Daimler Truck zawiesza działalność w Rosji, w tym współpracę z rosyjskim producentem ciężarówek Kamaz

Fot. Daimler

Daimler Truck poinformował w poniedziałek, 28. lutego 2022 r., że “ze skutkiem natychmiastowym zamrozi działalność biznesową w Rosji, w tym współpracę z rosyjskim producentem ciężarówek Kamaz”.

Jak czytamy dalej w komunikacie Daimlera opublikowanym na stronach agencji Reuters:

Nasza współpraca z Kamazem ma charakter czysto cywilny i została zawarta tylko w tym celu. Nie trzeba dodawać, że w ramach tej współpracy zawsze ściśle przestrzegaliśmy wszystkich obowiązujących przepisów dotyczących kontroli eksportu i sankcji”.

Firma Daimler Truck oświadczyła, że była głęboko zszokowana przemocą wojskową na Ukrainie i stwierdza również, że uważnie monitoruje sytuację. „Będziemy przestrzegać wszystkich środków podjętych przez niemiecki rząd i UE” – oświadczono na Twitterze.

Mercedes-Benz Group również rozważa prawne możliwości jak najszybszego zbycia 15% udziałów w Kamaz – taką informację podała niemiecka gazeta Handelsblatt. Rzecznik Mercedesa powiedział agencji Reuters, że działalność biznesowa będzie musiała zostać ponownie oceniona w świetle bieżących wydarzeń.

Mercedes-Benz Group, dawniej Daimler AG, była spółką-matką Daimler Truck, zanim producent ciężarówek stał się odrębnym podmiotem.

Tłumaczenie Dariusz Piernikarski