Actros świętuje 20. urodziny

Mercedes-Benz Actros ma już 20 lat. Pierwsza generacja tego ciągnika siodłowego została zaprezentowana publicznie na targach pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze w 1996 r. Od tamtego czasu sprzedano ponad milion Actrosów.

Oferowany obecnie pojazd nowej generacji wprowadzony na rynek w 2011 r. – nowy Actros – zostanie w roku jubileuszowym jeszcze udoskonalony m.in. o najnowsze systemy bezpieczeństwa oraz kolejne rozwiązania optymalizujące zużycie paliwa. Specjalny jubileuszowy model – tak samo jak przed laty – zostanie zaprezentowany publiczności na najbliższych, wrześniowych targach IAA.

actros-swietuje-20-urodziny-2

Przypomnijmy jeszcze, że Actros pierwszej generacji, zaprezentowany w 1996 r., wyposażony w hamulce tarczowe dla wszystkich kół i elektroniczny system hamowania EBS, był punktem startowym na drodze rozwoju systemów bezpieczeństwa wprowadzanych w kolejnych Actrosach – aż do najnowszego Active Brake Assist 4 i asystenta skrętu (więcej o tych systemach piszemy w artykule pt. Mercedes-Benz gotowy na IAA). Kolejnymi ważnymi udoskonaleniami w historii tej ciężarówki było wprowadzenie sekwencyjnej (Telligent), a potem całkowicie zautomatyzowanej skrzyni biegów (PowerShift) oraz przewidującego tempomatu Predictive Powertrain Control (PPC). Bardzo interesujące możliwości rozwoju w zakresie technologii demonstruje też Actros jako autonomiczny samochód ciężarowy wyposażony w systemy Highway Pilot i Highway Pilot Connect, sieciowo wspomagające prowadzenie pojazdu.

actros-swietuje-20-urodziny-3
Efekty specjalne
Przygotowany z okazji jubileuszu Actros wyróżnia się z zewnątrz chromowanymi listwami i akcentami ze stali szlachetnej na klapie obsługowej, a także chromowanym wykończeniem z symbolem jubileuszu w obudowie lusterka zewnętrznego. Do tego dodajmy jeszcze obramowanie logo marki na pasie przednim, reflektory biksenonowe z przyciemnioną osłoną oraz owiewki szyb bocznych.
Oprócz tego w modelu specjalnym osłony nakrętek wszystkich kół, a także osłony kół osi przedniej oraz kołpaki lub osłony kół osi tylnej wykonano ze stali szlachetnej. Na osłonach przednich widnieje dodatkowo znak gwiazdy Mercedesa.
W zależności od życzenia klienta lusterka, osłona chłodnicy i elementy stylizacyjne mogą zostać pomalowane lakierem w kolorze kabiny. Natomiast gdy klient zamówi aerodynamiczne osłony boczne, to grill samochodu wykonany zostanie ze stali szlachetnej.