Elektryczny DAF LF z agregatem Frigoblock FK2 na testach w brytyjskiej firmie Brakes. Elektryfikacja dostaw żywności

Firma Brakes odebrała swój pierwszy 19-tonowy pojazd DAF LF Electric wyposażony w agregat Frigoblock FK2 (fot. DAF Trucks)

Firma Brakes, należąca do Sysco, wiodącego dostawcy żywności w Wielkiej Brytanii, rozpoczęła dostawy z użyciem dwóch elektrycznych 19-tonowych samochodów ciężarowych (HGV) chłodni wyposażonych w agregaty chłodnicze Frigoblock EK25 i FK2. Ciężarówka Electra z agregatem EK25 obsługuje klientów w Midlands od grudnia ub. roku, a elektryczna ciężarówka DAF LF z agregatem Frigoblock FK2 rozpoczęła pracę w Reading pod Londynem w styczniu 2023 r.

DAF LF electric + Frigoblock FK2

Pierwszy testowany pojazd, to DAF LF electric, z dwukomorowym nadwoziem firmy Solomon Commercials i agregatem nowej generacji Frigoblock FK2. Model FK2 zapewnia dwustrefową kontrolę temperatury (mrożenie w przedniej części nadwozia, chłodzenie w tylnej). Jednostka FK2 pobiera energię bezpośrednio z akumulatora, przyczyniając się do rocznej redukcji emisji CO2 o 17 t.

Ponadto agregat FK2 jest zintegrowany z rozwiązaniem telematycznym Thermo King BlueBox, które umożliwia monitorowanie agregatu w czasie rzeczywistym w celu zwiększenia bezpieczeństwa przewożonych towarów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacyjnych.

Fot. Frigoblock

19-tonowy pojazd LF Electric jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 260 kW (moc szczytowa 370 kW), zasilany za pomocą akumulatora o pojemności 282 kWh (użyteczna 252 kWh). Zasięg na jednym ładowaniu wynosi 280 km. To idealne rozwiązanie do miejskich zastosowań dystrybucyjnych. Akumulatory LFP firmy DAF nie zawierają kobaltu ani magnezu. Pomimo dodatkowego ciężaru zestawu akumulatorów i dmc. wynoszącej 19 t, pojazd ma ładowność ok. 8 t.

Ciężarówka ma specjalne malowanie „Climate Stripes” (#ShowYourStripes),  przedstawiające alarmujący wzrost temperatury na świecie. Projekt stworzony przez profesora nauk o klimacie, Eda Hawkinsa z University of Reading. Prosty, ale uderzający projekt przedstawia średnie globalne zmiany temperatury od 1850 do 2021 roku – wyraźnie ilustrując gwałtowny wzrost w ciągu ostatnich kilku dekad.

DAF LF Electric sygnalizuje również zamiar firmy Brakes przejście na flotę niskoemisyjną z napędem elektrycznym, jako podstawowym układem napędowym. Firma Brakes zakłada roczne zmniejszenie emisji CO2 o ok. 52 t dzięki nowemu modelowi DAF LF Electric.

Elektryczny model DAF pracuje od stycznia 2023 r., a jego bazą jest siedziba firmy w Reading, znana z instalacji systemu paneli słonecznych. Zainstalowana fotowoltaika jest źródłem energii odnawialnej oraz zapewnia bezemisyjne zasilanie stacji ładowania pojazdów w bazie.

Fot. DAF Trucks

Elektra + Frigoblock EK25

Drugi pojazd, to 19-tonowa ciężarówka elektryczna Electra, która jeździ po regionie Midlands od sierpnia 2022 r. Testy wykazały, że wydajność agregatu Frigoblock EK25 w zakresie odzyskiwania temperatury była nawet wyższa niż w przypadku tradycyjnego chłodzenia pojazdu napędzanego olejem napędowym. We współpracy z opartą na falownikach technologią Enviro Drive, agregat Frigoblock EK25 zapewnia maksymalną wydajność i minimalny wpływ na zużycie paliwa lub energii przez pojazd.

Takim pojazdem elektrycznym możemy wjechać do centrum miasta, takiego jak Birmingham, a gdy tylko kierowca zamknie drzwi, agregat Frigoblock przywraca w przestrzeni ładunkowej temperaturę, która została ustawiona, jeszcze zanim pojazd wyruszył w trasę. Jest to naprawdę niezwykłe i zapewnia idealną jakość przewożonych produktów” – powiedział Paul Vernon, szef floty w Sysco GB.

Oba nowe pojazdy firmy Brakes wpisują się w ambitny cel klimatyczny firmy Sysco, jakim jest redukcja emisji zanieczyszczeń i tym samym zobowiązanie do zakończenia zakupów samochodów ciężarowych z silnikiem Diesla do 2030 r.

Fot. DAF Trucks