IKEA Japonia dostarcza meble elektrycznym FUSO eCanterem

Fot. Daimler Truck AG

Fuso japońska spółka córka Daimler Trucks dostarczyła trzy lekkie ciężarówki Fuso eCanter z napędem elektrycznym firmie IKEA Japan K.K. Dwa takie pojazdy należą bezpośrednio do japońskiej fili IKEA, a kolejny jest eksploatowany przez jej dostawcę, firmę SG Moving Co., Ltd. W Niemczech od roku 2017 Grupa Rhenus użytkuje trzy inne Fuso eCantery do realizacji dostaw mebli IKEA w Berlinie.

100-kilometrowy zasięg pojazdu o masie 7,49 tony bezpiecznie zaspokaja potrzeby klientów w miejskim transporcie dystrybucyjnym. eCanter, realizujący dostawy pomiędzy IKEA Kohoku i IKEA Harajuku, pokonuje między tymi sklepami średnio około 50 km dziennie w obie strony. W przypadkach, gdy pojazd rozpoczyna swą pracę wcześnie rano i odbywa dwa przejazdy w obie strony, jego łączny przebieg wynosi 100 km, co dowodzi, że może z powodzeniem wykorzystać cały swój zasięg.

IKEA Japan angażuje się w działania na rzecz ochrony i rewitalizacji środowiska, mające pozytywny wpływ na ludzi, społeczeństwo i planetę. Po pierwsze IKEA postawiła sobie za cel zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, wynikających ze zużycia energii, o 80% do 2030 roku. Po drugie firma dąży do tego, aby do 2025 roku zapewnić dostawę mebli za pomocą floty składającej się wyłącznie z pojazdów elektrycznych. Pierwszym krokiem IKEA w kierunku zrównoważonego transportu jest włączenie do własnej floty dostawczej lokalnie bezemisyjnych ciężarówek eCanter. Jeden z trzech pojazdów w rejonie Tokio będzie wykorzystywany do transportu produktów pomiędzy sklepami IKEA Kohoku i IKEA Harajuku, natomiast dwa pozostałe będą dostarczać meble bezpośrednio do domów klientów.