Model Volvo FH świętuje 30-lecie

Model FH produkowano i montowano na pięciu kontynentach (fot. Volvo)

We wrześniu 2023 r. mija 30 lat, odkąd Volvo Trucks wprowadziło na rynek model Volvo FH, najlepiej sprzedającą się ciężarówkę w historii firmy. Od samego początku flagowy pojazd Volvo charakteryzował się charakterystycznym designem nadwozia i wnętrza, doskonałym komfortem kierowcy oraz zaawansowanymi technicznie rozwiązaniami w zakresie wydajności i bezpieczeństwa.

Fot. Volvo Trucks

Volvo FH to jeden z odnoszących największe sukcesy modeli w branży – sprzedano prawie 1,4 miliona samochodów ciężarowych na około 80 rynkach na całym świecie. Nowe, począwszy od kół, oferujące doskonałe właściwości jezdne i niskie zużycie paliwa Volvo FH, od momentu wprowadzenia na rynek w 1993 r., szybko ustanowiło zupełnie nowy standard w prowadzeniu pojazdów ciężarowych. 30 lat później Volvo FH jest prawdziwą ikoną.

Volvo FH to doskonałe odzwierciedlenie nastawienia skupionego na kliencie i model, który od 30 lat przesuwa granice. We wszystkich kluczowych obszarach, takich jak komfort kierowcy, oszczędność paliwa, bezpieczeństwo i produktywność, nigdy nie przestaliśmy udoskonalać tego modelu. Jestem bardzo dumny, że dziś nasi klienci mogą zamawiać Volvo FH w wersji elektrycznej, gazowej i wysokoprężnej” – mówi Roger Alm, prezes Volvo Trucks.

Od początku przełomowy lider innowacji
Volvo FH było i pozostaje liderem innowacji. Model został wprowadzony na rynek z całkowicie nowym podwoziem i konstrukcją ułatwiającą elastyczne rozwiązania dla różnych zastosowań transportowych. Przełomowy układ napędowy obejmował całkowicie nowy 12-litrowy silnik (16-litrowy w Volvo FH16), a całkowicie nowa kabina zapewniała wyjątkową aerodynamikę i komfort kierowcy.

>>> W tym linku opis modelu FH12 – m.in. o tym, jakie rygorystyczne testy wytrzymałościowe i zderzeniowe przeszła kabina Volvo FH <<<

Innowacje kontynuowano przez lata, zawsze opierając się na wartościach Volvo, takich jak bezpieczeństwo, jakość i dbałość o środowisko. Do kamieni milowych innowacji wprowadzonych na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat zalicza się poduszka powietrzna kierowcy, zautomatyzowana skrzynia biegów I-Shift oraz Aktywny Układ Kierowniczy Volvo, który zapewnia łatwe kierowanie i doskonałą zwrotność.

Fot. Volvo Trucks

Jeśli chodzi o stylistykę zewnętrzną, lusterka wsteczne o wyjątkowej, smukłej konstrukcji zapewniają kierowcy lepszą bezpośrednią widoczność oraz reflektory w kształcie litery V, zapewniające kierowcy zarówno lepszą widoczność, jak i komfort, a jednocześnie nadające ciężarówce charakterystyczny wygląd, to dwa elementy: przykłady wykorzystania technologii i konstrukcji Volvo w celu zapewnienia kierowcy dodatkowych korzyści.

Volvo FH pierwszej generacji to przełom, który całkowicie zmienił koncepcję nowoczesnego pojazdu ciężarowego. Od tego czasu nadal wyznaczamy nowe standardy w transporcie ciężarowym i wprowadziliśmy na rynek pięć kolejnych generacji tego samochodu ciężarowego. Naszą receptą na sukces było wykorzystanie najnowszej technologii w sposób, który zawsze zapewniał wyraźne korzyści naszym klientom i kierowcom. Jako dowód naszych udanych wysiłków w zakresie ciągłego doskonalenia i ciągłej ewolucji, Volvo FH jest jedyną ciężarówką, która trzykrotnie została wybrana Międzynarodową ciężarówką roku” – dodał Ylva Dalerstedt, menedżer segmentu transportu długodystansowego w Volvo Trucks.

Fot. Volvo Trucks
Fot. Volvo Trucks