Gazowe Iveco S-Way NP jako samochód bezpieczeństwa w bieżącym sezonie wyścigów ciężarówek

Fot. Iveco

Podczas bieżącego sezonu Wyścigowych Mistrzostw Europy Samochodów Ciężarowych FIA (European Truck Racing Championship, ETRC), odbywających się pod egida FIA, po raz pierwszy w historii samochodem bezpieczeństwa będzie pojazd gazowy – Iveco S-Way NP LNG 4×2. To znak, że nawet podczas takich zawodów, gdzie ścigają się ciężarówki z silnikami wysokoprężnymi o ogromnych mocach, organizatorzy spoglądają w kierunku zrównoważonej mobilności i pojazdom przyjaznym dla środowiska.

Pace Truck (odpowiednik Safety Car w F1) to pojazd bezpieczeństwa, który prowadzi ciężarówki biorące udział w wyścigu podczas okrążenia formującego do ich startu. Służy również do spowalniania wyścigu w przypadku potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, takich jak wypadek czy skrajnie niekorzystne warunki pogodowe. Odgrywa istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa kierowców.

Wykorzystany model Iveco S-Way NP w wersji 4×2 LNG, wyposażony jest w dwa 540-litrowe zbiorniki, które mogą pomieścić co najmniej 390 kg ciekłego gazu LNG. Dzięki temu na jednym tankowaniu do pełna może przejechać nawet 1600 km i cechuje się znacznie mniejszą emisją dwutlenku azotu w porównaniu do samochodów ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym, a także generuje o 95% mniej CO2. Model ten będzie samochodem bezpieczeństwa przez 3 sezony.

Fot. Iveco

Nowy pojazd bezpieczeństwa IVECO z malowanym natryskowo wykończeniem prezentuje się wyjątkowo. Całości dopełnia kilka niestandardowych części: dwie żółte, obracające się lampy sygnalizacyjne, listwy oświetleniowe z reflektorami LED, podświetlana, trójelementowa osłona przednia i dodatkowe oświetlenie LED.

Zaprezentował się już podczas pierwszego wyścigu tego sezonu na torze w Hungaroring (Węgry) w weekend 12 i 13 czerwca 2021 r. Wykorzystanie pojazdu zasilanego paliwem pochodzącym całkowicie ze źródeł odnawialnych to ograniczenie emisji dwutlenku azotu i nawet o 95% niższa emisja CO2 w porównaniu z samochodami ciężarowymi z silnikiem wysokoprężnym.

Parę słów o ETRC
Iveco ponownie bierze udział w Wyścigowych Mistrzostwach Europy Samochodów Ciężarowych FIA jako techniczny sponsor „Die Bullen von IVECO” – wspólnej ekipy zespołów Hahn Racing i Schwabentruck. Niemka Steffi Halm ponownie występuje jako liderka zespołu Schwabentruck. Jedyna kobieta ścigająca się w mistrzostwach ma nadzieję poprawić ubiegłoroczne miejsce i spełnić swoją ambicję, którą jest zdobycie tytułu mistrzowskiego w Iveco S-Way.

W skład zespołu Hahn wchodzi sześciokrotny mistrz Europy Jochen Hahn, który za kierownicą Iveco Stralis zdominował sezon 2019. Ekipy z niecierpliwością oczekują na kolejne rundy rywalizacji.
Marka Iveco jest reprezentowana przez dwa dodatkowe zespoły: Reinert Racing oraz Don’t Touch Racing.