Powstał klaster na rzecz rozwoju elektromobliności

fot. Solaris

Firma Solaris wraz z grupą polskich przedsiębiorstw oraz uczelni technicznych podpisały list intencyjny o utworzeniu klastra na rzecz rozwoju elektromobilności.

Został on nazwany „Polski Autobus Elektryczny – łańcuch dostaw dla elektromobilności”. W jego skład weszły: EC Grupa, Ekoenergetyka Polska, Impact Clean Power Technology, Medcom, Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL, SKB Drive Tech oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Poznańska i Politechnika Warszawska. Liderem przedsięwzięcia jest Solaris.

Działamy w obszarze elektromobilności już od roku 2001, kiedy to rozpoczęliśmy produkcję trolejbusów. Następnie przyszedł czas na autobusy hybrydowe i wreszcie w roku 2011 zaprezentowaliśmy pierwszy polski autobus bateryjny. Dzisiaj jesteśmy jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie firm w tym segmencie w Europie. Chcemy wprowadzić elektromobilność w transporcie publicznym w Polsce i w Europie na jeszcze wyższy poziom. Dlatego postanowiliśmy nawiązać bliską współpracę z najlepszymi w tym obszarze firmami w naszym kraju – mówi dr inż. Dariusz Michalak, wiceprezes zarządu Solarisa.

Prace rozwojowe dotyczyć będą w szczególności: opracowania dedykowanej konstrukcji elektrycznego autobusu miejskiego, zarządzania energią w celu poprawy efektywności pojazdów elektrycznych, parametrów technicznych napędów elektrycznych oraz magazynów energii, opracowania innowacyjnych  metod ładowania baterii, wypracowania nowych standardów w obszarze kształcenia kadr inżynierskich w zakresie e-mobility.