MEGA sięga wyżej

Fot. Mega

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) rynek różnego rodzaju naczep i przyczep w Polsce już dziesiąty miesiąc z rzędu notuje wzrosty sprzedaży. Biorąc pod uwagę segment naczep samowyładowczych z wywrotem, nastąpiły przetasowania w grupie liderów. Do grupy pięciu najchętniej kupowanych marek na rynku polskim awansował w pierwszym kwartale wraz z Benalu również nyski producent MEGA, zwiększając sprzedaż o 163% r/r.

MEGA to doświadczony polski producent lekkich naczep stalowych i aluminiowych, który od 2017 r. rozwija się pod znakiem skrzydlatego byka Benalu. Początek roku przyniósł dobrą passę całej Grupie Benalu, która łącznie ze zbytem produkowanych w nyskich zakładach MEGA naczep samowyładowczych z ruchomą podłogą, odnotowała na polskim rynku blisko 195% wzrost sprzedaży.

Ponadto w konsekwencji prowadzonych działań handlowych i zmian operacyjnych poprawiających efektywność produkcji spółka z Nysy osiągnęła prawie dwukrotny wzrost sprzedaży eksportowej na rynkach: węgierskim, bułgarskim czy rumuńskim, zwiększyła sprzedaż do Rosji oraz rozpoczęła współpracę z dilerami na Ukrainie, Litwie, w Estonii czy na Wyspach Brytyjskich.

W naszym przypadku, pomimo dobrej koniunktury, wzrost sprzedaży jest wypadkową kilku dodatkowych czynników, obejmujących przemodelowanie procesu produkcyjnego i kanałów sprzedażowych, wdrożenie francuskich technologii konstrukcji, inwestycje w rozwój i podejście do produkowanych pojazdów zupełnie na nowo” – mówi Maciej Radomski, prezes zarządu MEGA sp. z o.o.

W ciągu ostatnich lat firma przeszła głęboką reorganizację w zakresie zarządzania, produkcji i wprowadzania innowacji. Inwestycje w modernizację, zwiększenie i unowocześnienie produkcji pochłonęły ponad 11 mln zł. W zakładach w Nysie powstała nowa kabina śrutownicza, zainstalowano linię do produkcji zabudów aluminiowych z automatami spawalniczymi. Park maszynowy wzbogacił się m.in. o tandem pras krawędziowych hydraulicznych, urządzenie do cięcia plazmą, obrotniki przyspieszające procesy produkcyjne. Na realizację czeka budowa nowej lakierni i linii spawania automatycznego podłużnic. Pomimo pandemii firma wdrożyła projekt uruchomienia linii do produkcji kontenerów. W ślad za tym pójdą inwestycje związane z adaptacją kolejnych hal do procesu produkcyjnego.

Pojazdy obecnie opuszczające spółkę MEGA to pojazdy zupełnie inne niż te sprzed 2017 r. – zaprojektowane od nowa, korzystające z materiałów i podzespołów wiodących dostawców, udoskonalone konstrukcyjnie i zaawansowane technologicznie m.in. poprzez adaptację wypracowywanych przez lata francuskich rozwiązań. Warto wspomnieć, że Benalu to pierwszy na świecie producent aluminiowych wywrotek. W nyskich zakładach tworzone są pojazdy łączące aluminium ze stalą, w tym stalą trudnościeralną Hardox, co wynika z oczekiwań klientów konkretnego rynku i konkretnych branż.