Q-Service Truck rozszerza działalność w Europie – w planach m.in. zrzeszenie czterystu europejskich warsztatów

(od lewej) Maciej Oleksowicz, prezes zarządu Inter Cars oraz Sławomir Rybarczyk, prezes zarządu Q-Service Truck i dyrektor handlowy w Inter Cars (fot. Inter Cars)

Największa sieć niezależnych warsztatów pojazdów użytkowych w Polsce – Q-Service Truck – już teraz zrzesza w swoich strukturach blisko 200 serwisów w 9 krajach, a docelowo w perspektywie czterech najbliższych lat planuje zintegrować w swoim koncepcie minimum 400 niezależnych warsztatów w całej Europie.

Działająca od ponad 20 lat sieć Q-Service Truck to największa tego typu organizacja w Polsce. Przynależność do niej wiąże się ze spełnianiem wysokich standardów, każdy serwis poddawany jest bowiem profesjonalnym audytom, które warunkują możliwość uczestnictwa w koncepcie, dlatego też do sieci należą wyłącznie serwisy spełniające wymagane normy, obsługujące swoich klientów kompleksowo i na najwyższym poziomie.

Idziemy w Europę
Q-Service Truck zrzesza w swoich strukturach blisko 200 serwisów w 9 krajach (Polska, Rumunia, Węgry, Czechy, Litwa, Ukraina, Słowacja, Bułgaria, Łotwa).
Nasze warsztaty są wielomarkowe i to jest naszą ogromną siłą, obsługują praktycznie wszystkie pojazdy użytkowe, także w segmencie maszyn przemysłowych, autobusów czy pojazdów z rynku agro” – mówi Sylwia Wysocka, menadżer sieci Q-Service Truck. “Zdajemy sobie sprawę, że aby się rozwijać, musimy jeszcze bardziej otworzyć się na międzynarodowe rynki. Obecnie nasze serwisy poza Polską znaleźć można w krajach bałtyckich i kilku państwach na południu Europy. Niebawem będziemy obecni w większości krajów, w których Inter Cars SA prowadzi sprzedaż naziemną, a docelowo pragniemy uczestniczyć w życiu warsztatów w całej Europie“.

Międzynarodowy charakter projektu Q-Service Truck najlepiej obrazuje ostatnie spotkanie sieciowe, które miało miejsce na początku listopada br. w Krakowie. Przed pandemią Covid-19 wydarzenia takie odbywały się regularnie, zwykle uczestniczyli w nich jednak tylko przedstawiciele polskich serwisów. W tym roku postawiono na międzynarodowość, dlatego w spotkaniu wzięli udział także reprezentanci sieciowi warsztatów m.in. z Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii i Litwy. Dodatkowo w stolicy Małopolski gośćmi byli przedstawiciele z krajów, które dopiero w niedalekiej przyszłości dołączą do dużej międzynarodowej rodziny Q-Service Truck.

Fot. Inter Cars

Brak ograniczeń geograficznych dla świadczonych usług to jedno z największych wyzwań, przed jakim staje nasza sieć w najbliższych latach. Mamy możliwości, aby skutecznie konkurować na europejskim rynku i chcemy zaimplementować sprawdzone w Polsce rozwiązania w międzynarodowym środowisku” – dodaje Sławomir Rybarczyk, prezes zarządu Q-Service Truck i dyrektor handlowy w Inter Cars i dodaje: “Zachęcamy serwisy zrzeszone w naszych strukturach do uczestnictwa w koncepcie flotowym i skutecznego konkurowania o klientów ASO w całej Europie. Pod szyldem Q-Service Truck gwarantujemy wysoki standard obsługi w każdym sieciowym serwisie, kompleksowość świadczonych usług i wsparcie rynkowego lidera, Inter Cars“.

Fot. Inter Cars

Wsparcie silnych partnerów
Aby z powodzeniem rywalizować na międzynarodowym rynku ważne jest również wsparcie producentów części. Podczas spotkania w Krakowie Maciej Oleksowicz, prezes zarządu Inter Cars oraz Sławomir Rybarczyk przedstawili wielką piątkę dostawców, którzy w najbliższych trzech latach będą wspierali rozwój Q-Service Truck w całej Europie. Producenci ci staną się pomostem w transferze wiedzy i doświadczeń bezpośrednio do warsztatów, pomagając im w jeszcze szybszym i bardziej kompleksowym rozwoju oraz skuteczniejszej obsłudze klienta.

Na lata 2022-2025 partnerami strategicznymi sieci zostały firmy: Bosch, Castrol, MANN+HUMMEL, Prometeon oraz ZF Aftermarket. Szeroki zakres świadczonych usług i doświadczenie dostawców specjalizujących się w różnych segmentach rynku dają gwarancję, że warsztaty sieciowe otrzymają wiedzę i wsparcie,jakiej do tej pory oczekiwać mogły jedynie serwisy z autoryzacją producencką.

Konferencja w Krakowie to świetna okazja, aby przedstawić partnerom Q-Service Truck lub przyszłym partnerom sieci wszelkie korzyści wynikające ze współpracy z firmami ZF i Inter Cars. Chcemy być blisko warsztatów, wspierać je w codziennym rozwoju i wspólnie tworzyć rozwiązania, które pomogą lepiej przygotować się na zmiany, z jakimi nasza branża musi zmagać się praktycznie cały czas” – powiedział Tomasz Mierzejewski, dyrektor ds. kluczowych klientów w ZF Automotive Systems Poland .

Podobnymi spostrzeżeniami po krakowskim spotkaniu podzielił się również Paweł Borowski, kierownik sprzedaży w Bosch Wyposażenie Warsztatów: “Wspólnie z Inter Cars wspieramy rozwój serwisów zrzeszonych w Q-Service Truck, oferując m.in. nasze urządzenie KTS Truck do obsługi pojazdów ciężarowych, autobusów, maszyn rolniczych i budowlanych. Warsztatom sieciowym oferujemy oczywiście również dostęp do wiedzy poprzez szeroki pakiet szkoleń oraz promocje produktowe. Jako firma Bosch zawsze popieramy inicjatywy mające na celu rozwój niezależnego rynku motoryzacyjnego“.

Fot. Inter Cars

Jesteśmy doświadczeni w konceptach sieciowych realizowanych wspólnie z Inter Cars, od kilku lat tworzymy bowiem sieć Q Service Castrol” – oznajmił tuż po ogłoszeniu „wielkiej piątki partnerów” sieci Q-Service Truck Leszek Radzikowski, dyrektor sprzedaży Castrol w Europie Wschodniej i Centralnej i dodał: “Dołączenie w roli wiodącego partnera do sieci warsztatów specjalizujących się w naprawie pojazdów ciężarowych daje nam nie tylko możliwość dotarcia do nowych klientów, ale przede wszystkim szansę na wsłuchanie się w ich głos i wspólny rozwój rynku aftermarketowego w tym segmencie. Razem z pozostałymi partnerami sieciowymi jesteśmy zgodni co do kierunku, w którym powinna rozwijać się organizacja. Chcemy, aby rosła ona jeszcze szybciej niż rynek“.

Leszek Radzikowski, dyrektor sprzedaży Castrol w Europie Wschodniej i Centralnej (fot. Inter Cars)

O wsparciu niezależnego rynku warsztatów ciężarowych mówił również Adam Gryczka, kierownik sprzedaży w MANN+HUMMEL: “Dołączając do sieci chcemy zaoferować serwisom przede wszystkim bezpośredni dostęp do nowości produktowych oraz możliwość udziału w technicznych szkoleniach, ale najważniejsze co proponujemy naszym warsztatowym partnerom to spokój i bezpieczeństwo użytkowania naszych filtrów. Doświadczenie MANN+HUMMEL oparte jest na ponad 70-letniej historii, zweryfikowanej jakością, niezawodnością i najwyższym poziomem wsparcia klientów“.

Wspólnie z Inter Cars chcemy wznieść niezależne warsztaty pojazdów ciężarowych na wyższy poziom. W ramach rozwoju konceptu sieciowego pragniemy pomóc im w rozwijaniu oferty w segmencie oponowym. Rynek nieustannie się zmienia, dlatego wierzymy, że ta kooperacja będzie miała swoje uzasadnienie biznesowe i przełoży się na realną korzyść zarówno dla samych warsztatów, jak i ich klientów” – oznajmił z kolei Luca Frangi, CEO East Europe w Prometeon Tyre Group.

(od prawej) Luca Frangi, CEO East Europe w Prometeon Tyre Group (fot. Inter Cars)

Rynek niezależnych warsztatów samochodowych rozwija się w całej Europie bardzo dynamicznie, a coraz więcej z nich skupia się wokół sieci serwisowych. Zrzeszenie w takiej organizacji daje pewność, że w trudnych czasach warsztat nie zostanie sam, a podczas koniunktury ma znacznie większe możliwości na zwiększenie zakresu kompetencji oferowanych przez siebie usług oraz rozwój własnych mechaników, co bezpośrednio wiąże się z pozyskaniem nowych klientów.

W sieci siła
Kolejnym wyzwaniem dla branży są zmieniające się wciąż trendy, choćby próba odejścia od silników spalinowych na rzecz pojazdów elektrycznych i wodorowych, czy postępująca w szalonym tempie digitalizacja. W najbliższej dekadzie rynek aftermarketowy zostanie poddany ciężkiej próbie, a zwycięsko wyjdą z niej tylko najsilniejsi gracze, tacy, którzy będą umieli dostosować się do zmian i będą mieli silnego partnera wspierającego ich w trudnych chwilach. W sieci siła i choć może zabrzmieć to trywialnie, właśnie szansa rozwoju oraz relacje z innymi serwisami są motorem napędowym Q-Service Truck.

Bardzo cieszymy się z możliwości ponownego spotkania wszystkich członków sieci Q-Service Truck. Co budujące, ta tradycja trwa ponad 20 lat i pozwoliła nam nawiązać nie tylko koleżeńskie relacje w biznesie, ale również na stopie towarzyskiej. Wspieramy się, pomagamy sobie nawzajem, wspólnie rozwiązujemy najtrudniejsze problemy techniczne, a razem rozwijamy się i podnosimy swoje kompetencje” – podsumował spotkanie Dariusz Krupa z Truck Partner i dodał: “Zachęcam wszystkie serwisy ciężarowe do dołączenia do sieci Q-Service Truck. Koncept ten to szansa na rozwój na skalę, o jakiej działający w pojedynkę warsztat może tylko pomarzyć“.

Fot. Inter Cars

O przyjaźniach, które w ciągu dwóch dekad zawiązały się pomiędzy członkami sieci wspominał również Paweł Ciok z NSC Truck, który podczas spotkania sieciowego mówił: “Dzięki sieci rozwinęliśmy się wzajemnie, pokonaliśmy trudności, które pojawiały się na początku naszej wspólnej drogi, bo choć początkowo żywiliśmy do siebie nieufność i niechęć do dzielenia się wiedzą, szybko spostrzegliśmy, że w grupie możemy osiągnąć o wiele więcej, a wymiana doświadczeń służy rozwojowi nam wszystkim. Nie warto wyważać już otwartych drzwi, lepiej pomagać sobie wzajemnie – to dewiza, którą w Q-Service Truck wyznajemy od wielu lat, bo jeśli ty pomożesz komuś dziś, jutro ta osoba może pomóc tobie“.

W podobnym tonie wypowiada się Marek Józefiak z PW Adams: “Siłą sieci są relacje międzyludzkie, dlatego cieszymy się z możliwości spotkania z kolegami po fachu z innych krajów, bo daje nam to szansę stworzenia więzi, która będzie owocowała w kolejnych latach. To niepowtarzalna okazja zaistnienia w biznesie napraw samochodów ciężarowych na globalną skalę“.

A skala globalnego rozwoju Q-Service Truck jest imponująca! Już teraz do sieci należy ponad 200 serwisów ciężarowych, a docelowo marka chce się stać rozpoznawalnym i widocznym brandem w całej Europie. “W przyszłym roku planujemy otworzenie się na rynek bośniacki, chorwacki, słoweński, estoński, serbski i grecki. Oczywiście to nie koniec, docelowo chcemy być obecni w całej Europie, planujemy rozwój sieci wzdłuż wszystkich najważniejszych szlaków komunikacyjnych” – oznajmia Sylwia Wysocka.

Fot. Inter Cars

Pod jednym znakiem
Rozwojowi sieci ma pomóc spójna i jednolita identyfikacja Q-Service Truck w całej Europie. Podczas spotkania w Krakowie przedstawiono nowy logotyp w odświeżonej odsłonie: zastosowano w nim świeższe kolory wiodące (niebieski, zielony i pomarańczowy), nowy font, zmodyfikowano jednocześnie symbole klucza i nakrętki oraz literę Q. Nowy branding ma wyznaczać nowe trendy, spójne dla wszystkich sieciowych warsztatów na Starym Kontynencie.

Q-Service Truck to przede wszystkim trójstronne partnerstwo: warsztatów, partnerów strategicznych i oczywiście Inter Cars, który stworzył cały koncept i opiekuje się nim od ponad 20 lat. Te dwie dekady to ciągły rozwój, dążenie do udoskonalania wszystkich możliwych procesów i permanentna nauka. Wynikiem rozwoju jest wypłynięcie Q-Service Truck na szerokie, międzynarodowe wody. Jesteśmy przekonani, że wspólnie z naszymi partnerami dopniemy swego i w niedalekiej przyszłości staniemy się kompleksową i największą siecią niezależnych serwisów pojazdów ciężarowych w Europie oferującą naprawy flotowe. Razem tworzymy, wspieramy, dostarczamy!” – podsumowuje Sławomir Rybarczyk.

1000 x Ford Trucks
Podczas dwudniowego spotkania w Krakowie jedna z części wydarzenia poświęcona została marce Ford Trucks, której sieć dealerską i serwisową tworzą warsztaty skupione w strukturach Q-Service Truck. Przyczynkiem do spotkania i świętowania jubileuszu była sprzedaż w Polsce 1000. pojazdu tej marki. Jak zaznaczył Wojciech Kopiel, dyrektor zarządzający w Q-Service Truck: “Zawsze staramy się, aby przekazanie pojazdów odbywało się w uroczysty sposób, dlatego tak ważne było dla nas wydanie 1000. pojazdu. Jest to kamień milowy w historii Ford Trucks w Polsce. Jesteśmy zadowoleni z obecnego rozwoju sprzedaży i spodziewamy się stabilnego wzrostu w nadchodzących latach. Gratulujemy sprzedaży naszym dealerom i życzymy im kolejnych sukcesów“.

Więcej informacji na stronie https://qservicetruck.eu/pl

Fot. Inter Cars