Ambulans Scania R410 do intensywnej terapii

Fot. Scania

Flota jednego ze szpitali w Sztokholmie powiększyła się o nową karetkę z wyposażeniem do intensywnej terapii zabudowaną na podwoziu Scania R410. Co ciekawe pojazd zarejestrowano jako autobus, ponieważ znajduje się w nim więcej niż 9 miejsc siedzących i transportowany jest pacjent. Pojazd ma 10m długości i 3,5m wysokości.

Dane techniczne pojazdu:
– 13-litrowy, 6 cylindrowy silnik Scania o mocy 410 KM spełniający normę Euro VI;
– zaawansowany system hamowania awaryjnego z radarem i kamerą, kamera cofania 360 stopni, asystent pasa ruchu Scania;
– akumulatory litowo-jonowe oraz dodatkowy system awaryjnego zasilania do 10 godzin;
– znaczne ilości sprzętu medycznego, takiego jak pompy z lekami oraz możliwość monitorowana stanu pacjenta;
– system blokad w podłodze ułatwiający reorganizację przestrzeni;

Opracowanie projektu pojazdu zajęło ok. 3 lat. Powstał on w oparciu o potrzeby i opinie grupy pracowników z obsady pojazdów specjalnych. Zabudowę wykonała firma GrothKaross AB. Jednym z wyzwań związanych z tego typu pojazdami jest konieczność utrzymania działania kilku funkcji, na przykład specjalistycznego systemu ogrzewania, zwykle używanego w budynkach.Ambulans został poddany różnym testom pod kątem występujących przeciążeń i  wytrzymałości konstrukcji podłogi, foteli i noszy. Zamontowano w nim tylną windę załadunkową, możliwe jest również swobodne przejście do kabiny.

W nowym pojeździe do intensywnej terapii przewożeni są najbardziej wymagający pacjenci. W każdym wieku, w całym kraju, a nawet za granicą. Często z całym zespołem służb medycznych.

Koronawirus osiada na płucach, a ci, którzy zachorują, potrzebują opieki pulmonologicznej na oddziale intensywnej terapii. Obecnie możemy zapewnić opiekę na podobnym poziomie już podczas transportu. Mamy ten sam sprzęt medyczny oraz zapasy tlenu, a dzięki systemom zabezpieczającym i zasilania awaryjnego możemyzrobić też dłuższe postoje – wyjaśnił Christian Strand, który od 13 lat jest ratownikiem pogotowia i kierownikiem pojazdu na stacji w Solnej.

W pojeździe ratowniczym Scania jest również miejsce na dwa inkubatory. Ambulans jest wykorzystywany przez pediatrów ze Szpitala Uniwersyteckiego Karolinska, którzy pomagają dzieciom z różnych części kraju. Rosnące zapotrzebowanie na duże pojazdy transportowe w sektorze opieki zdrowotnej wynikaz rozwijającej się opieki medycznej.

Fot. Scania