Nowa naczepa niskopodwoziowa Nooteboom z wnękami na koła

3-osiowa naczepa NooteboomOSDS-48-03V (EBW)ma ładowność do 39 t przy 80 km/h. Dzięki zastosowaniu nowej koncepcji konstrukcyjnej z możliwością rozsunięcia pokładu o 4750 mm uzyskano bardzo niski ciężar własny pojazdu wynoszący zaledwie 8700 kg (fot. Nooteboom)

Nooteboom rozszerzył swój program pojazdów SMART o nową rozkładaną naczepę niskopodwoziową o oznaczeniu OSDS-48-03V (EBW) z wnękami na koła.

Ta 3-osiowa naczepa z samoskrętną osią ma ładowność do 39 t przy 80 km/h. Dzięki zastosowaniu nowej koncepcji konstrukcyjnej z możliwością rozsunięcia pokładu o 4750 mm uzyskano bardzo niski ciężar własny pojazdu wynoszący zaledwie 8700 kg. Niewielka odległość między 1. a 2. osią wynosząca zaledwie 2260 mm poprawia manewrowość. Dzięki głębokim wnękom na koła możliwe staje się przewożenie również większych ładowarek kołowych i wozideł przegubowych– wcześniej konieczne było zastosowanie naczep z obniżonym pokładem.

Charakterystyka
Naczepa OSDS-48-03V (EBW) jest wyjątkowo wytrzymała i ma doskonałą sztywność skrętną. Podwozie ma trwałe zabezpieczenie antykorozyjne uzyskane m.in. dzięki cynkowej metalizacji natryskowej. Zwiększa to żywotność pojazdu i przyczynia się do wyższej wartości rezydualnej. O wysokiej jakości świadczy również zastosowanie wyłącznie najwyższej jakości komponentów od renomowanych dostawców. Bogate wyposażenie standardowe obejmuje m.in. wysuwane konsole wysięgników w obszarze załadunku.Pojazd można zoptymalizować za pomocą dostępnych opcji, takich jak np. oś podnoszona, zdejmowane pokłady pośrednie, skrzynka z narzędziami na łabędziej szyi, pierścienie promowe, burty aluminiowe, rampy najazdowe oraz skrzynki narzędziowe pod podłogą ładunkową.

Łatwy załadunek i rozładunek
Asymetryczny kształt wnęk na koła ułatwia np. rozładunek ładowarek kołowych. Kąt nachylenia wynoszący zaledwie 35°i głębokość wnęki 400 mm ułatwiają wyjazd. Wnęki są wyposażone w stalowe żebra poprzeczne, które zapewniają maksymalną przyczepność podczas wjeżdżania i wyjeżdżania. Ich umiejscowienie zapewnia optymalny rozkład ciężaru między łabędzią szyją a wózkiem osiowym. Wymiary wnęk w naczepie OSDS-48-03V (EBW) są odpowiednie dla wszystkich popularnych marek i typów ładowarek kołowych.

Wnęka na przednie koło powstaje przez wydłużenie podłogi ładunkowej. Dzięki opcjonalnemu przesuwanemu podparciu ze ściętymi krawędziami wymagana przestrzeń może być dostosowana do rozmiaru opon i rozstawu osi transportowanej ładowarki kołowej lub wywrotki.
Długi tylny zwis 1150 mm z dużym prześwitem sprawia, że załadunek i rozładunek maszyn jest łatwy. Aby zapewnić maksymalną przyczepność, podłoga ładunkowa jest wykonana z twardego drewna. Do załadunku i rozładunku różnych maszyn budowlanych przewidziano szeroki wybór ramp, od aluminiowych o długości 2,4 m do automatycznie składanych ramp hydraulicznych o długości 5 m. W przypadku bardzo szerokich maszyn rampy hydrauliczne i standardowe konsole wysuwanych podpór można przedłużyć do ponad 3 m. Rampy aluminiowe można rozstawić na szerokość powyżej 3 m, mniejsze maszyny można wprowadzić na łabędzią szyję,korzystając ze specjalnego haka na rampach.

Wielofunkcyjność
Naczepa OSDS-48-03V (EBW)jest wielofunkcyjna. Jej zastosowania nie ograniczają się do transportu ładowarek kołowych i wywrotek, ale także ładunków podzielnych, kontenerów i gąsienicowych maszyn budowlanych. W razie potrzeby wnęki można łatwo zamknąć, tworząc całkowicie płaską podłogę ładunkową. W tym celu dostępne są zdejmowane i przesuwne ocynkowane podpory ze zintegrowanymi poszerzeniami oraz deski podłogowe z twardego drewna. Opcjonalnie wnęki mogą być również całkowicie wypełnione elementami z twardego drewna. Naczepa jest standardowo wyposażona w 3 pary otworów na rygle kontenerowe, dzięki czemu można na niej transportować kontenery 20′, 30′ i 40′.

Opracował Dariusz Piernikarski