Ważne dla kierowców – na jednej stacji w okolicach Turynu zatankują LNG, CNG i biometan oraz naładują elektryka

Fot. Iveco

Na stacji tankowania znajdującej się na terenie CNH Industrial k. Turynu oprócz LNG i CNG, można już tankować biometan, czyli w 100% ekologiczne paliwo, w dodatku produkowane we Włoszech. Jest to pierwsza taka stacja w północno-wschodniej części kraju.

Stacja działa od lutego 2020 r. i jest przeznaczona głównie dla ciężkich pojazdów: są tam dwa dystrybutory LNG (skroplonego gazu ziemnego) i cztery dystrybutory CNG (sprężonego gazu ziemnego), a także stanowisko ładowania pojazdów elektrycznych zasilane z systemu fotowoltaicznego umieszczonego na dachu placówki. W porównaniu z LPG lub tradycyjnymi paliwami, stosowanie skroplonego gazu ziemnego (LNG) przekłada się na obniżenie emisji cząstek stałych (PM) o 95% i dwutlenku azotu (NO2) o 90%, a także na znaczną redukcję emisji CO2. Biometan jest neutralnym węglowo paliwem praktycznie bez wpływu na środowisko. Biometan sprzedawany na tej stacji jest produkowany w zakładzie zlokalizowanym w prowincji Lodi, gdzie paliwo jest oczyszczane i skraplane.

Stacja znajduje się na terenie zakładu produkcyjnego CNH Industrial w strategicznej strefie na wschód od Turynu, w pobliżu skrzyżowania szlaków transportowych (autostrad i obwodnicy), w sąsiedztwie Iveco Orecchia, czyli placówki dealerskiej Iveco obsługującej prowincję Turyn i Dolinę Aosty.

Samochód ciężarowy IVECO S-WAY NP zatankował na nowej stacji bio-LNG, inaugurując działalność pierwszego w północno-zachodnich Włoszech punktu sprzedaży biometanu (fot. Iveco)

Thomas Hilse, prezes marki Iveco, powiedział: „Bezemisyjny transport już funkcjonuje. Iveco S-WAY NP to pojazd, który pozwala nam go realizować, a od dziś mamy też dostęp do biometanu. Produkcja i dostawy paliwa z odnawialnych surowców szybko się rozwijają, a w krótce powstanie więcej podobnych stacji. Postęp w tym zakresie bardzo przyspieszył i już niedługo będziemy mogli we Włoszech jeździć całkowicie bezemisyjnie na LNG”.

Fot. Iveco