Betonomieszarki marki FML na podwoziu gazowym Scania LNG dla firmy Gryfbeton PL

Fot. Scania Polska

Pięć podwozi Scania G 410 XT z 6-cylindrowymi, 13-litrowymi silnikami napędzanymi LNG trafiło do floty szczecińskiej firmy Gryfbeton PL. Na podwoziach zabudowano betonomieszarki marki FML.

W konstrukcji podwozia i układu napędowego wykorzystano rozwiązania mające na celu podniesienie wydajności pojazdów oraz ograniczenie ich wpływu na środowisko.

Betonomieszarki FML o pojemności 10m3, to najnowsze modele producenta w wersji Hard Light, czyli o ultralekkiej konstrukcji wykonanej z blach renomowanej szwedzkiej firmy SSAB. Pojazdy wyposażono w zbiorniki LNG, pozwalające zgromadzić w danej objętości większą ilość paliwa niż w butlach CNG, po to, by pojazdy miały oczekiwany zasięg i dyspozycyjność.

“W pojazdach zastosowano wózki typu tridem, dzięki temu możliwe było umieszczenie na ramie zbiornika LNG o pojemności 406 l i nieznaczne obniżenie masy własnej podwozi. Zabudowy wykonano w dużej mierze z aluminium, co również bardzo korzystnie wpłynęło na masę oraz ładowność pojazdu” – komentuje Kordian Filiks, partner biznesowy, Scania Szczecin.

Fot. Scania Polska

W przypadku konfiguracji 8×4, napędzane są dwie osie z tyłu, za którymi znajduje się oś wleczona. Takie rozmieszczenie osi ułatwia pogodzenie wysokiej ładowności z wymaganiami dotyczącymi maksymalnych nacisków na osie. Ostatnia oś, skrętna i unoszona zapewnia wiele korzyści. Ułatwia manewrowanie, a unosząc ją na czas jazdy bez ładunku, można zmniejszyć opory toczenia, co sprzyja redukcji zużycia paliwa oraz opon.

“Inwestycja w betonomieszarki napędzane LNG stanowi domknięcie całego łańcucha produkcyjnego betonu firmy Gryfbeton PL o pojazdy niskoemisyjne. To ważny krok do transportu zrównoważonego, czyli produkcji betonu ekologicznego od początku do końca” – mówi Stanisław Węcławik, prezes Zarządu Gryfbeton PL.

Fot. Scania Polska