MPK Siedlce zamawia 3 elektryczne autobusy MAN Lion`s City wraz ze stacjami ładowania

Uroczyste podpisanie umowy (od lewej): Kazimierz Paryła - skarbnik miasta Siedlce, Jacek Dmowski - prezes MPK w Siedlcach, Andrzej Sitnik - prezydent miasta Siedlce, Paulina Góralczyk i Waldemar Sęk - przedstawiciele MAN Truck & Bus Polska (fot. MAN)

27 stycznia 2023 r. przedstawiciele spółki MPK Siedlce oraz władz miasta podpisali umowę na zakup i dostawę trzech elektrycznych autobusów MAN Lion`s City 12 E oraz dwóch stacji ładowania. Całkowita wartość kontraktu to ponad 10 mln zł. Fundusze pozyskano z dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach programu priorytetowego „Zielony Transport Publiczny”.

Będą to pierwsze autobusy z napędem bateryjnym w naszej flocie. W pierwszej kolejności trafią na linie 18, 12, 27, 16. Linie 18 i 12 to trasy, które zaczynają się i kończą przy naszej zajezdni, tak aby w przypadku konieczności doładowania autobusów, można to było zrobić bez większych problemówpowiedział Jacek Dmowski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Siedlcach.

Za dostarczenie infrastruktury ładowania oraz podłączenie do sieci energetycznej odpowiedzialny jest poddostawca – firma Ekoenergetyka-Polska z Zielonej Góry.

Zelektryfikować Europę
Zamówione elektrobusy to kolejne nowoczesne i ekologiczne pojazdy marki MAN w naszym kraju, produkowane są przez polski zakład MAN Bus w Starachowicach. Ich liczba przekroczyła już poziom 50 sztuk.

Naszym celem jest wprowadzenie na ulice Europy jeszcze większej liczby autobusów elektrycznych: do 2025 r. chcemy, aby połowa wszystkich sprzedawanych nowych autobusów miejskich miała alternatywny napęd. Spodziewamy się, że pięć lat później – w 2030 r. – 90 procent autobusów miejskich będzie zasilanych bateryjnie” – powiedział Claus Wallenstein, prezes MAN Truck & Bus Polska i dodał: „Rynek autobusów elektrycznych rozwija się dynamicznie. Najwięcej do tej pory elektrobusów MAN w naszym kraju zamówił Gdańsk (18), a w kolejce czeka m.in. Zamość i Mińsk Mazowiecki. Elektryczne lwy jeżdżą też po ulicach Ostrowca Świętokrzyskiego, Kędzierzyna-Koźla oraz Włocławka. W Europie można je spotkać m.in. w Norymberdze, Zurychu, Kopenhadze, Odder, Göteborgu, Sztokholmie, Uppsali i Hamburgu.”

Z myślą o pasażerach i kierowcach
O nowoczesności autobusów MAN Lion`s City 12 E stanowi nie tylko rodzaj napędu, ale też stylistyka oraz komfortowe wyposażenie wnętrza autobusów. Zamówione przez Siedlce autobusy elektryczne od MAN przystosowane zostaną do przewozu osób o ograniczonej mobilności. Pojazdy wyposażone będą m.in. w system biletowy obsługujący płatności zbliżeniowe, monitoring i ładowarki USB, Wi-Fi oraz elektroniczny system informacji pasażerskiej, w tym system zapowiadania przystanków. Każdy z siedleckich elektryków będzie mógł przewieźć ponad 80 osób, w tym 33 na miejscach siedzących.

Sercem pojazdu jest silnik elektryczny, umieszczony wzdłużnie za osią napędową o mocy znamionowej 160kW, a energia magazynowana jest w dużych bateriach o pojemności powyżej 320 kWh, które pozwolą na przejechanie ponad 220 km na jednym ładowaniu.

Złożone przez Siedlce zamówienie oznacza, że po ośmiu latach MAN ponownie zacznie dostarczać nowe autobusy do tego miasta. Ostatnie dostawy – midibusów MAN Lion`s City M – zrealizowane zostały w latach 2014/2015 r. Teraz MAN wróci na siedleckie ulice i to w elektryzującym stylu. Termin realizacji zamówienia to 360 dni od dnia zawarcia umowy.