Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce zamawia elektryczne autobusy miejskie Mercedesa

Fot. EvoBus Polska

Spółka EvoBus Polska wygrała przetarg na dostawę 24 w pełni elektrycznych autobusów Mercedes-Benz eCitaro dla Gdyni. W ramach umowy dostarczy 8 modeli przegubowych i 16 w wersji solo. To pierwsze zamówione elektryczne autobusy Mercedesa w Polsce.Będą eksploatowane przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej Sp. z o.o. w Gdyni.

Bezemisyjne autobusy Mercedes-Benz eCitaro zasilane są bateriami NMC z ogniwami najnowszej generacji. Baterie mają aktywny system zarządzający termiką magazynów energii zarówno w okresie letnim jak i zimowym. Układ zarządzania temperaturą baterii jest w pełni zintegrowany z inteligentnym i automatycznym system sterowania komfortem oraz termiką w całym autobusie. W autobusie ładowanie możliwe jest w 3 miejscach. Służy do tego pantograf do szybkiego ładowania na mieście oraz dwa gniazda plug-in zlokalizowane z tyłu pojazdu oraz nad prawym przednim nadkolem.

W pojeździe zadbano o bezpieczeństwo higieniczne pasażerów i kierowcy. W układzie klimatyzacji zastosowano seryjnie montowane w autobusach Mercedes-Benz aktywne filtry neutralizujące wirusy ograniczając ryzyko zakażenia. Dodatkowo zabudowana szczelnie kabina kierowcy zapewnia komfort pracy kierującemu poprzez stworzenie mikroklimatu oraz niemieszanie się powietrza pomiędzy przestrzenią dla pasażerów a kabiną kierowcy.

Na bezpieczeństwo jazdy wpływają zamontowane systemy wspierające kierowcę podczas jazdy. Sideguard Assist, to asystent martwego pola bazujący na technologii radarowej, którego rola polega na wykrywaniu obiektów wzdłuż prawego boku pojazdu ostrzegając kierowcę o możliwości kolizji z obiektami statecznymi lub będącymi w ruchu. Drugi z asystentów: Preventive Brake Assist – to innowacyjny, zautomatyzowany system awaryjnego hamowania dostosowany do warunków eksploatacji w ruchu miejskim. Dzięki zastosowaniu technologii radarowej system oferuje niezawodność działania również w warunkach ograniczonej widoczności lub po zmroku.

Fot. EvoBus Polska

Autobusy dla Gdyni mają najnowsze rozwiązania w zakresie technologii jak i bezpieczeństwa. Pod względem wyposażenia autobusy wpisują się w nurt aktualnych i przyszłych trendów w komunikacji miejskiej. Świadczyć o tym może powiązanie autobusów z systemem OMNIplus ON, który stale monitoruje ich stan i automatycznie opracowuje skuteczne zalecenia działań z zakresu zarządzania warsztatem. Tym samym zwiększa się dyspozycyjność floty. System umożliwia monitorowanie stanu technicznego autobusów w czasie rzeczywistym i wykorzystuje uzyskane informacje do optymalizacji planowanych usług.

Oficjalne podpisanie umowy odbyło się 21 kwietnia b.r. w Muzeum Emigracji w Gdyni. Podczas spotkania obecni byli: Lech Żurek – prezes zarządu PKA w Gdyni, Artur Konarski – prezes zarządu EvoBus, Janusz Ferdynus – członek zarządu EvoBus oraz Adam Kempiński – dyrektor działu sprzedaży autobusów miejskich i zamówień publicznych.

Artur Konarski: „Pierwsza umowa na elektryczne Mercedes-Benz eCitaro cieszy nas szczególnie. Tym bardziej, że jako zeszłoroczny lider sprzedaży autobusów miejskich z silnikiem diesla możemy dostarczyć przy pierwszym zamówieniu aż 24 sztuki bezemisyjnych pojazdów. Gratuluję włodarzom miasta i tym samym Gdynianom innowacyjnych projektów”.

Fot. EvoBus Polska