E-bus: Tytuł Globalnego Lidera Elektromobilności 2020 dla firmy Solaris

Fot. Solaris Bus&Coach

19 listopada br. w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja on-line: Global e-Mobility Forum 2020 na której debatowano na temat przyszłości elektromobilności i zrównoważonego transportu. Podczas wydarzenia, które zgromadziło przedstawicieli rządów, naukowców i światowych liderów przemysłu przyznano nagrody za wkład w rozwój transportu bezemisyjnego w Polsce i na świecie. Przyznano w sumie 9 nagród: pięć firm otrzymało tytuł „Global e-Mobility Leader”, a czterem podmiotom przyznano tytuł polskiego „Lidera Elektromobilności”. 

Solaris, jeden z najważniejszych producentów autobusów elektrycznych w Europie otrzymał wyróżnienie Global E-mobility Leader 2020 za udział w transformacji komunikacji miejskiej na świecie.

Polski rynek elektrobusów podsumował podczas konferencji Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA oraz wiceszef The European Association for Electromobility: „Polska jest jednym z europejskich liderów w sektorze zeroemisyjnego transportu publicznego, zarówno pod względem produkcji elektrobusów, jak i wdrożeń pojazdów tego typu przez lokalne samorządy. Flota ebusów w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. W okresie od stycznia do września br., liczba autobusów z napędem elektrycznym zarejestrowanych w Polsce wyniosła 116 sztuk, co oznacza wzrost o 197% w stosunku do analogicznego okresu 2019 r. Solaris miał decydujący wpływ na ten wynik, zaś elektrobusy z Bolechowa stały się już wizytówką polskiej elektromobilności w wielu krajach na świecie”.

Solaris, jako jeden z europejskich liderów w obszarze e-mobility, znajduje się w czołówce producentów reagujących na zmieniające się potrzeby zakupowe operatorów komunikacji miejskiej. Od kilku lat liczba sprzedanych i zakontraktowanych autobusów elektrycznych marki Solaris bardzo dynamicznie rośnie: tylko w 2019 r., producent dostarczył do swoich klientów łącznie 162 autobusy bateryjne. Nieustannie zmienia się również organizacja produkcji i obsługi posprzedażowej firmy. W ubiegłym roku 40% wszystkich sprzedanych przez Solaris pojazdów stanowiły autobusy z napędami nisko- i zeroemisyjnymi. Z każdym rokiem firma coraz bardziej umacnia swoją pozycję lidera elektromobilności w transporcie publicznym w Europie.

Rok 2020 stanowi duże wyzwanie dla całej światowej gospodarki. Konferencja Global e-Mobility Forum to wydarzenie na wysokim szczeblu, w którym udział wzięli prelegenci z całego świata, w tym przedstawiciele rządów, organizacji międzynarodowych, naukowcy i światowi liderzy przemysłu. Podczas konferencji poruszone zostały nie tylko tematy związane z kluczowym znaczeniem rozwoju technologii bezemisyjnych dla osiągnięcia neutralności klimatycznej, ale zwrócono także uwagę na wpływ pandemii na potrzebę transformacji w kierunku zeroemisyjnym. W debacie zabrał również głos Javier Calleja, prezes zarządu firmy Solaris: „W dzisiejszych czasach nie łatwo jest być optymistą, ale jestem pewien, że z obecnej sytuacji wyjdziemy silniejsi. Mam głębokie przekonanie, że droga wyjścia z tego kryzysu powinno być drogą zieloną, przyjazną dla środowiska, a transformacja na mobilność bezemisyjną odegra kluczową rolę. Czeka nas ogromny skok w zakresie czystego, bezpiecznego i zeroemisyjnego transportu, który zaczyna się już teraz. W Solarisie obserwujemy bardzo pozytywne trendy i osiągamy coraz lepsze wyniki zarówno w sprzedaży, jak i dostawach autobusów elektrycznych. Daje to nadzieję na lepszą przyszłość dla nas wszystkich”.

Pozostali nagrodzeni
Podczas konferencji Global e-Mobility Forum 2020 przyznano w sumie 9 nagród. Pięć firm otrzymało tytuł „Global e-Mobility Leader” – to przedsiębiorstwa, dzięki którym światowa transformacja branży motoryzacyjnej w kierunku nisko- i zeroemisyjności zyskuje coraz szybsze tempo. Czterem podmiotom – najbardziej zaangażowanym w rozwój polskiego rynku ekologicznego transportu – przyznano tytuł polskiego „Lidera Elektromobilności”.

Tytuły „Global e-Mobility Leader 2020” trafiły do firm:
– BMW – jako jednego z pięciu czołowych producentów samochodów elektrycznych na świecie, dynamicznie rozszerzającego ofertę BEV i PHEV;
– Hyundai – będącego jednym z globalnych liderów sprzedaży pojazdów z napędami alternatywnymi, posiadającego w portfolio m.in. modele wodorowe;
– Ionity – międzynarodowego operatora wdrażającego sieć ultraszybkiej infrastruktury ładowania EV;
– Renault – rozwijającego kompleksowy ekosystem elektromobilności oparty na produkcji samochodów z napędem elektrycznym, car sharingu oraz technologii magazynowania energii; – Solaris Bus & Coach – wiodącego dostawcy autobusów elektrycznych w Europie.

Tytuły polskiego „Lidera Elektromobilności 2020” trafiły do:
– GARO Polska – szczecińska fabryka tej spółki wyprodukowała w ciągu ostatniego roku ponad 30 000 stacji ładowania;
– Arval Service Lease Polska – firma wprowadziła na polski rynek instrumenty ułatwiające finansowanie EV i podjęła działania edukacyjne dotyczące elektromobilności;
– InPost – firma mocno rozwija swoją flotę elektrycznych pojazdów dostawczych;
– Grupa Kapitałowa ORLEN – ma istotny wkład w rozbudowę polskiej sieci ogólnodostępnej infrastruktury ładowania.

Ponadto jury przyznało w tym konkursie trzy wyróżnienia, a otrzymały je:
– Born Electric – firma opracowała m.in. innowacyjny system zarządzania akumulatorem trakcyjnym EV;
– No Limit – spółka rozwija elektromobilność w branży TSL;
– GreenWay Polska – jest największym operatorem stacji ładowania w Polsce.