Narzędzie ZF Bus Connect do zarządzania flotą autobusów

Fot. ZF

Duża flota pojazdów oznacza współdziałanie wielu czynników: kierowców, pojazdów, energii elektrycznej, silników spalinowych. Trasy, zużycie paliwa, przepisy i wymogi prawne muszą harmonijnie współgrać, aby zapewnić płynną, wydajną pracę.

ZF Bus Connect to nowy produkt, który jest odpowiedzią na potrzeby rynkowe flot autobusowych. To zaawansowane narzędzie do zarządzania flotą umożliwia operatorom transportu publicznego (lub prywatnych autobusów) zwiększenie i poprawę wydajności ich flot:

  • Bezpieczeństwo: Geofencing (satelitarne monitorowanie położenia pojazdu) i powiadamianie o zachowaniach kierowcy autobusu w celu wykrycia niebezpiecznych sytuacji podczas jazdy, by zapobiec wypadkom i chronić przed kradzieżą.
  • Wydajność: Bieżąca ocena danych w odniesieniu do każdego autobusu pozwala na optymalne planowanie trasy i redukcję zużycia paliwa.
  • Dyspozycyjność: Zdalne przewidywanie i wykrywanie uszkodzeń
    lub zużycia elementów eksploatacyjnych (kompatybilne
    z rzeczywistymi konfiguracjami autobusów), jak również diagnostyka i bezpieczne aktualizacje „Over The Air” (OTA) w celu ograniczenia przestojów.

System ZF Bus Connect opracowano z myślą o autobusach miejskich i autokarach z silnikami elektrycznymi, spalinowymi lub hybrydowymi, oraz dla flot mieszanych. Użytkownik może kontrolować każdy parametr pojazdu, np. poprzez odczyt lokalizacji autobusu w czasie rzeczywistym, obserwację bieżącego zużycia energii lub paliwa, bądź sprawdzenie stanu naładowania akumulatora, czy też stanu technicznego danej części pojazdu, zużycia hamulców lub przegląd innych komunikatów systemowych.

„Za pomocą systemu ZF Bus Connect wspieramy operatorów autobusów w niełatwym procesie przemiany floty na elektryczną. Wykorzystując potencjał analizy danych pojazdów, pomagamy operatorom w efektywnym zarządzaniu flotą poprzez zmniejszenie zużycia energii lub paliwa, dając jednocześnie wgląd w poziom emisji CO2 danej floty”– mówi Florian Freund, odpowiedzialny za rozwój systemu ZF Bus Connect.

Wszystko w jednym pakiecie: jeden system, trzy obszary
Cyfrowe rozwiązanie ZF Bus Connect obejmuje trzy obszary: urządzenie pokładowe w pojeździe, chmurę z danymi i portal internetowy do analizy danych. Operatorzy flot mają możliwość zakupu tego kompleksowego rozwiązania jako pakietu lub połączenia się z rozwiązaniem w chmurze za pomocą własnego kompatybilnego urządzenia pokładowego
i uzyskania dostępu do informacji za pośrednictwem portalu (jako usługi firmy zewnętrznej).

Sprawdzone technologie dla nowych rynków
Cyfrowe rozwiązanie ZF Bus Connect opracowano w oparciu o know-how firmy ZF, wynikające z obecnego rozwiązania w zakresie łączności autobusowej, obsługującego ponad 10 tysięcy autobusów na całym świecie. Do tej pory już pięć flot już rozpoczęło wykorzystywanie tego rozwiązania. ZF Bus Connect zaprojektowano w należącym do Grupy ZF centrum badawczo – rozwojowym Data Venture Accelerator – globalnym ośrodku biznesu cyfrowego, który stanowi istotny element w międzynarodowych badaniach i globalnym rozwoju ZF. Data Venture Accelerator utworzono w celu wspierania i przyspieszania rozwoju produktów, których koncepcje z powodzeniem przekonały o swojej wartości i realizacji – od wstępnego projektu do w pełni rozwiniętych produktów i usług cyfrowych.