Rok 2019 jest rekordowym dla KH-kipper

W 2019 r. najpopularniejszym produktem KH-kipper była zabudowa tylnozsypowa half-pipe W1U do przewozu materiałów sypkich i asfaltu (fot. KH-kipper)

W roku bieżącym firma KH-kipper wyprodukowała najwięcej w swojej historii jednostek zabudów, przyczep i naczep. Większość z ponad 2000 pojazdów trafiła na zagraniczne rynki. W ostatnich 4 latach producent podwoił skalę swojej działalności.

Obecnie KH-kipper jest największym w Polsce producentem zabudów ciężarowych powyżej 12 t dmc. Rekordowe wyniki sprzedaży są efektem długoletnich i bardzo dobrych relacji z klientami, partnerami oraz importerami, a także producentami podwozi w kraju i za granicą. Firma dostarcza zróżnicowane produkty klientom z różnych branż i na wiele rynków.

W związku z rozwojem firmy w 2018 r. zapadła decyzja o budowie w jej siedzibie w Kajetanowie nowej hali montażu końcowego i budynku biurowego. Dodatkowa infrastruktura produkcyjna jest odpowiedzią na niesłabnący od 2010 r. popyt na zabudowy KH-kipper i ma usprawnić dostawy zróżnicowanych produktów. W 2019 r. kontynuowano prace budowlane obu obiektów i odpowiednio wyposażono nowopowstałą halę montażową.

W 2019 r.najchętniej kupowanym produktem była zabudowa tylnozsypowa half-pipe (W1U) do przewozu materiałów sypkich i asfaltu. W rankingu popularności tuż za nią uplasowały się  kwadratowe tylnozsypowe zabudowy (W1C), których popularność nie słabnie w krajach Europy Wschodniej.  Większość zabudów została zamontowana na podwoziach trzy- i czteroosiowych. Wprowadzona na rynek w 2018 r. udoskonalona kwadratowa zabudowa W1CE z podgrzewaniem skrzyni została dobrze przyjęta i w 2019 r. odnotowano wzrost liczby jej zamówień – szczególnie  z Rosji. Dzięki współpracy z lokalnymi przedstawicielstwami handlowymi we Francji i Niemczech mocno wzrosła też sprzedaż zabudów trójstronnych.

Aby zapewnić klientom dostęp do profesjonalnej obsługi posprzedażowej, KH-kipper nawiązał współpracę z nowymi punktami serwisowymi w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Słowacji i Rosji. Dzięki współpracy generalnego przedstawicielstwa z lokalnymi dealerami podwozi klienci we wszystkich regionach Rosji mogą liczyć na pełny zakres usług gwarancyjnych i pogwarancyjnych oraz oryginalnych części zamiennych.

Targowa ekspansja

W kwietniu br. KH-kipper wziął udział w największych na świecie targach budowlanych, tj. monachijskich targach Bauma, którą odwiedziło 620 000 osób z ponad 200 krajów. Zwiedzający mogli obejrzeć łącznie 8 zabudów KH-kipper na stoisku samego producenta oraz partnerów handlowych, takich jak MAN Truck & Bus, Scania Deutschland, Volvo, Palfinger i BAS Mining Truck. Na rodzimych targach Autostrada-Polska, Rotra, które w maju obchodziły swoje 25-lecie, pokazano aż 11 produktów KH-kipper dla branży budowlanej, kopalnianej, a nawet komunalnej. Dodać należy, że unowocześniona w 2018 r. kwadratowa zabudowa tylnozysypowaW1CE dla budownictwa i lekkiego transportu kopalnianego otrzymała targowy medal.  Imprez, gdzie można było obejrzeć szerokie portfolio produktów firmy, było oczywiście znacznie więcej. Dzięki współpracy z lokalnymi dystrybutorami i klientami zabudowy pokazano jeszcze m.in. na moskiewskich targach Mining World Russia, Bauma CTT i Comtrans, na targach NordBau i Nufam w Niemczech, na francuskich targach Solutrans, a także Mining World Ukraine i Heavy Duty na Ukrainie.

W tym roku z linii produkcyjnej KH-kipper zjechała zabudowa o numerze 2000. Jest to produkt przeznaczony dla branży kopalnianej. Maksymalnie uproszczona konstrukcja jak do tej pory nieźle sobie radzi w ekstremalnych warunkach eksploatacyjnych przy transporcie urobku. Większa sprężystość skrzyni przyczynia się do ograniczenia lub eliminacji uszkodzeń konstrukcji spowodowanych załadunkiem dużych odłamków skalnych. Skrzynia na podwoziu Scanii 8×4 jest częścią dużej serii zamówień z Rosji, gdzie wydobycie surowców stanowi kluczową gałąź gospodarki.

Plany na przyszłość

W przyszłym roku KH-kipper nie zamierza zwalniać tempa i chce utrzymać produkcję na poziomie z ostatnich lat. Przewagę nad konkurencją producent chce budować dzięki kompleksowemu podejściu do obsługi klienta m.in. oferując produkt zaprojektowany zgodnie z indywidualnymi potrzebami, a także  zapewniając profesjonalne doradztwo w doborze produktu, a w razie potrzeby odpowiedni serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Na wykazanie się dużą elastycznością w tym zakresie pozwala własne biuro konstrukcyjne – zabudowy są projektowane i wykonywane na konkretne podwozie, uwzględniając nie tylko jego wymiary, ale i warunki pracy, specyfikę rynku, użyte materiały i komponenty oraz specyfikację wyposażenia.

W 2020 r. firma chce także kontynuować prace przy rozbudowie i modernizacji infrastruktury zakładowej, m.in. sfinalizować wyposażenie nowego biura oraz rozbudować lakiernię. KH-kipper planuje wziąć udział w przyszłorocznych targach Autostrada, IAA czy Steinexpo i zaprezentować kilka nowości produktowych.  Na rynku pojawi się m.in. nowa zabudowa half-pipeW1U ze specjalną izolacją termiczną do transportu asfaltu oraz zabudowy trójstronne o poprawionej funkcjonalności. Ukłonem w stronę klientów będzie powrót do urządzeń hakowych oraz zabudów komunalnych, z których te ostatnie cieszą się coraz większą popularnością.

Opracowała: Renata Pawliszko