Tatra Phoenix 8×8 z wyposażeniem dla energetyki

Fot. Wanicki

23 kwietnia br. w świdnickim oddziale firmy Wanicki poznańska firma PBE ELBUD odebrała zamówiony pojazd z wyposażeniem do prac przy stacjach i liniach elektroenergetycznych wysokich napięć. Poniżej specyfikacja techniczna modelu Tatra Phoenix T-158 8P6R44 8×8 ze specjalistycznym żurawiem marki Palfinger.

Pojazd wyposażony jest w silnik PACCAR MX-13 o mocy 480 KM/353 kW współpracujący z 16 biegową manualną skrzynią biegów ZF i dwustopniowy reduktor. Kabina kierowcy wyposażona jest w leżankę, niezależne ogrzewanie postojowe Eberspacher Airtronic D4 i lodówkę. Fotel kierowcy jest amortyzowany i podgrzewany. Dodatkowo kabinę wyposażono w kamerę cofania, ogrzewaną z mikrofonem i klapką zabezpieczającą BRIGADE. Ciężarówka mierzy 10,7 m długości i blisko 4 m wysokości.

Dodatkowo pojazd wyposażono w elementy poprawiające komfort pracy i bezpieczeństwo w czasie eksploatacji w trudnym terenie. Tatra Phoenix 8×8 porusza się na terenowych oponach Michelin 445/65R22,5 XZL. Na kabinie zamontowano dodatkowo oświetlenie LED dalekosiężne i robocze. Operator ma również do dyspozycji zdalnie sterowany szperacz GolightStryker LED. Całość dodatkowego oświetlenia uzupełnia, oświetlenie ostrzegawcze LightFix z lampami Lazer.

Na ciężarówce został zamontowany żuraw Palfinger PK88002 – EHF Power Link Plus wraz z otwartą skrzynią ładunkową Graco. Żuraw charakteryzuje bardzo duży zasięg maksymalny – 34 m. Udźwig żurawia przy 70 stopniowym wychyleniu na 22 m wysokości to 4300 kg.