Unimog U4000 wykorzystany do transportu darów ofiarom trzęsienia ziemi w Chorwacji na przełomie 2020/2021

Fot. Mercedes-Benz

Gdy na przełomie 2020 i 2021 r. w okolicach chorwackiego miasta Petrinja zatrzęsła się ziemia, na miejscu szybko pojawiła się pomoc z różnych stron świata. Do transportu darów wykorzystano Unimoga U4000 z przyczepą, należącego do Unimog Club w Gaggenau.

Przestrzeń ładunkową pojazdu wypełniono po brzegi kocami, ubraniami, żywnością dla niemowląt, grzejnikami, łóżkami polowymi i lekarstwami. Dwóch kierowców, zmieniając się za kierownicą, pokonało niemal 900-kilometrową trasę do Petrinji bez większych przerw. Dzięki temu 14-metrowy zestaw ciężarowy Unimoga o masie 11 ton i prędkości maksymalnej 89 km/h szybko znalazł się pośród zawalonych budynków i zniszczonych dróg.
Misja pomocowa została przeprowadzona w warunkach surowych restrykcji pandemii Covid 19. Bez szczepienia i testu na koronawirusa, kierowcy musieli rozładować i rozdzielić dary w Petrinji i okolicznych wioskach oraz opuścić kraj w ciągu 78 godzin.

Unimog U4000 należy do Unimog Club Gaggenau e.V., międzynarodowego stowarzyszenia miłośników marek Unimog i MBtrac, zrzeszającego aktualnie ponad 7400 członków w 42 krajach. W tym roku model Unimog obchodzi 75-urodziny. Pierwszy prototyp pojazdu Unimog powstał w 1946 r.

Fot. Mercedes-Benz