Nowe Iveco Eurocargo z nową technologią i zasilaniem gazem ziemnym CNG

Fot. Iveco

Pokazano nowe Eurocargo z nową technologią i wyposażony w nowe silniki zasilane gazem ziemnym CNG do każdego zadania transportowego.

Nowe Eurocargo, to jak dotąd najbardziej zaawansowana wersja w historii tej gamy. Pojazd został przeprojektowany, ma nowy cyfrowy kokpit, nowe systemy ADAS – Advanced Driver Assistance Systems, cyfrowe usługi zaawansowanej łączności i wiele więcej atutów wpływających na zrównoważony rozwój w gamie CNG. Model ma szanse stać się potężnym atutem dla wszystkich przewoźników.

Zasilanie gazem ziemnym CNG
Zasilanie sprężonym gazem ziemnym, to doskonałe rozwiązanie pozwalające radykalnie zmniejszyć emisje przy jednoczesnym zachowaniu zdolności do wykonywania zadań i obniżyć całkowity koszt posiadania i użytkowania pojazdu (TCO). Przy zasilaniu biometanem pojazdy CNG pozwalają obniżyć emisję CO2 nawet o 95% w porównaniu z analogicznym pojazdem napędzanym silnikiem wysokoprężnym. Całą gamę nowego Eurocargo wyposażono w całkowicie nową generację silników CNG Tector 7 – ten model jest jedynym pojazdem o masie od 12 do 19 t, oferującym przewoźnikom dążącym do ograniczenia emisji zasilanie gazem ziemnym w całej gamie.

Nowy silnik CNG o pojemności 6,7 l jest dostępny w trzech wersjach: 220 KM, 250 KM i 280 KM. Oprócz większej pojemności silnika i większej mocy, pojazd ciężarowy oferuje najlepsze w swojej klasie zużycie paliwa, a także niższą emisję CO2: do -10% w porównaniu z silnikiem wysokoprężnym Tector 7.

Fot. Iveco

Nowa 8-biegowa automatyczna skrzynia biegów
Nowa standardowa skrzynia biegów jest dostępna zarówno w modelach z silnikiem wysokoprężnym, jak i zasilanym CNG, natomiast 8-biegowa automatyczna skrzynia biegów ZF8-HP ma stać się pierwszym wyborem Klientów, zapewniając zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 5%. W wyposażeniu opcjonalnym dostępna jest też automatyczna skrzynia biegów Allison 3000.

Nowy, konfigurowalny, cyfrowy zestaw wskaźników i zegarów
Zmodernizowana deska rozdzielcza ułatwi życie kierowcy, zapewniając mu wygodę i więcej możliwości. Nowy, w pełni cyfrowy zestaw wskaźników i zegarów z 10-calowym wyświetlaczem zajmuje centralne miejsce w kabinie i daje kierowcy czytelny i błyskawiczny odczyt informacji o pojeździe. Wyświetlacz można konfigurować zgodnie z preferencjami kierowcy tak, by zmniejszyć rozpraszanie uwagi i poprawić użyteczność. Nowe elementy sterujące na kolumnie kierownicy sprawiają, że wszystko znajduje się w zasięgu ręki.

Kolejną technologiczną innowacją w kabinie jest nowy 7-calowy ekran dotykowy systemu Infotainment, umożliwiający korzystanie z internetu na pokładzie, a także dostęp do nawigacji. Dostępne są również: radio DAB i kamera cofania. W kabinie można w pełni korzystać z dwóch portów USB do ładowania inteligentnych urządzeń, a Apple CarPlay i Android Auto umożliwiają podłączenie smartfona z systemem iOS lub Android, zapewniając dostęp do znanych aplikacji używanych na co dzień przez kierowcę. Każde zadanie transportowe zaczyna się od kluczyka – nowy model wyposażono w nowy elektroniczny kluczyk o nowoczesnej i wytrzymałej konstrukcji, dostosowanej do trudów zadań transportowych.

Fot. Iveco

Nowe funkcje łączności
Każdy pojazd Eurocargo jest odtąd wyposażony w standardowy moduł Connectivity Box, co czyni z niego najbardziej skomunikowany model Eurocargo w historii. Przewoźnicy zyskują dostęp do usług cyfrowych Iveco, w tym monitorowania pojazdów ciężarowych i diagnostyki zdalnej (ograniczenie przestojów), a także narzędzi do zarządzania flotą z poziomu portalu Klienta Iveco ON.

Kolejną nowością w przypadku modelu Eurocargo jest Iveco Driver Pal*, pionierski pokładowy asystent podróży aktywowany głosem, oparty na technologii Amazon Web Services (AWS) i funkcjach Amazon Alexa. Zaprojektowano go tak, aby zmaksymalizować czas dyspozycyjności pojazdu poprzez planowanie tras i monitorowanie stanu pojazdu, a tym samym zmniejszyć opóźnienia i ograniczyć nieoczekiwane przestoje. Asystent umożliwia kierowcy Eurocargo interakcję z pojazdem poprzez polecenia głosowe, pomagając utrzymać koncentrację na drodze, z korzyścią dla bezpieczeństwa.

Nowa aplikacja Easy Cargo, to pojedynczy punkt kontaktowy dający kierowcom jeszcze większą kontrolę nad pojazdem. Zapewnia ona dostęp do systemu oceny stylu jazdy Driving Style Evaluation, który pomaga doskonalić umiejętności za kierownicą poprzez przekazywanie sugestii dotyczących bezpiecznej jazdy, oszczędzania paliwa i dbałości o stan techniczny pojazdu. Aplikacja Easy Cargo łączy kierowcę bezpośrednio z usługami zdalnej pomocy serwisowej i zdalnymi aktualizacjami oprogramowania over-the-air. Z poziomu aplikacji można też obsługiwać funkcje kabiny (m.in. klimatyzacja, ogrzewanie dodatkowe, oświetlenie, drzwi), zwiększając komfort pracy.

Klienci mogą skorzystać z nowej funkcji predykcyjnej obsługi serwisowej opartej na danych generowanych przez Eurocargo. Umożliwia ona przewoźnikowi optymalizację czynności serwisowych i naprawczych w celu dostosowania ich do zadania transportowego, aby minimalizować przerwy i zwiększyć wygodę.

Nowe zaawansowane systemy wspomagające kierowcę (ADAS)
Nowe Eurocargo spełnia wszystkie nowe wymagania Rozporządzenia w sprawie ogólnego bezpieczeństwa ruchu drogowego (GSR) dzięki zastosowaniu nowej architektury elektronicznej opracowanej z myślą o obsłudze wielu nowych systemów. Obejmuje to przygotowanie do montażu blokady alcolock, inteligentnego asystenta prędkości (ISA), system informowania o obecności obiektów przed martwym polem, system informowania o obecności obiektów w martwym polu (BSW), wykrywanie cofania (RD), sygnał zatrzymania awaryjnego (ESS), system ostrzegający przed niezamierzonym opuszczeniem pasa ruchu (LDW).

Wszechstronna konfiguracja do każdego zadania transportowego
Wytrzymałe podwozie pojazdu o masie od 7,5 do 19 t idealne obsłuży dostawy miejskie, lokalne, budowlane, komunalne, a nawet terenowe w przypadku Eurocargo 4×4. Promień skrętu wynoszący 11 m sprawia, że pojazdem Eurocargo można łatwo manewrować w przestrzeni miejskiej i staje się on idealnym partnerem do dostaw w gęsto zaludnionych obszarach. Szeroka gama rozstawów osi od 2790 mm do 6570 mm oraz wytrzymała prosta, równoległa rama spełni potrzeby wymagających zastosowań, a także montażu specjalistycznych zabudów i wyposażenia. Dostępnych jest ponad 11 000 kombinacji modelu Eurocargo, dzięki czemu klienci mogą wybrać pojazd idealny do swoich konkretnych zadań transportowych – bez względu na poziom wyspecjalizowania.

Fot. Iveco

Iveco Services: skrojone na miarę
Nowy model Eurocargo jest częścią kompleksowego portfolio usług opracowanych z myślą o poprawie produktywności i rentowności firm poprzez maksymalizację czasu dyspozycyjności i wydajności pojazdu, bezpieczeństwa kierowcy oraz ochrony środowiska. Celem jest zapewnienie przedsiębiorcom kompleksowego rozwiązania w zakresie mobilności, idealnie spełniającego ich wymagania.

Usługi z zakresu dyspozycyjności Iveco Uptime, monitorowanie w czasie rzeczywistym, diagnostyka zdalna i harmonogram serwisowania umożliwiają unikanie nieplanowanych przestojów pojazdu. Usługi z zakresu produktywności i wydajności Productivity & Efficiency pomagają natomiast zmniejszać zużycie paliwa, optymalizować trasy i poprawiać styl jazdy kierowców. Usługi z zakresu troski o kierowcę Driver Care oraz bezpieczeństwa i ochrony Safety & Security mają na celu promowanie bezpiecznej jazdy i zwiększanie bezpieczeństwa kierowców. Bogata oferta części i akcesoriów umożliwia natomiast spersonalizowanie pojazdu. Ponadto Iveco Capital oferuje klientom kompleksowe rozwiązania finansowe, w tym leasing i usługi ubezpieczeniowe na wszystkich rynkach.

W oparciu o swoje doświadczenia firma Iveco wstępnie połączyła niektóre usługi w pakiety, począwszy od Pakietu startowego, który opracowano, aby uprościć życie na pokładzie. W jego skład wchodzi portal Klienta IVECO ON służący do monitorowania pojazdów i optymalizacji wydajności floty, monitorowania i zarządzania czasem dyspozycyjności Uptime Monitoring & Management, a tym samym maksymalizacji czasu dyspozycyjności skomunikowanego pojazdu Eurocargo, oraz nowa aplikacja Easy Cargo ułatwiająca życie kierowcy. Pakiet Wspomaganie kierowcy gwarantuje usługi Iveco Driver Pal i Tom Tom Live przez kolejne 2 lata.

Przedsiębiorca może dostosować rozwiązanie usługowe do swoich potrzeb, wybierając pakiety premium. Pakiet Safety, oprócz Iveco ON Plus, obejmuje funkcję profesjonalnych raportów bezpieczeństwa do oceny i poprawy stylu jazdy. Pakiet Productivity obejmuje Iveco ON Plus i oferuje zdalne sterowanie ADAS, aktualizacje geolokalizacji pojazdu oraz Web API, co umożliwia Klientowi korzystanie z własnego systemu zarządzania flotą do monitorowania połączonych pojazdów Iveco.

*Iveco Driver Pal oparty na systemie Amazon Alexa dostępny jest w językach angielskim, niemiecki, włoskim, hiszpańskim, francuskim.

Fot. Iveco