GAMON TRUCKS: “Wśród firm europejskich jesteśmy już dobrze rozpoznawalną marką” – Adam Gamoń

Fot. GAMON TRUCKS

O swojej firmie i bardzo niszowym biznesie opowiada nam Adam Gamoń, prezes zarządu GAMON TRUCKS.

„Samochody Specjalne”: Skąd wziął się pomysł, aby konstruować samochody do czyszczenia kanalizacji?
Adam Gamoń: Nasze początki na rynku sięgają lat 80. XX wieku. Jesteśmy rodzinną firmą, o polskim kapitale. Oryginalnie wywodzimy się z branży transportowej, jednak w 2014 roku założyliśmy firmę Pojazdy Komunalne GAMON i z sukcesem zrealizowaliśmy kilka zamówień. Następnie z myślą o poszerzeniu sprzedaży o rynki zagraniczne nazwa firmy przyjęła dzisiejsze brzmienie GAMON TRUCKS.
Ponieważ produkowane przez nas samochody zostały pozytywnie przyjęte przez klientów, a zapotrzebowanie na nie rosło, podjęliśmy decyzję o budowie nowej hali w strefie ekonomicznej w Konstantynowie Łódzkim. Produkcję w tej nowej lokalizacji rozpoczęliśmy w styczniu 2018 roku. Obecnie zatrudniamy 43 osoby, z czego 25 to pracownicy produkcyjni.
Rozwijamy się, pozyskujemy nowe rynki zbytu, wprowadzamy zmiany procesowe i innowacyjne produkty, wymieniamy maszyny produkcyjne. Jednym z takich projektów jest pojazd z recyklingiem wielostopniowym. Realizujemy też inne projekty. Jednym z nich jest przyczepa lekka bez ramy pośredniej, w której rama zbiornika jest ramą nośną. Kolejnym projektem wartym uwagi jest przygotowywany przez nas samochód ADR.

W swoim asortymencie macie tylko pojazdy do udrażniania kanalizacji i transportu nieczystości. Jak duży jest to rynek?
Nasza produkcja samochodów asenizacyjnych i kanalizacyjnych z funkcją mycia – w zależności od specyfikacji – to od 35 do 40 szt. rocznie. Eksport stanowi ok. 70–80% produkcji, a głównym rynkiem eksportowym są dla nas Niemcy. W Europie działa stosunkowo wąska grupa producentów samochodów tego typu i przyznam, że wśród nich jesteśmy już dobrze rozpoznawalną marką. W Polsce nasz udział w sprzedaży wynosi 50%.

Czy to jest trudny biznes?
Każde wdrożenie nowego produktu jest trudnym zadaniem. Gdy pozyska się klientów, jest już nieco łatwiej. Ponieważ są to pojazdy wysokobudżetowe, to nie każdego na nie stać, co też oznacza bardzo szczegółowe negocjacje z klientami. Istotny jest oferowany przez nas zakres obsługi posprzedażowej. Udało nam się z sukcesem utworzyć sieć dilerów oraz sieć mobilnej obsługi serwisowej. Nie było to proste zadanie, jednak dla naszych klientów jest to ogromne udogodnienie. Jestem również dumny z tego, że pod względem innowacyjności i jakości naszych produktów firma GAMON TRUCKS jest obecnie na poziomie europejskim.

Rozmawiał: Dariusz Piernikarski

Spółka GAMON TRUCKS powstała w 2014 r. i zajmuje się produkcją pojazdów do czyszczenia kanalizacji oraz transportu nieczystości płynnych. Dzięki zachowaniu najwyższej precyzji wykonania oraz przemyślanych rozwiązań konstrukcyjnych firma rozwija się nie tylko na terenie Polski. Samochody trafiają do klientów z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Czech, Litwy, Łotwy czy Norwegii. GAMON TRUCKS oprócz sprzedaży oferuje także usługę wynajmu krótko- i długoterminowego oraz wsparcie profesjonalnego serwisu.

W ofercie znajdują się 4 podstawowe produkty:

  • samochody wielofunkcyjne GAMKOMBI przeznaczone do udrażniania wodą pod wysokim ciśnieniem kanałów z możliwością jednoczesnego odsysania nieczystości do zbiornika osadu,
  • samochody GAMJET przeznaczone do czyszczenia i udrażniania kanałów o średnicy do 800 mm, a także ciśnieniowego mycia elewacji i niewielkich obiektów, takich jak wiaty przystankowe, pomniki, a także stanowiska pracy i samego pojazdu,
  • samochody asenizacyjne GAMVAC przeznaczone do odsysania i transportu nieczystości płynnych oraz innych celów, gdy wymagany jest załadunek podciśnieniowy,
  • samochody GAMVAC PLUS przeznaczone do udrażniania wodą pod wysokim ciśnieniem kanałów z możliwością jednoczesnego odsysania nieczystości do zbiornika osadu, do opróżniania szamb, odstojników i różnego rodzaju zbiorników bezodpływowych, transportu nieczystości płynnych oraz innych celów, gdy wymagany jest załadunek podciśnieniowy.
GAMRECYCLING, to nowy produkt firmy GAMON TRUCKS. To samochód do czyszczenia kanalizacji z funkcją recyklingu (Fot. GAMON TRUCKS)