13. dzielnica Paryża będzie obsługiwana przez 18 elektrycznych pojazdów Renault Trucks, zapewniając tym samym w 100% bezemisyjną zbiórkę odpadów.
Firma Sepur, operator zbiórki odpadów komunalnych we Francji, odebrała 18 pojazdów Renault Trucks E-Tech D Wide z zabudową Semat przeznaczonych do zbiórki odpadów z gospodarstw domowych w 13. dzielnicy Paryża. Te całkowicie elektryczne, nie emitujące CO2 i ciche śmieciarki już przemierzają ulice stolicy Francji, zbierając odpady od 180 000 mieszkańców dzielnicy.
Pojazdy będą realizować około stu zbiórek tygodniowo, co oznacza uniknięcie emisji 21 ton CO2 tygodniowo w porównaniu ze zbiórkami realizowanymi przy użyciu ciężarówek zasilanych gazem ziemnym.
→ O pierwszej elektrycznej śmieciarce wydanej w Polsce pracującej w Świebodzicach piszemy w tym linku ←
Sepur i Renault Trucks podjęły poważne zobowiązania i prowadzą ambitną politykę w celu zmniejszenia wpływu ich działalności na środowisko.
„U podstaw naszego DNA leży oferowanie władzom lokalnym możliwie najbardziej zrównoważonego transportu. Od 2014 roku przekształcamy naszą flotę, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Postawiliśmy sobie za cel wyeliminowanie pojazdów napędzanych silnikami Diesla ze wszystkich naszych zbiórek do 2025 roku” – powiedział Youri Ivanov, prezes Sepur.
Odbiór odpadów od mieszkańców 13. dzielnicy Paryża przy użyciu całkowicie elektrycznych śmieciarek, pozwala zrealizować cele dotyczące redukcji śladu węglowego i zmian klimatycznych określone w Paryskim Planie Klimatycznym. Jest to duży krok naprzód ze strony gminy w ograniczaniu wpływu na środowisko i poprawie jakości życia mieszkańców. Renault Trucks dąży do tego, aby do 2030 r. 50% sprzedaży stanowiły pojazdy elektryczne, a do 2040 r. wszystkie sprzedawane pojazdy były całkowicie pozbawione napędu z paliw kopalnych.
Firma Sepur jako wiodący operator zbiórki odpadów komunalnych we Francji od 60 lat realizuje misję służby publicznej na rzecz środowiska, w którym żyjemy. Ta średniej wielkości firma jest obecna w większości obszarów łańcucha wartości, takich jak zbiórka odpadów komunalnych na obszarach miejskich i zbiórka dla podmiotów przemysłowych, sortowanie i odzysk bioodpadów oraz oczyszczanie miast. W 2020 r. firma Sepur zebrała 1,7 mln ton odpadów od osób prywatnych i firm.