Ponadgabaryty: Mercedes-Benz Actros SLT z turbosprzęgłem z retarderem i MirrorCam

Fot. Daimler Truck

Nowy model Mercedes-Benz Actros 4163 LS 8×4 SLT do transportu ciężkiego (dmc. 180 t), przekazany został holenderskiej firmie Luijendijk & van der Wal, zajmującej się wynajmem i transportem koparek.

Na co dzień pojazd regularnie jeździ po drogach z bardzo ciężkimi ładunkami, takimi jak żurawie gąsienicowe, rozdrabniacze czy przesiewacze. Dlatego też wyposażony został w sprzęgło Mercedes-Benz Turbo Retarder, czyli turbosprzęgło z retarderem ułatwiające manewrowanie i ruszanie z bardzo ciężkim ładunkiem. Zmniejszając między innymi liczbę zmian biegów, Turbo Retarder wpływa też na oszczędność paliwa i minimalizuje ryzyko przegrzania sprzęgła podczas manewrowania. 

Model wyposażony jest w silnik o mocy 460 kW (630 KM), przestronną kabinę typu Big Space oraz system kamer MirrorCam.

Przed złożeniem zamówienia klient Luijendijk & van der Wal mógł osobiście sprawdzić właściwości pojazdu – firma z tej samej branży udostępniła do jazdy testowej Actrosa SLT w podobnej konfiguracji i podzieliła się swoimi doświadczeniami z praktycznej eksploatacji.

Specjalna konfiguracja do transportu ciężkiego, ząbkowana osłona chłodnicy i błękitny lakier sprawiają, że ciężarówka ta w pełni odpowiada naszym oczekiwaniom zarówno pod względem wydajności, jak i wyglądu” – podsumował Ard Luijendijk, dyrektor zarządzający i właściciel firmy.

Fot. Daimler Truck
Fot. Daimler Truck