MPO Warszawa przetestuje elektryczną śmieciarkę eEconic 300 L z zabudową Ekocel

Na zdjęciu od lewej: Przemysław Rajewski, prezes Daimler Truck Polska i dr inż. Jacek Goszczyński, dyrektor działu technicznego MPO Warszawa (fot. Daimler Truck Polska)

Przez najbliższy miesiąc MPO Warszawa będzie testować w centrum stolicy cichy, zeroemisyjny pojazd do odbioru odpadów: eEconic 300 L z zabudową Ekocel.

8 kwietnia br. w bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania przy ul. Zabranieckiej 4 w Warszawie odbyło się uroczyste przekazanie eEconica 300 L z zabudową Ekocel na potrzeby miesięcznego testu, który spółka miejska przeprowadzi w ścisłym centrum stolicy.

Będziemy mogli sprawdzić, jak sprawuje się eEconic w codziennej eksploatacji na dość wymagającej trasie w Śródmieściu” – mówi dr inż. Jacek Goszczyński, dyrektor działu technicznego MPO Warszawa i dodaje: „Wiążemy spore nadzieje z jego cechami użytkowymi, zarówno jako pojazdu elektrycznego, jak i jego zwrotnością i zwinnością, które znamy z testu Econica w wersji spalinowej. Ma to znaczenie, bo wybrana do testu trasa prowadzi przez obszar gęstej zabudowy i wielu wąskich ulic. Miesięczny test powinien dostarczyć nam odpowiedniej ilości danych do analizy porównawczej z innymi tego typu pojazdami. Wykorzystanie eEconic na klasycznej trasie odbioru odpadów w ramach usług świadczonych przez MPO dla miasta stołecznego Warszawy wymaga zweryfikowania sprawności i efektywności wykorzystania tego pojazdu w trakcie standardowych dwóch zmian pracy naszych załóg”.

Pojazd ma zabudowę Ekocel Medium X4 z wrzutnikiem DELTA 2322, umożliwiającą całkowicie automatyczną obsługę pojemników. Dużym ułatwieniem dla kierowców jest też dobrze znane już z innych modeli Econic, obniżone wejście do kabiny z harmonijkowymi drzwiami obsługiwanymi przyciskiem. Pojazd jest wyposażony w akumulatory o łącznej mocy 336 kWh.

Fot. Daimler Truck Polska

To dla nas w pewnym sensie moment historyczny, mamy nadzieję, że ten test będzie początkiem szerokiego programu, który sprawi, że eEconic zaistnieje jako rozwiązanie dla firm komunalnych w miejskiej przestrzeni,
a Warszawa stanie się wzorcowym przykładem dla innych miast” – mówi Przemysław Rajewski, prezes Daimler Truck Polska i dodaje: „Jesteśmy przekonani, że zalety tego pojazdu sprawią, że jakość życia mieszkańców oraz efektywność firm odbierających odpady i komfort pracy ich kierowców znacząco się poprawią”.

Trasa testowa liczy ok. 70 km
MPO do ładowania pojazdu będzie używało nocą mobilnej ładowarki o mocy 35 kWh, a w ciągu dnia szybkiej ładowarki o mocy 180 kWh w miejscu zrzutu odpadów podczas rozładunku. W zarządzaniu tymi procesami podczas testu spółkę będzie wspierał eConsultant Daimler Truck Polska.

70 km to niedużo w zestawieniu z deklarowanym przez producenta zasięgiem pojazdu na poziomie 150-200 km, ale w przypadku samochodu komunalnego musimy brać pod uwagę także zużycie energii przez zabudowę. Tego nie możemy z góry przewidzieć, bo zależy to od liczby punktów odbioru, dlatego odpowiedź poznamy w praktyce. Oczekujemy jednak, że po przeszkoleniu przez profesjonalnych trenerów TruckTraining z Daimler Truck Polska nasi kierowcy będą umieli właściwie używać rekuperacji, która w ruchu miejskim pozwala odzyskiwać energię nawet na poziomie 30%. Dodatkowym plusem pojazdu elektrycznego jest też to, że możemy sprawdzić dokładnie, na co został zużytkowany każdy wat” – komentuje dr inż. Jacek Goszczyński.

MPO wiąże spore nadzieje z potencjałem komunalnych pojazdów elektrycznych, szczególnie w związku z wymaganiami obowiązującej w Polsce ustawy o elektromobilności.

Dla centrów miast, zwłaszcza po wprowadzeniu stref czystego transportu, elektryczne pojazdy komunalne stają się pożądanym rozwiązaniem. Są to przyjazne dla mieszkańców miasta samochody ciche, a jedyne źródło emitowanego dźwięku to praca wrzutnika oraz instalacji do zgniatania odpadów. Nie emitują CO2 ani innych zanieczyszczeń – dla porównania, pojedynczy samochód spalinowy tego typu w trakcie standardowego rocznego przebiegu ok. 24000 km, emituje do 24 ton dwutlenku węgla. Te zalety są naszym zdaniem kluczowe z punktu widzenia mieszkańców” – dodaje dr inż. Jacek Goszczyński.

Na zdjęciu od lewej: Przemysław Rajewski, prezes Daimler Truck Polska i dr inż. Jacek Goszczyński, dyrektor działu technicznego MPO Warszawa (fot. Daimler Truck Polska)