W dniach 10–14 września br. w centrum wystawienniczym we Frankfurcie nad Menem odbędą się międzynarodowe targi techniki motoryzacyjnej Automechanika – najważniejsza i największa impreza branżowa tego typu, gromadząca wystawców związanych głównie z rynkiem części zamiennych i wyposażenia warsztatowego.
Na początku maja br. mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie, podczas której Michael Johannes – Vice President Logistics & Mobility Messe Frankfurt przybliżył tegoroczną edycję tego wydarzenia.
„Po udanym restarcie w roku 2022 spodziewamy się jeszcze większej liczby międzynarodowych wystawców na tego rocznych targach Automechanika Frankfurt. Już na początku lutego mieliśmy ponad 4000 zgłoszeń z ponad 80 krajów, w tym wielu wystawców powracających po długiej przerwie” – skomentował Michael Johannes, Vice President Logistics & Mobility Messe Frankfurt.
Na tę odbywającą się w cyklu dwuletnim imprezę po latach przerwy powracają producenci z sektora lakiernictwa, m.in. Axalta, PPG, 3M i Sonax, a także takie firmy, jak Exedy, Marelli Aftermarket, SKF, Sogefi i Trucktec, Spanesi, Airbest Industry, Cormach, OMCN, Rabotti i Rotar Marchinery Industrial oraz wiele innych. Ofertę wystawienniczą podzielono na grupy tematyczne: części zamienne i podzespoły, wyposażenie warsztatów samochodowych, akcesoria, oprogramowanie komputerowe oraz systemy mobilne, wyposażenie myjni, sprzęt i materiały do obsługi klimatyzacji samochodowej, elektroniczne części zamienne, zarządzanie i rozwiązania cyfrowe, elektromobilność i alternatywne źródła napędu, systemy bezpieczeństwa oraz ogumienie.
Większa niż kiedykolwiek
Tegoroczna edycja będzie większa i bardziej różnorodna niż do tej pory. Ze względu na ogromne zainteresowanie ze strony firm kierownictwo targów zdecydowało się otworzyć dodatkowe hale, dlatego też wystawcy będą prezentować swoje innowacje w zakresie części zamiennych i komponentów również w hali 2 (Festhalle) oraz w hali 4.2. W hali 3 pod hasłem „Innovation4Mobility” będą się odbywać panele i dyskusje z ekspertami na tematy wykorzystania paliw alternatywnych, elektromobilności, łączności i transformacji cyfrowej. W 2022 r. dyskusjom przysłuchiwało się 1500 uczestników.
Transformacja przemysłu motoryzacyjnego będzie wszechobecna w całym programie targów Automechanika Frankfurt. Wystawcy mogą wybierać spośród wielu różnych formatów wydarzeń. Nowością jest Sustainability Court w hali 5, czyli prezentacja zrównoważonych rozwiązań w gospodarce w obiegu zamkniętym. W hali 12 odbędzie się wystawa Electric Vehicle B2B Expo. Przygotowany zostanie Future Mobility Park, gdzie m.in. odbędą się pokazy pojazdów autonomicznych oraz jazdy testowe samochodami osobowymi i pojazdami użytkowymi z napędem elektrycznym. Targi Automechanika to też program Talens4AA i miejsce wymiany informacji dla uczniów i młodych branżystów nt. ofert pracy czy stażu w firmach. To też Automechanika Academy, panele i debaty, ale też nowa inicjatywa Ambition skierowana do generacji Z (hala 3.1). W halach 10.3 i 9.1 będzie wystawa World of Asia, gdzie wystawcy zaprezentują swoje innowacje z zakresu części zamiennych i podzespołów oraz diagnostyki i napraw.
Truck Competence
Warto dodać, że 40% wystawców ma w swej ofercie części do ciężarówek. Z tego względu organizatorzy tradycyjnie już nacisk położą na prezentację wystawców oferujących produkty przeznaczone do samochodów ciężarowych i ogólnie pojazdów użytkowych. Stoiska tych producentów oznaczone zostaną tablicami „Truck Competence”.
Tradycyjnie już podczas targów przyznane zostaną nagrody Automechnika Innovation Award za najbardziej innowacyjne technologicznie produkty i rozwiązania w branży części zamiennych. Produkty będą oceniane według następujących kryteriów: stopień innowacyjności, doskonałość rozwiązania, funkcjonalność, łatwość obsługi, korzyści dla użytkownika, efektywność kosztowa, znaczenie dla rynku wtórnego, bezpieczeństwo, trwałość i jakość, a także wkład w ochronę klimatu, ochronę środowiska, ochronę zasobów i zrównoważony rozwój. Jedną z kategorii konkursowych są pojazdy użytkowe.
Polacy na Automechanice
Automechanika Frankfurt jest licznie odwiedzana przez polskich branżystów. Po gospodarzach Polacy są na 4. Miejscu pod kątem liczby odwiedzających. Warto podkreślić, że na początku maja intencję udziału w tegorocznej edycji targów złożyło 209 polskich firm, w tym 156 z nich podpisało oferty stoisk na łączną powierzchnię prawie 5600 m2. Proces lokowania zgłoszonych kandydatów trwa, cały czas również przychodzą kolejne zgłoszenia udziału. Warto dla porównania podać, że na ostatnich targach przed pandemią, czyli w 2018 r. pokazały się 194 polskie firmy, a w 2022 r. – na pierwszej pocovidowej edycji – swoją ofertę zaprezentowało 152 polskich wystawców.
Autor: Katarzyna Biskupska