Superwytrzymałość, czyli LuK HD 30 PLUS

Fot. Schaeffler

Wytrzymałość elementów układu napędowego jest szczególnie istotna w przypadku samochodów ciężarowych. Jednym z komponentów, który pozwala tworzyć coraz bardziej wytrzymałe na obciążenia układy napędowe, jest nowa okładzina tarcz sprzęgła LuK HD 30 PLUS.

Innowacyjne zmiany dotyczą tarcz sprzęgła LuK o średnicy 360 mm, 400 mm i 430 mm. Te 3 wymiary stanowią ponad 80% europejskiego parku maszynowego samochodów ciężarowych. W tarczach tych zastosowano nowy zoptymalizowany pod kątem wytrzymałości mechanicznej i termicznej materiał na okładziny cierne tarczy sprzęgła, oznaczony symbolem HD 30 PLUS. Zmiana ta ma na celu wydłużenie przebiegu osiąganego za pomocą tarczy sprzęgła oraz ochronę środowiska dzięki użyciu ekologicznych materiałów.

Specjalne właściwości materiału są wynikiem unikalnie dobranych komponentów składowych i procesu produkcji opierającego się na dodaniu jak największej ilości włókien. Produkcja okładzin odbywa się bez użycia rozpuszczalników, a materiał okładzin nie zawiera kadmu, chromu, ołowiu, azbestu ani rtęci.

Materiał okładzin w konwencjonalnej tarczy to kompromis w zakresie  wytrzymałości konstrukcyjnej i właściwości ciernych, co przekłada się na dobrą wytrzymałość termiczną i mechaniczną. W ciężkich pojazdach użytkowych potrzeba czegoś więcej – rozwiązaniem są okładziny LuK nowej generacji, które składają się z dwóch warstw. Warstwa spodnia podnosi wytrzymałość mechaniczną i termiczną. Z kolei warstwa wierzchnia dzięki zwiększonemu współczynnikowi tarcia lepiej przenosi moment obrotowy i wolniej się zużywa.

Dzięki zastosowaniu okładzin HD 30 PLUS możliwe jest zwiększenie przebiegu o ponad 30%, co przekłada się na zmniejszenie liczby przestojów spowodowanych wizytami w warsztacie. Oczywiście dużo zależy też od eksploatacji i warunków pracy pojazdu. Nowe rozwiązania firmy LuK, takie jak tarcza HD 30 PLUS w połączeniu z dociskiem z samoregulacją typu TAC, znacznie zwiększają mobilność pojazdów i są ekonomicznym rozwiązaniem dla ich użytkowników.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.repxpert.pl i na kanale YouTube: REPXPERT Polska

LuK HD 30 PLUS – korzyści:
– większa trwałość i dłuższy okres eksploatacji sprzęgłau
– zachowanie wysokich parametrów przez cały czas eksploatacji
– mniejsza liczba wizyt w warsztacie
– większa niezawodność układu napędowego.

Fot. Schaeffler