Nowe podkontenerówki Kässbohrer z ramą oktagonalną

Rozsuwane z tyłu naczepy K.SHG AH to środki transportu odpowiednie do przewożenia kontenerów o długości od 20 do 40 stóp (fot. Kässbohrer)

Kässbohrer modernizuje i rozszerza gamę swoich naczep podkontenerowych z rodziny K.SHG wyposażonych w innowacyjną ośmiokątną ramę centralną o udoskonalonej konstrukcji. Wytrzymałe podwozie, idealne rozłożenie ładunku, niska masa własna i intuicyjna obsługa to ich najważniejsze cechy.

Kässbohrer od lat dostarcza solidne i wydajne wielofunkcyjne naczepy do przewozu kontenerów, zarówno w wersji sztywnej, jak i rozsuwanej, pozwalające na transport wszystkich typów kontenerów. Pojazdy te wykorzystywane są w transporcie intermodalnym, zapewniając szybkie i łatwe operacje zwiększające ogólną wydajność i bezpieczeństwo. Wielofunkcyjne podwozia kontenerowe (naczepy podkontenerowe) firmy Kässbohrer są zoptymalizowane zarówno do przewożenia pojedynczego kontenera 20’’, 30’’ 40’’ oraz 45’’ high cube (HC) lub nadwozia wymiennego, jak i kombinacji dwóch 20-stopowych kontenerów lub nawozi wymiennych. Ładunek jest zawsze optymalnie rozłożony i zachowana jest duża zwrotność zestawu.
Uhonorowaniem doskonałości technicznej tych pojazdów jest nagroda Trailer Innovation 2019 w kategorii podwozie za wielofunkcyjne podwozie do kontenerów K.SHG AVMH z nowatorską ośmiokątną konstrukcją ramy środkowej.

Nowe modele w skrócie
Dla klientów wybierających bardziej standardowe operacje z nierozsuwanymi naczepami, przeznaczonymi do przewożenia kontenerów od 20’’ do 45’’, Kässbohrer oferuje nową generację podwozi (naczep) podkontenerowych z ośmiokątną ramą i łabędzią szyją. Jest to standardowe podwozie typu K.SHG S oraz lekkie podwozie typu K.SHG L.

Nierozsuwane naczepy K.SHG S przeznaczone są do przewożenia kontenerów o długości od 20 stóp do 40 stóp, także typu HC. Naczepy te można łączyć z ciągnikami 4×2, 6×2 i 6×4, dzięki czemu operatorzy transportu intermodalnego mogą efektywnie zarządzać operacjami, maksymalizując wykorzystanie floty.

Nierozsuwane naczepy K.SHG S z ramą ośmiokątną można łączyć z ciągnikami 4×2, 6×2 i 6×4 (fot. Kässbohrer)

Lekki nierozsuwany model K.SHG L pozwala na transport kontenerów o długości 40 stóp i 45 stóp K.SHG L. Zamki do mocowania kontenerów rozmieszczone są w układzie 4×2, 5×2 lub 6×2, co pozwala na bezpieczne mocowanie kontenerów we wszystkich kombinacjach pozycjonowania: 20’’ centralnie, 2×20’’, 30’’, 40’’ i 45’’ HC z długim tunelem (opcja wysuwanej przedniej blokady kontenera). Naczepa wspiera zatem elastyczność operacyjną przewoźnika oraz pozwala na bezpieczne, równomierne rozłożeniu ładunku i poprawę wydajności trakcyjnej. Pomysłowa konstrukcja K.SHG L umożliwia bezpieczne i łatwe mocowanie kontenerów za pomocą zaledwie 4 zamków oraz przyjazne dla użytkownika operacje podczas przełączania między kontenerami 40-stopowymi i 45-stopowymi. Dzięki pomysłowej konstrukcji przednie zamki kontenera można łatwo blokować i odblokowywać, eliminując potrzebę stosowania wysuwanej łabędziej szyi.

Rozsuwane z tyłu naczepy K.SHG AH to środki transportu odpowiednie do przewożenia kontenerów o długości od 20 do 40 stóp. Z kolei rozsuwane z przodu i z tyłu naczepy K.SHG AVH przeznaczone są do transportu kontenerów o długości od 20 do 45 stóp, także w wersji HC z tunelem.

Naczepy z rodziny K.SHG nowej generacji są lżejsze,co przekłada się na większą ładowność i zapewnia mniejsze zużycie paliwa podczas przejazdów bez ładunku. Masa własna modeli K.SHG AH wynosi 4680 kg, K.SHG AVH – 4770 kg, naczepy K.SHG L mają masę własną wynoszącą zaledwie 3960 kg, w przypadku naczep K.SHG S jest to 4460 kg.

Nierozsuwana naczepa K.SHG L ma konstrukcję podwozia zoptymalizowaną pod kątem niskiej masy własnej, która wynosi zaledwie 3960 kg (fot. Kässbohrer)

Podwozie z ramą oktagonalną
Wszystkie modele naczep nowej generacji – mowa o rozsuwanych modelach K.SHG AVH, K.SHG AH oraz nierozsuwanych K.SHG L oraz K.SHG S zostały zaprojektowane z ośmiokątną ramą środkową. Dzięki temu uzyskano bardziej wytrzymałą konstrukcję podwozia i zmniejszono masę własną. Stanowiąca oś konstrukcji ośmiokątna rama centralna pozwala na bezproblemowe operacje rozsuwania, eliminując wszelkie utrudnienia w postaci zacięć. Konstrukcja ramy cechuje się większą stabilnością, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń spowodowanych obciążeniem i warunkami drogowymi podczas transportu. Co więcej, konstrukcja podwozia pozwala na bardziej równomierne rozłożenie obciążenia, przyczyniając się tym samym do bezpieczeństwa operacji, a także całkowitej efektywności kosztowej. Udoskonalona konstrukcja podwozia została wykonana ze stali klasy S700 MC, w standardzie stosowane jest zabezpieczenie antykorozyjne z powłoką KTL, spełniające potrzeby wymagających operacji transportu kontenerów.

Łatwość obsługi jest gwarantowana dzięki opatentowanej, innowacyjnej ośmiokątnej konstrukcji ramy centralnej. Rozsuwanie przednich i tylnych elementów naczepy wymaga niewielkiej siły, a pneumatyczne systemy blokowania z tyłu wpływają na szybkość operacji. Zamki do mocowania kontenerów w konfiguracji 5×2, 6×2, 7×2 lub 8×2 zapewniają elastyczność, bezpieczeństwo i łatwość mocowania kontenerów o różnych rozmiarach.

Rozsuwane z przodu i z tyłu naczepy K.SHG AVH przeznaczone są do transportu kontenerów o długości od 20 do 45 stóp, także w wersji HC z tunelem (fot. Kässbohrer)

Rygorystyczne testy Kässbohrer
Naczepy podkontenerowe nowej generacji zostały gruntownie przetestowane pod kątem wytrzymałości, bezpieczeństwa i optymalizacji kosztów przy założeniu co najmniej 10-letniego regularnego użytkowania pojazdu. Obejmowało to m.in. analizy numeryczne w celu walidacji projektu, test sztywności skrętnej, badanie tylnej belki przeciwwjazdowejzgodnie z R58.3, a także testy bezpieczeństwa zamków kontenerowych w celu spełnienia przepisów ISO 1496 i ADR. Testy drogowe to ponad 1 000 000 km w warunkach dynamicznych. Ocenie poddano m.in. wytrzymałość konstrukcji, bezpieczeństwo ładunku, właściwości jezdne na krótkich i długich łukach i wpływ rozkładu obciążenia na właściwości jezdne zestawu.

Opracowanie Dariusz Piernikarski

Rozsuwane z tyłu naczepy K.SHG AH to środki transportu odpowiednie do przewożenia kontenerów o długości od 20 do 40 stóp (fot. Kässbohrer)