Pierwsze cztery sztuki mobilnych stacji kontroli pojazdów (SKP) wyprodukowanych przez WSOP trafiły do Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego w Opolu, Poznaniu, Radomiu i Rzeszowie. Mobilne stacje pozwolą inspektorom kompleksowo kontrolować stan techniczny pojazdów ciężarowych bezpośrednio przy drodze. Do końca 2022 roku do wszystkich województw trafi łącznie 16 mobilnych SKP.
Te specjalistyczne zabudowy zamontowano na dwuosiowym modelu Iveco Eurocargo. Wewnątrz znajduje się mobilna linia diagnostyczna (MLD) służąca do badania stanu technicznego pojazdów oraz kontroli emisji spalin. Całe urządzenie może pracować na niewielkiej powierzchni, praktycznie o każdej porze dnia i nocy oraz w różnych warunkach pogodowych, a to znacząco poszerza listę możliwych do wykorzystania miejsc kontroli. Rozładunek i przygotowanie do pracy linii diagnostycznej trwa około 20 minut i może go w całości wykonać jedna osoba.
Specjalistyczny kontener MJD został podzielony na osobne przedziały, które zajmują: agregat prądotwórczy, mobilna linia diagnostyczna wraz z systemem jej załadunku i rozładunku (podpory oraz żuraw), magazyn wyposażenia oraz część operatorsko-biurowa. Dostęp do poszczególnych przedziałów odbywa się przez drzwi lub dedykowane hydroburty (otwierane automatycznie na całej szerokości MLD oraz przedziału magazynowego).
Mobilna linia diagnostyczna jest wyposażona w elementy uniwersalnej linii CERTUS oraz automatycznie rozkładane rampy najazdowe, dzięki czemu umożliwia badanie niemal wszystkich typów pojazdów poruszających się po drogach publicznych. Badania można prowadzić dwukierunkowo, bez względu na to, z której strony wjedzie na linię badany pojazd. Inspektor w trakcie pracy ma możliwość bieżącego odczytu badanych parametrów oraz sterowania urządzeniami przy użyciu wygodnego i wytrzymałego tabletu, a oprogramowanie archiwizuje wyniki pomiarów. Linia diagnostyczna i otoczenie pojazdu są również stale monitorowane, a przebieg kontroli jest rejestrowany.
Mobilna stacja zapewnia komfortowe warunki zarówno dla inspektorów, jak i osób kontrolowanych. Przedział biurowy jest klimatyzowany i ogrzewany. Są tu dwa niezależne biurka z zamykanymi szafkami oraz wygodne fotele dla 4 osób. Naturalne oświetlenie wewnątrz biura zapewniają duże okna na każdej ścianie. W dedykowanej zabudowie zamontowane jest sterowanie systemem oświetlenia, agregatem prądotwórczym oraz komputer obsługujący linię diagnostyczną.
Wspomniane cztery sztuki to pierwsza transza w ramach przetargu realizowanego przez WSOP na zlecenie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego GITD. Funkcjonalność mobilnych SKP została dostosowana do wymogów i zaprojektowana ściśle według wytycznych przekazanych przez inspektorów. Kontrakt jest realizowany w konsorcjum z firmą Gibas Service Center, która odpowiada za dostarczenie pojazdów ciężarowych Iveco przewożących mobilne stacje oraz z podwykonawcą specjalizującym się w zabudowach nadwozi. Umowa zakładała także przeprowadzenie szkoleń diagnostycznych dla inspektorów z zakresu prowadzenia badań technicznych pojazdów. Realizacja zlecenia potrwa do końca 2022 roku.
“Mobilne stacje diagnostyczne zostały skonstruowane i wykonane w Polsce, wykorzystując przede wszystkim polskie podzespoły i materiały. W Polsce wykonano także kompletną zabudowę pojazdu, linię CERTUS wraz system jej rozładunku i załadunku oraz dedykowane oprogramowanie służące do sterowania urządzeniami diagnostycznymi. Mobilna SKP zawiera szereg innowacyjnych rozwiązań technicznych, zarówno w zakresie konstrukcji zabudowy oraz urządzeń diagnostycznych” – mówi Jarosław Cichoń prezes zarządu WSOP.
Jest to drugi projekt, jaki firma WSOP zrealizowała na rzecz ITD. W 2018 roku dostarczono już mobilną stację diagnostyczną dla Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach. Stacja ta została wykonana w innej innowacyjnej technologii z wykorzystaniem bardziej kompaktowych rozwiązań. Walory użytkowe tego urządzenia są wysoko oceniane przez śląskich inspektorów. Urządzenie to zostało również nagrodzone Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich w 2020 roku.