Thermo King zatwierdza biodegradowalne paliwo HVO do agregatów chłodniczych

Fot. Thermo King

Thermo King® i marka Trane Technologies ogłosiły, że zatwierdzają stosowanie zawierającego hydrorafinowany olej roślinny i niezawierającego paliw kopalnych oleju napędowego jako bardziej zrównoważonej alternatywy paliwa do agregatów chłodniczych do ciężarówek i naczep.

Zastosowanie biodegradowalnego HVO zamiast tradycyjnego oleju napędowego prowadzi do nawet 90% redukcji emisji gazów cieplarnianych i cząstek stałych z silnika przy niezmienionej wydajności.

Firma Thermo King dokładnie przetestowała paliwo Biodiesel HVO w swoich agregatach chłodniczych stosowanych w pojazdach ciężarowych i naczepach na trasach oraz przeprowadziła testy wytrzymałościowe w swoim laboratorium w zakładzie produkcyjnym w Galway w Irlandii. Wyniki wykazały, że praca agregatów nie jest zaburzona nawet w niskich, ujemnych temperaturach otoczenia. Paliwo Biodiesel HVO może być używane jako zamiennik paliwa typu Drop-in lub mieszane ze zwykłym olejem napędowym bez konieczności modyfikacji silnika lub częstszych przeglądów.

Ten krok Thermo King jest częścią działań podjętych przez firmę Trane Technologies w celu uczynienia postępów w kwestii spełniania zobowiązań dotyczących zrównoważonego rozwoju do roku 2030, w tym w ramach wyzwania Gigaton Challenge dotyczącego zmniejszenia emisji klientów o miliard ton. Firma Trane Technologies planuje zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o prawie 50% do 2030 r., a jej ambitne cele w zakresie redukcji emisji zostały zatwierdzone przez Science Based Targets Initiative (SBTi).  Wspiera ona również cel Porozumienia paryskiego w kwestii ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza, co będzie wymagało globalnej zerowej emisji netto dwutlenku węgla do 2050 r.