Van Hool dostarcza elektryczne autobusy CX45E do USA

Fot. Van Hool

Van Hool wysłał do Stanów Zjednoczonych pierwszy w pełni zasilany akumulatorowo autobus CX45E. Po intensywnych pracach rozwojowych i testowych CX45E jest obecnie wprowadzany na rynek przez wyłącznego dystrybutora firmy Van Hool w Ameryce Północnej, ABC Bus Companies Inc. Kolejnych dziesięć egzemplarzy zostanie wysłanych do Stanów Zjednoczonych w pierwszej połowie 2021 r.

CX45E to autokar z akumulatorowym napędem elektrycznym przeznaczony na rynek północnoamerykański. Firma Proterra, wiodący amerykański producent akumulatorów do pojazdów ciężarowych o dużej ładowności została wybrana przez Van Hool na dostawcę akumulatorów E2. Pojazd w 100% napędzany elektrycznie ma zasięg do 500 km (310 mil), w zależności od warunków klimatycznych i topografii trasy. CX45E będzie używany głównie do dojeżdżania do pracy przez grupy pracowników i/lub regularnego przewozu osób.

Współpraca pomiędzy firmą Van Hool i jej dystrybutorem na rynku północnoamerykańskim, ABC Bus Companies Inc. rozpoczęła się 33 lata temu. Obecnie na drogach USA jeździ ponad 11 000 autokarów i autobusów Van Hool obsługujących wielu klientów, w tym duże firmy z Doliny Krzemowej, które organizują transport dla swoich pracowników.

Van Hool to niezależny belgijski producent autobusów, autokarów i pojazdów przemysłowych. Firma, która została założona w 1947 r. ma swoją siedzibę w Koningshooikt. Zdecydowana większość wyprodukowanych pojazdów przeznaczona jest dla klientów z Europy i Stanów Zjednoczonych. Van Hool zatrudnia około 4100 pracowników na całym świecie, z których większość pracuje w zakładach produkcyjnych w Koningshooikt (Belgia) i Skopje (Północna Macedonia).

Fot. Van Hool
Fot. Van Hool