Renault T używany jak nowy – wizyta w “fabryce samochodów używanych” Renault Trucks w Bourg-en-Bresse

Renault T X-Road to ciągnik siodłowy przeznaczony do lekkiego transportu budowlanego, który powstaje w wyniku konwersji typowo szosowych ciągników serii T (fot. D.Piernikarski)

Korzystając z zaproszenia Renault Trucks Polska, jeszcze jesienią odwiedziliśmy specjalistyczny wydział fabryki samochodów ciężarowych Renault w Bourg-en-Bresse zajmujący się konwersją pojazdów używanych. To tu powstają modele Renault T X-Road oraz Renault T P-Road.

Od połowy roku 2017 w fabryce w Bourg-en-Bresse działa centrum adaptacyjne Renault Trucks – jest to „fabryka samochodów używanych”, gdzie realizowana jest konwersja pojazdów używanych. Z myślą o klientach europejskich konwersji podlegają dalekobieżne, typowo szosowe ciągniki siodłowe gamy T,  dostosowywane do realizacji zadań wymaganych w zaopatrzeniowym transporcie budowlanym– tak powstają samochody Renault T X-Road. Możliwa jest również ich konwersja na ciężkie podwozia dystrybucyjne Renault T P-Road. Zasada jest prosta: w przypadku serii T specjaliści z Renault Trucks wybierają używane ciężarówki mające mniej niż 2 lata (lub do 350 tys. km) i przygotowują je do wykonania nowych zadań. Plany zakładają konwersję do 800 pojazdów rocznie, w 2018 r. wykonano ok. 350 samochodów. Na rynki eksportowe Afryki czy Bliskiego Wschodu możliwa jest analogiczna konwersja ciągników Premium Route (Euro III/Euro IV).

Drugie życie renówki
Wykorzystanie wydzielonego obszaru fabryki do konwersji samochodów używanych daje możliwość  przygotowania pojazdów dokładnie dostosowanych do potrzeb ich przyszłych – kolejnych – użytkowników. W rezultacie Renault Trucks rekompensuje niedobory na europejskim rynku w zakresie samochodów ciężarowych o bardziej specjalistycznych specyfikacjach, a na rynkach Afryki i Bliskiego Wschodu producent spełnia również wymagania klientów poszukujących pojazdów o jakości fabrycznej i dostosowanych do wymagających warunków użytkowania. Transformacji podlegają Samochody używane pozyskiwane najczęściej w ramach rozliczeń poleasingowych. Szosowe ciągniki siodłowe są konwertowane na samochody ciężarowe różnych typów – na ciągniki stosowane w lekkim transporcie budowlanym, ale również na podwozia dystrybucyjne. W zasadzie niema tu istotnych ograniczeń, decyduje bowiem zapotrzebowanie rynku na środki transportu bardziej specjalistyczne i trudniej dostępne na rynku wtórnym niż typowe ciągniki siodłowe stosowane masowo w transporcie dalekobieżnym.

Pojawia się oczywiście wartość dodana: w całym procesie konwersji wykorzystywane są wewnętrzne zasoby fabryki w Bourg-en-Bresse, a z technologicznego punktu widzenia praca wykonywana jest w standardach jakościowych identycznych z tymi, jakie obowiązują na liniach produkcyjnych pojazdów nowych. W procesie konwersji zaangażowani są specjaliści Renault, którzy zdobywali swoje doświadczenie, uczestnicząc w produkcji samochodów nowych. Cały proces konwersji w dużym zakresie polega na regeneracji zupełnej niezbędnych komponentów – to wszystko sprawia, że samochody po konwersji uzyskują jakość identyczną jak samochody nowe. Równie ważne jest to, że czas realizacji zamówienia nie przekracza zazwyczaj 7 tygodni, co często jest krótszym czasem niż „polowanie” w internecie na używany pojazd o żądanej specyfikacji. Dla marki Renault Trucks możliwość zaoferowania specjalistycznych pojazdów używanych o jakości fabrycznej lokujących się pomiędzy samochodami nowymi a standardowymi samochodami (ciągnikami) używanymi to nowy element w strategii rozwoju marki, a efekty mimo stosunkowo krótkiej obecności tej oferty na rynku już są widoczne. Dodatkowe korzyści płyną również dla użytkowników kupujących nowe ciężarówki – wiedzą oni, że wzrasta wartość ich samochodu przy odsprzedaży.

Przemiana ciągnika siodłowego serii T w Renault T X-Road lub P-Road to nie tylko kosmetyka, to pełna transformacja produktu do nowych zastosowań (fot. D.Piernikarski)

Regeneracja zupełna komponentów
Fabryka w Bourg-en-Bresse w procesie konwersji wykorzystuje części poddane regeneracji zupełnej – jest to tzw. remanufacturing. Renault Trucks ma w tym zakresie duże doświadczenie, w strukturze firmy regeneracją zupełną zajmuje  się fabryka w Limoges – od 2001 r. jest to główne zadanie tego zakładu, a części tego typu pojawiły się w ofercie już w 1964 r. W zarysie ogólnym remanufacturing  (czyli powtórna produkcja) polega na regeneracji części używanych lub o niewielkim stopniu uszkodzenia zgodnie z ogólnie przyjętą technologią, tak aby odzyskały one swoje własności funkcjonalne na poziomie porównywalnym lub czasami nawet wyższym od części nowych.

Znajdujące się w ofercie Renault Trucks eXchange części po regeneracji zupełnej są objęte 2-letnią międzynarodową gwarancją producenta – jest to taki sam okres jak w przypadku części nowych (fot. D.Piernikarski)

Proces przywracania własności użytkowych poszczególnych podzespołów polega najczęściej na ich demontażu, ocenie stanu technicznego komponentów, naprawie uszkodzeń, powtórnym montażu, dokonaniu niezbędnych nastaw i regulacji oraz wykonaniu końcowego testu funkcjonalnego. Elementy wykorzystane jako części zamienne w procesie regeneracji mogą być także regenerowane lub fabrycznie nowe. Właściwie zregenerowana część samochodowa stanowi funkcjonalny ekwiwalent w stosunku do części fabrycznie nowej i zazwyczaj nie ma pomiędzy nimi wizualnej różnicy. Wykorzystanie części regenerowanych pozwala na obniżenie kosztów napraw, ponieważ zazwyczaj cena takich komponentów jest znacznie niższa (w niektórych przypadkach nawet o 30–50%). Tak wysoki poziom redukcji cen uzyskiwany jest dzięki oszczędności materiału i energii podczas procesu remanufacturingu. Regeneracja zupełna części jest realizowana z poszanowaniem zasobów naturalnych: zużycie energii elektrycznej jest zredukowane nawet o 90% w porównaniu z procesami standardowymi niezbędnymi do produkcji części nowych. Remanufacturing obejmuje niemal 80% komponentów powracających do fabryki.

Części poddane regeneracji zupełnej trafiają na rynek jako części zamienne, stanowiąc ok. 15% oferty. Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy chcą kupować oryginalne części zamienne o jakości fabrycznej dostosowane jednak cenowo do wieku swoich pojazdów. Obecnie Renault Trucks może zaproponować ponad 2000 różnych części zamiennych po regeneracji zupełnej w ramach oferty Renault Trucks eXchange. Ofertę eXchange tworzą przede wszystkim części i komponenty silnika i skrzyni biegów, układów hamulcowych, sprzęgła, obwody elektryczne i elektroniczne, układy kierownicze i zawieszenia oraz układy chłodzenia wszystkich pojazdów Renault Trucks.

Wykorzystanie fabrycznych procesów technologicznych w remanufacturingu części pozwala na uzyskanie komponentów regenerowanych o jakości porównywalnej z częściami nowymi. Są one objęte 2-letnią międzynarodową gwarancją producenta – jest to taki sam okres jak w przypadku części nowych. Asortyment części poddanych regeneracji zupełnej jest stale rozszerzany, stale też rośnie udział tych komponentów w całkowitej sprzedaży oryginalnych części zamiennych.

Podwozie Renault T P-Road jest obecnie dostępne w wersji 4×2 z trzema rozstawami osi (5600, 6000 i 6500 mm) (fot. D.Piernikarski)

Ciągniki X-Road i podwozia T P-Road
Aby sprostać specyficznym wymaganiom w zakresie zaopatrzenia placów budów, producent wprowadził na rynek ciągnik siodłowy Renault T X-Road 460. Model T X-Road należy do nowej gamy niestandardowych pojazdów używanych. Ciągniki siodłowe serii T X-Road to pojazdy używane, które najpierw są rygorystycznie wyselekcjonowane, następnie przechodzą przegląd w oparciu o listę kontrolną obejmującą 200 punktów zgodnie ze standardowymi procesami produkcyjnymi producenta. Następnie poddawane są fabrycznym modyfikacjom konstrukcyjnym, które dostosowują je do wymagań klientów działających w segmencie transportu budowlanego.

Ciągnik Renault T X-Road w konfiguracji 4×2 jest wyposażony w silnik DTI 11 Euro VI o mocy 460 KM (338 kW) i maksymalnym momencie obrotowym 2200 Nm. Zostaje on wyposażony we wzmocnione elementy karoserii, jak stalowe zderzaki, wytrzymałe stopnie i kraty ochronne reflektorów. Standardowo zakładane są również opony o profilu drogowo- terenowym (315/80 R22,5), a prześwit zostaje zwiększony o 60 mm (kąt natarcia rośnie do 18°). Algorytm sterujący pracą zautomatyzowanej skrzyni biegów Optidriver otrzymuje dodatkowy program do jazdy terenowej (Off road), jest też blokada mechanizmu różnicowego  i możliwość manualnego podwyższania prędkości obrotowej silnika. Montowane są również akumulatory o zwiększonej pojemności (225 Ah). Dopełnieniem całości są zmiany w wyglądzie zewnętrznym pojazdu, m.in. elementów grilla – osłony chłodnicy, tabliczki informacyjnej na ścianie bocznej czy wspomnianej kratki ochronnej na reflektorach.

Pojazd używany T X-Road jest objęty gwarancją na 12 miesięcy lub 120 000 km. Gwarancja ta obejmuje wszystkie zdarzenia związane z układem napędowym: silnikiem, skrzynią biegów oraz osiami pojazdu i jest uznawana we wszystkich punktach sprzedaży i obsługi Renault Trucks na terenie Europy. Dodatkowo gwarancja jest połączona z ubezpieczeniem europejskim Renault Trucks 24/7 z opcją holowania. Obecnie ciężarówka Renault T X-Road jest dostępna we Francji, Hiszpanii, Polsce, na Węgrzech, w Niemczech i Belgii w centrach pojazdów używanych Renault Trucks.

Renault T P-Road jest z kolei rezultatem przeobrażenia ciągnika siodłowego serii T w podwozie pod  zabudowę. Tak powstały „nowy używany” samochód ma  spełnić oczekiwania klientów poszukujących używanych podwozi o jakości gwarantowanej przez producenta. Podwozia T P-Road stanowią doskonałe uzupełnienie ciągników siodłowych T X-Road. W celu przeprowadzenia transformacji ciągnika w podwozie następuje całkowity demontaż kabiny, układu napędowego i zawieszenia. Komponenty te są następnie ponownie montowane na nowej ramie podwozia z dostosowanym rozstawem osi. Gwarantuje to właściwą wytrzymałość i przydatność pojazdu do każdego rodzaju nadwozia i zastosowania. Podwozie Renault T P-Road jest obecnie dostępne w wersji 4×2 z trzema rozstawami osi (5600, 6000 i 6500 mm). Kompletny proces konwersji wymaga sporo pracy – w zależności od modelu może to być nawet do 120 godzin. Pojazdy mogą być również przeznaczone do takich zastosowań, jak nauka jazdy czy zbiórka odpadów komunalnych. Renault T P-Road jest objęte roczną gwarancją producenta (lub 120 000 km).

Sprawdziliśmy w praktyce: pod względem wizualnym, właściwości jezdnych czy wykończenia wnętrza samochody X-Road oraz P-Road nie różnią się niczym od samochodów nowych; aby dostrzec różnice, należałoby rozebrać je na części składowe (fot. D.Piernikarski)

Tekst i zdjęcia: Dariusz Piernikarski

Proces regeneracji zupełnej (remanufacturing) obejmuje nawet do 80% części wykorzystywanych w budowie samochodu ciężarowego (fot. Renault Trucks)