15 nowych modeli komunalnych Scania XT jeździ po Wrocławiu

Fot. J. Krasik

Ekologiczna, niskoemisyjna flota napędzana częściowo silnikami na gaz ziemny CNG, to nowy nabytek wrocławskiego oddziału spółki Eneris Ekologiczne Centrum Utylizacji. Zakupione pojazdy są wykorzystywane do przewozu kontenerów z odpadami, głównie budowlanymi.

W ramach kontraktu firma Eneris zakupiła modele Scania P280B4x2NA z zabudową bramową i hakową oraz pojazdy P410B6x2*4NA z zabudową hakową i hakową z żurawiem hydraulicznym. Zabudowę nadwozia wykonała wrocławska firma Hewea.
Nowa flota została dodatkowo zabezpieczona antykorozyjnie przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Każdy z pojazdów został wyposażony w dodatkowe oświetlenie robocze.

Fot. Scania

Co jest ważne wykorzystanie pojazdów Scania napędzanych gazem pozwala na redukcję groźnych zanieczyszczeń pochodnych procesu spalania ropy tj. dwutlenku azotu oraz cząstek stałych w emitowanych spalinach. Dostarczone firmie Eneris niskoemisyjne pojazdy Scanii pozwalają na redukcję zanieczyszczeń dwutlenkiem węgla o 15% dla gazu naturalnego i 90% dla biogazu, w porównaniu do oleju napędowego. Podnosi się również jakość powietrza w miastach, dzięki temu, że gazowe Scanie są dwukrotnie cichsze niż standardowe pojazdy wysokoprężne.

Jak wiadomo zbiórka odpadów w terenie zabudowanym często przebiega w intensywnym ruchu, co jest dużym obciążeniem dla kierowcy i załogi. Kabiny modeli Scanii zapewniają doskonałą widoczność kierowcy, a pracę ułatwiają systemy zwiększające bezpieczeństwo jazdy.

Fot. J. Krasik
Fot. Scania