Faymonville WingMAX do transportu skrzydeł wiatraków XXL

fot. Faymonville

Obecne gdy stawia się nacisk na wydajność elektrowni wiatrowych, ważna jest nie tylko ich lokalizacja, ale i konstrukcja. Łopaty wirnika nowej generacji “wiatraków” sięgają nawet 70 m długości. Jak je bezpiecznie i ekonomicznie przetransportować? Faymonville proponuje model WingMAX – nową naczepę z serii platform TeleMAX.

Nowy pojazd do transportu ładunków o ekstremalnej długości dostępny jest w wersji 3- lub 4-osiowej. Istotne dane techniczne, to: niezwykle wysoki skok łabędziej szyi; najdłuższa dostępna powierzchnia załadunkowa w formie 4-krotnie rozsuwanego teleskopu; długość łabędziej szyi kompatybilna z 5-osiowymi ciągnikami siodłowymi oraz mocne 19.5’’ osie wahliwe.

Sprawdzona technologia osi łamanych pozwala na kąt skrętu nawet do 60° i maksymalne podniesienie do 600 mm. W kombinacji z hydraulicznie podnoszoną i opuszczaną łabędzią szyją nowy TeleMAX radzi sobie bez problemów z przeszkodami na drogach, choćby takimi jak ronda, które tego rodzaju zespoły pojazdów muszą pokonać w poprzek. Dzięki temu możliwe jest pokonanie drogi w trudnych warunkach terenowych o różnych profilach tras.

Hydraulicznie podnoszona łabędzia szyja unosi się nawet o 1700 mm, zapewniając szczególnie duży prześwit. Naczepa platformowa, zaprojektowana do zastosowania z ciągnikami siodłowymi o 4 i 5-osiach zawiera znacznie więcej inteligentnie przemyślanych rozwiązań. Przesuwne podkłady pod ładunek, umożliwiające utworzenie konstrukcji wspornikowej skrzydła, pozwalają na skrócenie naczepy nawet wtedy, gdy znajduje się na niej ładunek. Są one niezwykle pomocne, ułatwiając pokonywanie krętych odcinków drogi. Wsporniki hydrauliczne ułatwiają rozsuwanie i zsuwanie teleskopowej powierzchni załadunkowej. Obustronna blokada sekcji teleskopowych zapewnia podwyższoną stabilność podczas jazdy, a rozstaw wózków osiowych, wynoszący 2000 mm, zapewnia szczególną stabilność boczną. Wzmocnione pozycje blokady zapewniają za to optymalne przeniesienie sił pociągowych i hamujących.

Praktyczna, radiowa obsługa zdalna wszystkich funkcji hydraulicznych stanowi dodatkowe wsparcie podczas pracy użytkownika. Solidna konstrukcja naczepy ze stali wysokiej wytrzymałości zapobiega ponadto powstawaniu sił łamiących, które mogłyby zniszczyć kruchy ładunek. Wersja WingMAX, będąca częścią serii TeleMAX pozostaje dzięki właściwościom wymienionym powyżej ekstremalnie stabilna i bezpieczna w obsłudze, również wtedy, gdy służy do przewozu najdłuższych skrzydeł wiatraka elektrowni wiatrowych.

Fot. Faymonville
Fot. Faymonville
Fot. Faymonville