Ruta Transport świętuje 35 lat w transporcie drogowym materiałów sypkich

Polityka jakości prowadzona przez Ruta Transport skutkuje konsekwentnym wzrostem ilości zleceń – w roku 2021 było ich blisko 34 tysiące, przewieziono około 900 tysięcy ton materiałów na trasach liczących około 20 milionów kilometrów (fot. Ruta)

Ruta Transport obchodzi jubileusz 35-lecia istnienia na rynku. Ta firma specjalizująca się transporcie drogowym materiałów sypkich w silosach dysponuje flotą liczącą niemal 170 zestawów drogowych. Od 2018 r. oferuje również serwis naczep silosowych Spitzer Silo oraz myjnię silosów i cystern. Poza działalnością handlową spółka angażuje się w akcje społeczne.

W 1987 r. w Mińsku Mazowieckim Wojciech Ruta otworzył własną firmę transportową, która od roku 1993 oferowała transport cementu luzem. Po kolejnych czterech latach firma zakupiła pierwszy nowy ciągnik siodłowy Scania P114G, a w 2002 r. pierwszą nową cementonaczepę marki Spitzer Silo. Przedsiębiorstwo zapewniło sobie jednocześnie sprawnie funkcjonujące zaplecze techniczne dzięki umowie serwisowej z firmą Spitzer podpisanej w roku 2005. Od tej pory Ruta Transport jest autoryzowanym punktem serwisowym naczep silosowych Spitzer Silo w Polsce. Współpraca ze Scanią i Spitzerem pozwoliła rozwijać się spółce w oparciu o najlepszy sprzęt dostępny na rynku.

Od lewej: Michał Ruta – dyrektor transportu, Wojciech Ruta – prezes zarządu, Grzegorz Ruta – dyrektor handlowy (fot. Ruta)

Rok 2004 był kolejnym przełomowym momentem w historii firmy. Firma poszerzyła działalność o transport międzynarodowy oraz zakupiono też nową bazę transportową w Mińsku Mazowieckim. Budowa nowoczesnego kompleksu biurowo-serwisowego o łącznej powierzchni 2 200 m2 ruszyła jedenaście lat później. Nowe biuro, serwis oraz specjalistyczna myjnia silosów i cystern funkcjonują od roku 2018.

Flota firmy czyli ciągniki siodłowe marki Scania i naczepy silosowe marki Spitzer Silo (fot. Ruta)

Nowoczesna flota
W skład floty Ruta Transport wchodzi 165 zestawów drogowych: ciągniki siodłowe marki Scania i naczepy silosowe marki Spitzer Silo. Dzięki naczepom o zróżnicowanych pojemnościach (silosy leżące, tzw. dolnozsypy o pojemności 34 m3 i 37 m3 oraz podnoszone o pojemności 45 m3 i 60 m3) spółka oferuje rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów w różnych gałęziach przemysłu. Firma stała się w ostatnich latach specjalistą w transporcie materiałów pochodzenia mineralnego, jednak transportuje także składniki pasz i neutralne materiały chemiczne.

Większość ciągników we flocie Ruta Transport spełnia normę emisji spalin Euro VI, a kierowcy przechodzą szkolenia z ekonomicznej i bezpiecznej jazdy. Ciągniki wyposażone są w nowoczesne urządzenia telematyczne, dzięki którym możliwy jest stały monitoring pojazdu, kierowcy i zlecenia klienta. Dostęp do informacji o flocie odbywa się w czasie rzeczywistym, w dowolnym miejscu, a kierowcy otrzymują wsparcie dyspozytorów także po godzinach pracy.

Polityka jakości prowadzona przez firmę skutkuje konsekwentnym wzrostem ilości zleceń – w roku 2021 było ich blisko 34 tysiące. Oznacza to, że przewieziono około 900 tysięcy ton materiałów na trasach liczących około 20 milionów kilometrów. Liczba stałych klientów Ruta Transport w Polsce i Europie również systematycznie wrasta i wynosi obecnie ponad 100.

Ruta Transport jest autoryzowanym punktem serwisowym naczep silosowych Spitzer Silo w Polsce (fot. Ruta)

Pracownicy to inwestycja
Dziś w zarządzie Ruta sp. j. zasiada prezes Wojciech Ruta oraz jego dwóch synów: Michał Ruta dyrektor transportu i Grzegorz Ruta – dyrektor handlowy.  W spółce zatrudnienie znajduje 180 kierowców, 35 pracowników biurowych oraz ponad 20 osób obsługi centrum transportowego, w tym mechanicy i pracownicy myjni. Zgrany zespół dysponuje szeroką i specjalistyczną wiedzą branżową. Wraz z rozwojem firmy do teamu dołączają kolejni fachowcy.

Ruta Transport inwestuje w pracowników. Oferuje im komfortowe warunki pracy, pakiety prywatnej opieki medycznej i szkolenia odpowiadające zdefiniowanym potrzebom. Te czynniki razem z możliwościami zawodowej realizacji i rozwoju decydują o stabilności zatrudnienia w firmie. Przykładowo staż pracy kierowców Ruta Transport wynosi średnio 6 lat, co wyróżnia firmę wśród pracodawców branży transportowej.

Nowe biuro z komfortowymi miejscami pracy, serwis oraz specjalistyczna myjnia silosów i cystern funkcjonują w Mińsku Mazowieckim od roku 2018 (fot. Ruta)

Skracanie dystansów
Motto firmy Ruta to dwa krótkie słowa – skracamy dystans. Obrazują kompetencje firmy jako niezawodnego łącznika między producentem a odbiorcą towaru. W swojej działalności Ruta Transport skraca również dystanse społeczne, wspiera edukację i lokalne inicjatywy oraz promuje rodzinne miasto – Mińsk Mazowiecki. W ramach podpisanych umów o współpracy uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim odbywają w firmie praktyki zawodowe. Uczniowie osiągający sukcesy w kształceniu mogą otrzymać dofinansowanie do kursów prawa jazdy a nawet znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwie.

Promocja Mińska Mazowieckiego ma na celu podkreślenie korzeni Ruta Transport i wyrażenie dumy, że dzięki przestrzeganiu wyznawanych wartości mała, lokalna firma stała się liderem na rynku drogowych usług transportowych w silosach i silnym partnerem handlowym poważanym przez klientów w całej Europie.