty, przez co są lepiej chronione przed zanieczyszczeniami i spadającymi kamieniami.

Wywrotka wannowa z całkowicie izolowaną termicznie wanną produkowana jest również przez siostrzaną spółkę – Humbaur. W ten sposób Kögel wychodzi naprzeciw życzeniom swoich klientów, którzy wolą zaopatrywać się u jednego dostawcy.

2-osiowa wywrotka wannowa Kögel o pojemności 27 m3
2-osiowa wywrotka wannowa Kögel o pojemności 27 m3 (fot. Kögel)