TEST: Renault T 440 Optifuel, oszczędności gwarantowane

Bohater testu: Renault T 440 Optifuel z kabiną Sleeper Cab spięty z aerodynamiczną naczepą furgonową Frappa wyposażoną w komplet spoilerów Wabco Optiflow (fot. D. Piernikarski)

W 2013 r. Renault Trucks ujednoliciło swoją ofertę samochodów dalekobieżnych – obecnie znajduje się w niej tylko jeden model bazowy, który dzięki modułowej konstrukcji będzie można dostosować do potrzeb większości klientów. Samochody serii T – bo o nich mowa – mają łączyć w sobie wydajność i niskie zużycie paliwa Premium Route z komfortem i prestiżem Magnum.

Na majowe testy do Polski przyjechał znakomicie wyposażony zestaw składający się z ciągnika Renault T 440 Optifuel i aerodynamicznej naczepy furgonowej Frappa wyposażonej w komplet spoilerów Wabco Optiflow. Ciągnik był dosłownie naszpikowany innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie układu napędowego i aerodynamiki, miał także nowy układ kontroli prędkości Optivision oparty na GPS, który zapewnia bardziej oszczędne zużycie paliwa (nawet o 7% w porównaniu z modelami poprzedniej generacji). Korzystając z propozycji Renault Trucks Polska, mieliśmy okazję sprawdzić, jak T 440 Optifuel radzi sobie na dolnośląskich autostradach.

Charakterystyka techniczna
Pojazd testowy, czyli T 440 4×2 T Optifuel E6 z kabiną sypialną Sleeper Cab, ma pełnić funkcję solidnego ciągnika flotowego – już na pierwszy rzut oka „tetka” wzbudza sympatię: ma „waleczny” wygląd i emanuje gotowością do ciężkiej pracy. Rozstaw osi wynosi 3800 mm, masa własna – 7694 kg (samochód zarejestrowano we Francji – jego dopuszczalna masa całkowita to 19 000 kg).
W testowanym ciągniku pracuje silnik DTI 13 o pojemności skokowej 12,8 dm3 i mocy maksymalnej 440 KM (323 kW) rozwijanej w zakresie 1400–1800 obr/min. Maksymalny moment obrotowy 2200 Nm dostępny jest między 880 a 1400 obr/min. Układ oczyszczania spalin składa się z katalizatora utleniającego, filtra DPF z samoczynną regeneracją oraz katalizatora SCR z wtryskiem AdBlue. Silnik wyposażono w funkcję automatycznego wyłączania po 5-minutowej pracy na biegu jałowym. Z silnikiem współpracuje 12-biegowa zautomatyzowana skrzynia przekładniowa Optidriver AT 2412F o rozpiętości przełożeń 14,94:1. Tryb pracy skrzyni (automatyczny/manualny) wybierany jest dźwignią przy kole kierownicy. Algorytm sterujący pracą skrzyni wyposażono w funkcję tempomatu topograficznego współpracującego z GPS Optivision, mającą zapewnić jak najniższe zużycie paliwa. Tylna oś napędowa P13170-D o pojedynczym przełożeniu z blokadą mechanizmu różnicowego ma przełożenie 2,47. Hamulce zasadnicze wspomaga zwalniacz Optibrake+ o mocy 382 kW przy 2300 obr/min, będący kombinacją hamulca wydechowego i hamulca dekompresyjnego na zaworach wydechowych. Dodatkowym wyposażeniem jest retarder hydrauliczny Voith o mocy 450 kW przy 3250 Nm.
Maksymalna nośność techniczna osi tylnej to 13 t, osi przedniej – 7,5 t. Zarówno z przodu, jak i z tyłu zastosowano zawieszenie pneumatyczne z drążkiem stabilizatora.

Głębokie usprawnienia a.d. 2016
W 2016 r. – po zaledwie trzech latach od rozpoczęcia produkcji serii T – francuski producent odświeżyl gamę, wprowadzając modele T 2016 – okazją było wejście w życie od początku 2017 r. kolejnej wersji normy ograniczającej emisję toksycznych składników spalin Euro VI faza C. Wprowadzono sporo udoskonaleń w układzie napędowym. Warto wspomnieć przede wszystkim o wtrysku common-rail w silnikach DTI 13 (zastąpiono nim wcześniej stosowane pompowtryskiwacze) – obecnie obie rodziny silników, tj. DTI 11 i DTI 13, wykorzystują ten sam system podawania paliwa. W efekcie silniki DTI 13 Euro VIC spalają do 2% mniej paliwa niż jednostki poprzedniej generacji.

Model T z kabiną sypialną typu Sleeper Cab zastąpił w Renault Trucks kabinę Premium i w hierarchii wielkości kabin znajduje się bezpośrednio za kabiną High Sleeper Cab z całkowicie płaską podłogą, czyli następcą kabiny Magnum (fot. D. Piernikarski)