Goodyear partnerem tytularnym Wyścigowych Mistrzostw Europy Samochodów Ciężarowych FIA 2022

Fot. Goodyear

W ub. weekend na torze w Misano wystartował nowy sezon Wyścigowych Mistrzostw Europy Samochodów Ciężarowych FIA (Goodyear FIA ETRC). W tym roku firma Goodyear zwiększyła swoje zaangażowanie w tej prestiżowej imprezie obejmując funkcję partnera tytularnego.

Goodyear jest wyłącznym dostawcą opon do Mistrzostw Europy Truck Racing od prawie 20 lat. Dzięki zacieśnionej współpracy producent oponiarski pomoże mistrzostwom w realizacji celu zerowej emisji netto, wyznaczonego przez FIA zgodnie z porozumieniem paryskim. Poziom ten ma zostać osiągnięty najpóźniej do 2038 r.

W sezonie 2022 o zwycięstwo walczy 15 zespołów i ich kierowcy, którzy będą rywalizować w 32 wyścigach na 8 torach wyścigowych, m.in. Nürburgring, Zolder, Hungaroring i Le Mans. Finał odbędzie się w październiku na hiszpańskim torze w Jaramie.

Fot. Goodyear

Innowacje na torze i poza nim
Zaangażowanie Goodyeara jako partnera tytularnego pomoże przyspieszyć działania FIA ETRC na rzecz zrównoważonego rozwoju, ponieważ mistrzostwa stanowią doskonały poligon testowy dla innowacji produktowych. Opony odgrywają kluczową rolę w osiąganiu większej wydajności i niższych emisji.

Tych ponad 5-tonowych ciężarówek wyścigowych, wyposażonych w 1100-konne silniki o potężnych momentach obrotowych nie spotkamy na drogach krajowych. To na torach wyścigowych, te specjalnie przygotowane i wyposażone w wytrzymałe części pojazdy, rozpędzają się do 150−160 km/h w parę sekund, by nagle zahamować, a zastosowane komponenty wytrzymują ekstremalne przeciążenia.

Dlatego też technologie opracowane na potrzeby rywalizacji na torach wyścigowych w tak ciężkich warunkach, mają swój znaczący udział w rozwoju produktów przeznaczonych na drogi. Wzmocnione karkasy zapewniają pojazdom użytkowym wyższy poziom bezpieczeństwa i wytrzymałości. Z kolei udoskonalone mieszanki pozwalają na zmniejszenie oporów toczenia i ogólnie bardziej efektywną jazdę, a także wydłużenie przebiegu.

„Cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą współpracę i zaangażowanie w FIA ETRC. Jako partner tytularny możemy uczyć się na podstawie wyzwań, przed jakimi stają kierowcy wyścigowi na torze, aby lepiej służyć naszym klientom w całej Europie w dziedzinie zwiększania efektywności i zrównoważonego rozwoju. Ekstremalne warunki podczas wyścigów i bezpośrednia rywalizacja w ramach Goodyear FIA ETRC pomagają nam zdobywać cenne informacje o właściwościach opon, które wzbogacają naszą wiedzę w zakresie wspierania operatorów flot za pomocą zaawansowanych rozwiązań do zarządzania oponami” – powiedział Maciej Szymański, dyrektor ds. marketingu opon użytkowych Goodyear w Europie.

Fot. Goodyear

„Goodyear od wielu lat jest naszym cennym partnerem. Cieszymy się, że udało nam się wzmocnić naszą współpracę i powitać Goodyeara w roli naszego partnera tytularnego. Dążymy do tego, aby stać się wiodącą platformą dla zrównoważonych technologii oraz, aby wyścigi ciężarówek stały się istotną platformą badań i rozwoju dla producentów. W ciągu ostatnich kilku lat udało nam się już stworzyć poligon doświadczalny dla Goodyeara i jego produktów przeznaczonych na drogi. Jesteśmy dumni, że drogowe opony tej marki wnoszą odrobinę emocji z wyścigów pojazdów ciężarowych” – powiedział Georg Fuchs, dyrektor zarządzający ETRC.

Kalendarz sezonu:

  • Misano, Włochy (21-22 maja)
  • Hungaroring, Węgry (11-12 czerwca)
  • Slovakia Ring, Słowacja (2 – 3 lipca)
  • Nürburgring, Niemcy (16-17 lipca)
  • Most, Republika Czeska (3-4 września)
  • Zolder, Belgia – (10-11 września)
  • Le Mans Bugatti, Francja (24-25 września)
  • Jarama, Hiszpania (1 – 2 października)

Więcej informacji na temat sezonu Goodyear FIA ERTC: http://www.fiaetrc.com/.

Fot. Goodyear