Czy 2021 będzie rokiem wynajmu?

Fot. DBK

Hulająca po świecie pandemia i niepewna przyszłość sprawiły, że nie wszyscy wyczekiwali bieżącego roku z równym optymizmem. Jednak także na polskim rynku nie brakuje firm, które szybko przystosowały się do nowych warunków, m.in. jeszcze chętniej sięgając po najem terminowy. Czy to oznacza, że bieżący rok będzie rokiem dominacji tej formy finansowania flot? Według DBK wiele na to wskazuje…
Kiedy zadamy sobie pytanie o podsumowanie ubiegłego 2020 roku, zapewne najwięcej będzie odpowiedzi pesymistycznych. Pierwsza fala covidowa dosadnie zweryfikowała wiele branż. W konsekwencji właściciele firm, którym udało przetrwać trudny czas, obecnie bardzo ostrożnie podchodzą do wszelkich wydatków i inwestycji.

Dlaczego wynajem terminowy
Niepewne nastroje spowodowały, że przedsiębiorcy zaczęli poszukiwać innych form pozyskania pojazdów, pozwalających minimalizować ryzyko nieprzewidzianych kosztów, a także dających możliwości wcześniejszego zakończenia kontraktu na wypadek rynkowych perturbacji. Kwiecień-maj w DBK Rental był okresem bardzo wielu zwrotów pojazdów od firm, które zakończyły kontrakty najmu. Dodatkowo lockdown i jego fatalne dla wielu przedsiębiorstw następstwa w postaci utraty płynności finansowej, a w wielu sytuacjach bankructwa, zmusiły przedsiębiorców do przedterminowego zamknięcia kontraktu i zwrotu wynajętych przed czasem aut. W pewnym momencie tych pojazdów było bardzo dużo, a standardowe warunki kontraktowe obejmujące 36 miesięczny okres w najmie długoterminowym wzbudzały wyłącznie strach i brak zainteresowania.
Klienci oczekiwali umowy krótkoterminowej poszukując pojazdów „na przeczekanie” trudnej sytuacji na świecie. Niespójne komunikaty płynące ze strony rządowej pogłębiały niepewność, szczególnie w tym ostatnim czasie okresu przedświątecznego. Nic więc dziwnego, że do listopada DBK Rental oddał do dyspozycji przedsiębiorców dosłownie wszystkie pojazdy w ramach najmu krótkoterminowego, w tym wiele w kontraktach z klauzulą pojazdu w ramach wynajmu przed kontraktowego czy z możliwością zwrotu w dowolnym momencie. Bez ryzyka i nieprzewidzianych kosztów dodatkowych.

Listopad 2020 lepszy rok do roku
Dostosowanie oferty najmu krótkoterminowego do oczekiwań klientów DBK Rental pozwoliło nie tylko z optymizmem patrzeć w przyszłość, ale również zanotować zdecydowanie lepszy okres pod względem liczby rejestracji kontraktów najmu w pandemicznym listopadzie roku 2020 niż rok wcześniej. Sezonowa górka zamówień, podyktowana okresem przedświątecznym, to także dobry moment na odrobienie strat przez branże handlową i transportową. Ta ostatnia, z racji trudnego roku, nie tylko nie inwestowała w swój park pojazdów, ale wręcz redukowała ich liczbę. Pozyskanie nowych aut na ten okres, kiedy to duża liczba pojazdów potrzebna jest jedynie na krótki czas, w przypadku wynajmu jest najbezpieczniejsze. Z takiego też podejścia wyszli polscy przedsiębiorcy, którzy właśnie w wynajmie upatrzyli szansę na bezpieczne, a przy tym elastyczne podejście do zarządzania wielkością floty.