Volvo FH Electric zdobywa tytuł „Międzynarodowej Ciężarówki Roku 2024” – ITOY 2024

(od lewej) Gianenrico Griffini, prezes International Truck of the Year i Roger Alm prezes Volvo Trucks (fot. Volvo Trucks)

Volvo Trucks zdobyło prestiżową nagrodę branżową “Międzynarodowej Ciężarówki Roku 2024” za model Volvo FH Electric. Tytuł przyznano na trwających właśnie targach Solutrans Transport w Lyonie we Francji. Warto dodać, że po raz pierwszy w historii konkursu nagrodę zdobył pojazd ciężarowy z bateryjnym napędem elektrycznym  z tym wyróżnieniem.

Uzasadniając swoją decyzję, jury pochwaliło osiągi elektrycznej ciężarówki, płynne przyspieszanie, ciszę i brak drgań.

Wraz z wprowadzeniem modelu FH Electric, firma Volvo Trucks dostarczyła najnowocześniejszą gamę pojazdów elektrycznych przeznaczonych do szerokiego zakresu zadań transportowych. To dowód na to, że transformacja energetyczna nabiera siły, nawet w dzisiejszym wymagającym środowisku biznesowym” – stwierdził Gianenrico Griffini, prezes International Truck of the Year.

Roger Alm, prezes Volvo Trucks dodał odbierając nagrodę: „Jestem bardzo dumny z tego, że nasze Volvo FH Electric zdobyło tę niezwykle szanowaną nagrodę. Jej znaczenie umacnia fakt, że po raz pierwszy w historii branża transportowa wybrała pojazd elektryczny na Ciężarówkę Roku. Volvo FH Electric reprezentuje nową erę w transporcie ciężarowym, a zdobycie tej nagrody wyraźnie pokazuje, że przejście na transport o zerowej emisji dzieje się tu i teraz. Chcę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. U jego podstawy stoi ogrom pracy zespołowej, pełnej pasji i zaangażowania naszych kolegów z Volvo Group oraz ścisła współpraca z naszymi cenionymi klientami, partnerami i dostawcami”.

(od lewej) Gianenrico Griffini, prezes International Truck of the Year i Roger Alm prezes Volvo Trucks (fot. Volvo Trucks)

To już czwarty raz, kiedy kultowy model Volvo FH został wybrany Ciężarówką Roku. Volvo FH, to jeden z odnoszących największe sukcesy modeli w branży. Liczba sprzedanych na świecie sztuk wynosi niemal 1 400 000.

>>> W tym linku więcej o nagrodzie ITOY 1994 dla Volvo serii FH  <<<

Volvo FH Electric może przewozić łącznie 44 t. Produkcja elektrycznej wersji tego modelu rozpoczęła się w 2022 r. w fabryce Volvo w Göteborgu w Szwecji, a od roku 2023, przeniesiona została do fabryki w Gandawie w Belgii.

Oferta elektrycznych samochodów ciężarowych Volvo Trucks obejmuje łącznie 6 modeli dostosowanych do realizacji różnorodnych zadań transportowych. Udział Volvo Trucks w rynku ciężkich elektrycznych samochodów ciężarowych w Europie wynosi 49%. (Odniesienie do „Europy” oznacza Unię Europejską, w tym Norwegię i Szwajcarię. Udział Volvo w rynku elektrycznych samochodów ciężarowych o dużej ładowności (≥16 ton)  w Europie uwzględnia dane z S&P Global).

Fot. Volvo Trucks

International Truck of the Year – Międzynarodowa Ciężarówka Roku
Organizacja International Truck of the Year została założona w 1977 r, a w jej skład wchodzi 24 dziennikarzy zajmujących się pojazdami użytkowymi z głównych magazynów poświęconych tematyce motoryzacji w całej Europie. Nagroda roczna przyznawana jest ciężarówce wprowadzonej na rynek w ciągu ostatnich 12 miesięcy, która w największym stopniu przyczyniła się do efektywności transportu drogowego. Ocenie podlega kilka kluczowych kryteriów, w tym innowacja technologiczna, komfort kierowcy, bezpieczeństwo, właściwości jezdne, efektywność energetyczna, „ślad” środowiskowy i całkowity koszt posiadania (TCO).

Fot. Volvo Trucks