Stellantis: nowy producent wkracza na rynek

Fot. Stellantis NV

Stellantis NV wkroczyło na rynek we wtorek, 19 stycznia 2021 r. Nowy producent samochodów powstał w wyniku połączenia Fiata Chrysler Automobiles (FCA) i Grupy PSA, właścicieli marek Peugeot, Citroën, DS, Opel i Vauxhall.

Nowa firma z siedzibą w Holandii jest czwartym co do wielkości producentem samochodów pod względem wielkości i trzecim pod względem przychodów na świecie. Zatrudniając ponad 400 000 pracowników na całym świecie, Stellantis plasuje się za Volkswagenem, Renault–Nissan–Mitsubishi i Toyotą, a przed General Motors, Hyundai i Fordem. Na czele 11-osobowej rady dyrektorów stoi John Elkann, poprzednio prezes FCA. Carlos Tavares, były dyrektor generalny Grupy PSA, przejmie stanowisko dyrektora generalnego.

Nowa firma, mając ugruntowaną pozycję w Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Łacińskiej, zamierza wykorzystać niewykorzystany potencjał w Chinach, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Oceanii i Indiach. Stellantis dąży do osiągnięcia rocznej synergii w wysokości ponad 5 mld euro, co ma zostać osiągnięte poprzez optymalizację wykorzystania układu napędowego i platform podwoziowych oraz wykorzystanie wydajności w zakresie produkcyjnym. Spółka deklaruje, że oszczędności nie będą wynikać z zamykania zakładów produkcyjnych. W komunikacje prasowym czytamy, że oferta Stellantis obejmie „elektryfikację, łączność, jazdę autonomiczną i współwłasność”.

Łącznie do końca 2021 r. firma będzie dysponować 39 zelektryfikowanymi modelami pojazdów. W lipcu PSA ogłosiło wprowadzenie nowej platformy pojazdów elektrycznych dla większych samochodów – eVMP, która będzie gotowa do 2023 r. Platforma rozszerza obecną platformę FCA Giorgio używaną do elektryfikacji Maserati i modeli Alfa Romeo.