Volvo Trucks wspiera polski transport

fot. K.Biskupska

Pod hasłem Volvo Experience Day, 30 sierpnia 2019 r. na torze Autodrom Jastrząb odbyła się 2.edycja Targów Rozwiązań Transportowych 4Poland organizowanych przez Volvo Trucks Polska i współpracujących z producentem partnerów. Była to też okazja aby świętować 25 lat obecności Volvo Trucks w Polsce.

Mija 25 lat od kiedy Volvo Trucks zaczęło swoją ekspansję na rynku polskim – z perspektywy tych lat widać jak zmieniała się firma, jak ewoluowały produkty, ale co równie ważne, cały proces przemian firmy Volvo Trucks w Polsce w pewnym sensie podążał za zmianami zachodzącymi na polskim rynku transportowym. W 1994 r. Volvo Trucks sprzedało 560 samochodów. Obecnie, liczba ta jest bliska poziomowi sprzedaży miesięcznej w niektórych okresach roku. Bezsprzecznie powodem do dumy są wszyscy polscy pracownicy Volvo Trucks, gdyż to oni bezpośrednio uczestniczyli w rozwoju i budowaniu rynkowej pozycji marki. To wy każdego dnia inspirujecie mnie do tego, aby podejmować kolejne wyzwania – tak o swojej załodze mówiła Małgorzata Kulis.

Zwycięski projekt oklejenia Volvo FH z okazji 25-lecia Volvo Trucks w Polsce autorstwa Pana Mariusza Ciechańskiego (fot. K.Biskupska)

Wielu klientów, którzy stawiając swoje pierwsze kroki w branży transportowej zaufało marce Volvo, nadal pozostają jej wierni. Wspólnie z Volvo przetrwali wiele kryzysów, by na koniec wspólnie wyjść z tych kłopotów zwycięską ręką. Tak jak sama firma, zmieniały się również produkty. Ewoluował flagowy model FH, który jest z nami niemal również od 25 lat i nadal jest pojazdem bardzo rozpoznawalnym i ma wciąż wielu miłośników i zwolenników, czego potwierdzeniem jest oczywiście sprzedaż. Początkowo Volvo Trucks budując swoją sieć serwisową nawiązało współpracę z 11 przedsiębiorcami – obecnie polska organizacja Volvo Trucks to 32 serwisy z czego 9 własnych. Firma rozwija się stale, rozszerza zakres oferowanych usług. W sferze produkcji początkiem była uruchomiona w 1995 r. montownia Volvo, w której pracowało 100 osób, przygotowując ok. 100 samochodów rocznie. Obecnie, cała Grupa Volvo w Polsce zatrudnia blisko 5 tysięcy osób, a tylko w Volvo Group Trucks pracuje ponad 300 osób.

Małgorzata Kulis (fot. Volvo Trucks)

Małgorzata Kulis – dyrektor zarządzająca Volvo Group Trucks Poland: Kilka lat temu zaczęliśmy się koncentrować na sprzedaży produktów przeznaczonych na rynek krajowy. Te starania były zawsze, choć raz nam wychodziło lepiej, czasem gorzej – na tym polega ciągłe doskonalenie, nad którym pracujemy cały czas, już od 25 lat naszej obecności w Polsce. W ostatnich latach nasza filozofia sprzedaży 4Poland jest coraz bardziej rozpoznawalna – zajęte w ubiegłym roku przez Volvo Trucks 3 miejsce w segmencie ciężkich podwozi ciężarowych było dla nas swoistym ukoronowaniem tego wszystkiego, co robimy dla naszych klientów z naszymi partnerami – firmami zabudowującymi i dostawcami wyposażenia. Myślę, że w kolejnych edycjach programu 4Poland będziemy koncentrować się jeszcze bardziej na segmencie lokalnym, będziemy poszukiwać wspólnie nisz, w których możemy zaistnieć. Jesteśmy również otwarci na nowe rozwiązania, takie, które będą ułatwiały naszym klientom osiągania korzyści.

Od 560 samochodów w 1994 r. Volvo doszło do blisko 4500 pojazdów – jest to olbrzymia podróż i mam nadzieję, że przyjdzie taki czas, gdy przebijemy 5 tysięcy. Jest to możliwe, Polska jest krajem z olbrzymim potencjałem. Warto zauważyć, że zmienia się struktura naszej sprzedaży. Wszystkie wartości, którym hołduje Volvo Trucks, a więc jakość, dbałość o środowisko, bezpieczeństwo – pozostają najważniejsze. Będziemy wprowadzać nowe pojazdy, także z paliwami alternatywnymi – przykładamy dużą wagę do tego, aby nasza planeta przetrwała. Myślimy nad przyszłością, zastanawiamy się, co możemy zrobić wspólnie, aby ta przyszłość była jak najbardziej zielona. Pracujemy nad tym, by nowe technologie były jak najbardziej przyjazne dla środowiska, wiele z tych rozwiązań już znajduje się w produkcji seryjnej i sprzedaży, inne wciąż doskonalimy.

fot. K.Biskupska
fot. K.Biskupska

Targi 4Poland

Volvo Trucks wspiera działania lokalnych społeczności, chcąc wraz ze swoimi klientami odnowić i unowocześnić krajowy tabor drogowy tak, aby transport lokalny był jeszcze bardziej efektywny i rentowny. Ten właśnie nadrzędny cel przyświeca nowej filozofii sprzedaży 4Poland. Klienci w ramach kampanii 4Poland otrzymują atrakcyjne warunki handlowe, konkurencyjne stawki ubezpieczenia krajowego na pojazdy przeznaczone do transportu lokalnego oraz elastyczne finansowanie w polskich złotych.

Zwieńczeniem tej akcji były właśnie II Targi Rozwiązań Transportowych 4Poland. Wydarzenie to, dla ponad 800 klientów, którzy wraz z rodzinami pojawili się w ciągu całego dnia na torze Autodrom Jastrząb, było doskonałą okazją, aby sprawdzić w akcji samochody ciężarowe Volvo i z bliska poznać użyteczność i wszechstronność zabudowanych podwozi Volvo Trucks – zaprezentowano bowiem wiele specjalistycznych pojazdów przeznaczonych na rynek transportu krajowego i regionalnego.

Wśród prezentowanych na targach samochodów były m.in. nowoczesne naczepy i zabudowy dystrybucyjne, wywrotki, betonomieszarki, cysterny czy zabudowy oraz przyczepy stosowane przy przewozach kubaturowych. Goście mogli też zobaczyć jak wyglądają nowoczesne agregaty chłodnicze, przyczepy do bezpiecznego przewozu drewna, czy windy ułatwiające załadunek na samochody ciężarowe. Na targach nie mogło zabraknąć również akcesoriów (np. oświetlenie, felgi, orurowanie), oferty finansowej oraz pakietów ubezpieczeniowych. Podczas całodziennej imprezy odbywały się jazdy testowe, pokazy na płycie poślizgowej oraz prezentacje statyczne pojazdów ciężarowych. Oprócz stricte „ciężarowych” działań, nie zabrakło również innych atrakcji – organizatorzy przygotowali bogaty program towarzyszący, skierowany dla całych rodzin.

Z kronikarskiego obowiązku należy wspomnieć o partnerach II Targów Rozwiązań Transportowych 4Poland. Były to m.in. firmy: Volvo Financial Services, Volvo Construction Equipment, Renault Trucks Polska, EWT Truck & Trailer (Schmitz Cargobull), Meiller Kipper, KH-kipper, TarCo (CIFA), Bär Cargolift, Wesob, Cryogas, Gniotpol, Elbo, MHS Serwis Mikulski, Stokota, Thermo King, Ekocel, Carrier,  Bocar, Hyva, Alucar Hydrog, Speedline Truck, PKO Leasing, MJM Brokers. Partnerami kampanii sprzedażowej z okazji 25-lecia Volvo Trucks w Polsce są firmy Continental oraz Ena Truck.

Tekst: Dariusz Piernikarski, zdjęcia: Katarzyna Biskupska

Poniżej obszerna galeria zdjęć z Volvo Experience Day na torze Autodrom Jastrząb.