Pawtrans: ”W przyszłości całą flotę zamierzamy oprzeć na dwóch markach, w tym na Volvo” – Stanisław Pawłowski

Fot. Volvo Trucks

Flota firmy Pawtrans powiększy się o 60 pojazdów ciężarowych Volvo FH I-Save: 50 modeli już dostarczono, pozostała część kontraktu trafi do firmy w przyszłym roku. Decyzję o zakupie właściciel podjął po przetestowaniu pojazdów – przekonało go niższe zużycie paliwa, niezawodność oraz komfort jazdy. Tym samym przewoźnik powraca do współpracy z Volvo Trucks po trzyletniej przerwie.

Dlaczego Volvo? Przewoźnik przez kilka miesięcy testował model Volvo FH I-Save (z technologią Turbo Compound) o mocy 460 KM. Pojazdy Volvo FH wyposażone w silniki najnowszej generacji D13TC zużywają średnio o 1,7 l/100 km paliwa mniej w transporcie długodystansowym od samochodów ciężarowych ze standardowymi silnikami. Testowany pojazd zużywał ok. 22-23 l/100 km. Dla firmy, której pojazdy pokonują ponad 30 mln kilometrów rocznie, takie mniejsze zużycie paliwa to konkretne oszczędności.

Jeśli chodzi o ekonomikę paliwową, to Volvo FH I-Save wypada bardzo dobrze i staje się równorzędną marką dla innej, którą także użytkujemy w naszej flocie. Drugim niezwykle ważnym elementem jest niezawodność tych pojazdów oraz rozwinięta sieć serwisowa pozwalająca na szybkie usunięcie ewentualnej awarii. I jeszcze jedna istotna rzecz – komfort jazdy, który w Volvo zawsze był na wysokim poziomie. Nasi kierowcy, którzy są grupą wymagającą,bardzo cenią sobie jakość wyposażenia Volvo. To wszystko sprawia, że decyzja o wyborze kolejnych pojazdów do floty nie mogła być inna” – zapewnia Stanisław Pawłowski, właściciel firmy Pawtrans i dodaje: ”W przyszłości całą flotę zamierzamy oprzeć na dwóch markach, w tym na Volvo. Dziś w firmie mamy jeszcze kilkadziesiąt pojazdów dwóch innych producentów, które na bieżąco będziemy wymieniać. W niedługim czasie podejmiemy kolejne decyzje zakupowe.
Co ważne, Volvo FH I-Save gwarantuje oszczędność paliwa bez straty dla właściwości jezdnych. Jak dodaje Małgorzata Kulis, dyrektor zarządzająca Volvo Trucks Polska: ”To, co wyróżnia nasz silnik, to tzw. efekt performance. Pomimo bardzo niskiego zużycia paliwa pojazd jest niezwykle dynamiczny, co jest szczególnie odczuwalne podczas pokonywania wzniesień. Zestawiając Volvo z innymi pojazdami, to właśnie nasz samochód wychodzi na prowadzenie.

Pawtrans działa na rynku już 38 lat
Firma przewozi ponad milion ton płynnych artykułów spożywczych rocznie. Kierowcy Pawtrans przemierzają trasy od Portugalii po Ural. ”Jako firma funkcjonujemy od 1982 roku i od początku działamy w transporcie. W tym czasie realizowaliśmy najróżniejsze przewozy począwszy od tradycyjnych, drobnicowych, plandekowych po kontenery i tank kontenery. Przewoziliśmy chemię, gazy sprężone i samochody. Od wielu lat transportujemy płynną żywność. Jest to segment bardzo trudny, wymagający wdrożenia systemów jakości ISO oraz certyfikatów bezpieczeństwa”– wylicza Stanisław Pawłowski.

Przez cały czas trwania pandemii COVID-19 firma ani na chwilę nie zaprzestała swojej działalności. ”Nasz transport odbywa się bez przerwy, ale jest on dużo wolniejszy. Efektywność wszystkich przewozów mocno spadła ze względu na jeszcze bardziej restrykcyjny reżim sanitarny. Nasze serwisy, myjnie i całą flotę musieliśmy dostosować do nowych wymagań” – wyjaśnia prezes Pawłowski i dodaje. ”Liczymy na to, że kilka dodatkowych ciągników Volvo, które dotarły do nas ostatnio, pozwoli nadrobić stracony czas.Mamy też nadzieję, że świat wkrótce upora się z pandemią, a Pawtrans, wyposażony w ciągniki Volvo, już bez większych opóźnień przemknie przez ten wyjątkowy okres.
Kolejnych dziesięć pojazdów Volvo FH trafi do firmy w przyszłym roku. W swojej flocie Pawtrans ma łącznie 250 nowoczesnych i ekologicznych ciągników.

Fot. Volvo Trucks