GEFCO: 20 lat działalności w Polsce

Fot. GEFCO

Ponad 45-krotny wzrost obrotów od początku działalności oraz udana transformacja od firmy logistycznej dla branży motoryzacyjnej do operatora logistycznego z kompleksową ofertą w zakresie logistyki łańcucha dostaw. To mocne strony firmy GEFCO Polska, która obchodzi swoje 20-lecie działalności.

W 1999 r. firma logistyczna GEFCO uruchomiła swoją polską filię w Warszawie, która na początku liczyła zaledwie 9 pracowników, a jej oferta była bardzo specjalistyczna i zawężona do branży motoryzacyjnej. Obecnie zakres usług jest bardzo kompletny i obejmuje usługi logistyczne o różnym stopniu skomplikowania dla klientów z niemal każdej branży, globalnych i lokalnych, włączając serwis 4PL. Firma posiada 14 oddziałów i ponad 2500 aktywnych klientów w Polsce.

Dywersyfikacja portfela klientów była kluczowa dla rozwoju GEFCO w naszym kraju. Aktualne proporcje między automotive i innymi branżami wynoszą 60% do 40%. Obecnie zakres świadczonych usług jest zróżnicowany – od tradycyjnego transportu poprzez konsolidacje i magazynowanie, obsługę celną i podatkową, logistykę pojazdów gotowych po zintegrowane działania w ramach GEFCO 4PL.

Po 20 latach GEFCO Polska może poszczycić się dobrymi wynikami. Przychody firmy sukcesywnie rosną, a liczba zatrudnionych w najbliższych miesiącach przekroczy 600 osób. Wzrost pracowników ma związek między innymi z właśnie otwieranym pod Wrocławiem największym magazynem firmy w Polsce o powierzchni 40 tys. m2, który będzie centrum dystrybucyjnym dla wiodącego producenta komponentów i części motoryzacyjnych.

Kluczowe dla utrzymania wiodącej pozycji na rynku są inwestycje w innowacje i nowe technologie. Dlatego GEFCO od kilku lat wprowadza nowe rozwiązania z zakresu internetu rzeczy (IoT) w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Z kolei Big Data ułatwia planowanie i optymalizację operacji logistycznych. W Polsce firma obecnie koncentruje się na wykorzystaniu potencjału RPA – Robotic Process Automation. Czasochłonne i powtarzalne czynności w systemie IT są delegowane robotom.

Jak podkreśla Rafał Krajewski, dyrektor generalny GEFCO Polska w planach jest wdrażanie kolejnych innowacji: W fazie rozwoju jest śledzenie specjalnych palet do przewozu motocykli. W grę wchodzi kilka rozwiązań, od RFID po system oparty o markery i GPS. Śledzimy również rozwój pojazdów nisko- i bezemisyjnych oraz jesteśmy zainteresowani paliwami alternatywnymi. W maju 2019 roku prowadziliśmy testy ciężarówki zasilanej wyłącznie skroplonym gazem ziemnym (LNG).

Przyszłość GEFCO Polska to dalsza ekspansja połączona z dywersyfikacją biznesu
i partnerskimi relacjami z klientami z kolejnych branż.  Logistyka i transport to bardzo dynamicznie rozwijający się sektor. Nikt nie potrafi dokładnie przewidzieć, jak będzie wyglądać ten biznes za kolejne 20 czy 50 lat, ale jedno pozostaje bez wątpliwości. Dzięki cyfryzacji, nowym technologiom i przemianom społecznym wpływającym na gospodarkę czekają nas naprawdę ciekawe czasy – dodaje Rafał Krajewski.