Volkswagen ID. Buzz Cargo: Międzynarodowy Van Roku – IVOTY 2023

Volkswagen ID. Buzz Cargo (fot. Volkswagen)

Międzynarodowym Vanem Roku 2023 (IVOTY) został lekki samochód dostawczy o całkowicie nowej koncepcji czyli Volkswagen ID. Buzz Cargo. W 31. edycji konkursu, podobnie jak dotychczas, głównym kryterium nagrody “International Van of the Year” jest wkład w wydajność, bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój i standardy środowiskowe w sektorze lekkich samochodów dostawczych. Aby się zakwalifikować, pojazd musi być nowy, produkowany seryjnie do końca roku, za który otrzymał nagrodę i prezentować znaczącą innowację technologiczną.

24-osobowe dziennikarskie jury ekspertów przyznało wspólnie nowemu, całkowicie elektrycznemu Volkswagenowi ID. Buzz 110 punktów. Można powiedzieć, że w tegorocznej edycji konkursu panowała ostra konkurencja, gdyż nowy Fordem Pro E-Transit otrzymał zaledwie 10 punktów mniej.  Na 3. miejscu znalazły się wspólnie Renault Kangoo E-Tech Van, Nissan Townstar Zero-Emission i Mercedes-Benz eCitan. Znakiem czasów jest to, że wszystkie miejsca na podium zostały zajęte przez samochody dostawcze z napędem elektrycznym.

Komplementując firmę Volkswagen Samochody Użytkowe, Jarlath Sweeney, przewodniczący jury IVOTY, powiedział: „Nieczęsto pojawia się zupełnie nowy koncept vana, który natychmiast zostaje wprowadzony na rynek. Nowy Volkswagen ID. Buzz jest tego przykładem i został zasłużenie uhonorowany tą nagrodą, najwyższym wyróżnieniem w branży lekkich pojazdów użytkowych. Gratulujemy zespołowi projektowemu Volkswagen Samochody Użytkowe stworzenia tego wyjątkowego pojazdu, który doskonale sprawdza się w dbającym o środowisko środowisku miejskim.

W uzasadnieniu werdyktu czytamy również, że ID. Buzz wyróżnia się futurystyczną i zgrabną stylistyką, ale nawiązuje również do oryginalnego Transportera T1 sprzed 70 lat, z maską w kształcie litery V, widocznym znaczkiem VW i krótkimi zwisami.

Odbierając trofeum IVOTY 2023, dr Carsten Intra, dyrektor generalny Volkswagen Samochody Użytkowe stwierdził: „Cieszę się, że nasz ID. Buzz Cargo został Vanem Roku 2023. Pierwsze zamówienia z naszych rynków pokazują nam, że nowy ID. Buzz Cargo to odpowiedni model dla klientów komercyjnych, który pojawił się we właściwym czasie. Otrzymujemy bardzo emocjonalne, pozytywne informacje zwrotne, gdziekolwiek ID. Buzz się pojawia. Ta nowa forma mobilności jest dobrze doceniana. Jesteśmy niezwykle dumni i postrzegamy tę nagrodę jako potwierdzenie naszej pracy i motywację do kontynuowania tego, co dotychczas: oferowania odpowiedniego pojazdu użytkowego dla każdego z naszych klientów”.

Volkswagen ID. Buzz Cargo (fot. D. Piernikarski)