Certyfikacja BHP środków transportu betonu w Kampanii „Dobry Transport”

Gala kampanii Znaku „Dobry Transport” będzie też miejscem prezentacji przedstawicieli producentów pomp do betonu i betonomieszarek, montowanych na podwoziach samochodów ciężarowych. Przed Centrum PKOl zaprezentowana zostanie miniekspozycja sprzętu mobilnego (Fot. K.Biskupska)

Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce – inicjator Kampanii Znaku Jakości „Dobry Beton” – dwa lata temu uruchomiło nowy projekt, Kampanię „Dobry Transport”, która wyróżnia firmy dbające o komfort i właściwy standard pracy oraz te świadczące usługi transportu i podawania betonu wg najwyższych standardów BHP.

Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce (SPBT), to organizacja zrzeszająca producentów betonu towarowego oraz firmy z zaplecza technicznego i technologicznego tej branży, czyli producentów pomp do betonu i betonomieszarek.

Kampania „Dobry Transport” (certyfikacja BHP środków transportu betonu) skierowana jest do wszystkich producentów betonu i firm świadczących usługi w zakresie transportu i podawania mieszanek betonowych, którzy realizują te czynności z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jakie przywileje ma właściciel certyfikatu? M.in. prawo wjazdu na budowy realizowane przez firmy skupione w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie i ich podwykonawców bez konieczności każdorazowego prowadzenia prekwalifikacji i kontroli wstępnych z zakresu BHP. Dodatkowo, firmy świadczące usługi w zakresie transportu i podawania betonu uprawnione są do wolnego wjazdu na teren wytwórni betonu towarowego przynależnych do SPBT w okresie ważności certyfikatu bez dodatkowych kontroli z zakresu BHP. Każdy certyfikowany pojazd otrzyma naklejkę dla lepszej identyfikacji i bezkontaktowego wjazdu na budowę.

Wymagania regulaminowe
Uzyskanie certyfikatu „Dobry Transport” nie jest trudne – wystarczy spełnić obligatoryjne warunki regulaminu, który wskazuje w jakie elementy zapewniające bezpieczeństwo powinny być wyposażone pojazdy samowyładowcze, pompy do betonu i pompogruszki oraz betonomieszarki. Są to m.in. sygnał cofania, lusterka (klasy IV i V), boczne barierki bezpieczeństwa, kliny pod koła, elementy odblaskowe, bariera przeciwnajazdowa, żółta lampa błyskowa, przeciwpoślizgowe nakładki na stopnie wejściowe do samochodu.

Do oceny brane są również elementy bezpieczeństwa kierowców i operatorów sprzętu oraz fakt, jakie podstawowe szkolenia, umiejętności czy uprawnienia posiadają. Po złożeniu wniosku do kapituły Znaku SPBT „Dobry Transport” nastąpi audyt weryfikujący zgłoszone pojazdy, a następnie weryfikacja wniosków i ostateczne przyznanie wyróżnienia „Dobry Transport”.

Tegoroczna edycja. W ramach II edycji zostały certyfikowane 140 betonomieszarki i 53 pompy do betonu. Większość pojazdów prolonguje to wyróżnienie na okres 2 lat. W czasie obostrzeń związanych z COVID- SARS 2 audyty odbywały się przy wykorzystaniu transmisji on-line.

Uroczysta Gala Finałowa – w trakcie której nastąpi wręczenie certyfikatów – odbędzie się 9 września br. w sali kongresowej Centrum Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie.

Autor: Katarzyna Biskupska

Firma z wyróżnieniem “Dobry Transport” jest postrzegana jako bezpieczny i wiarygodny pracodawca (fot. Hansa)