Naczepomania to wystawa przeznaczona dla producentów i dystrybutorów pojazdów ciężarowych (naczep, przyczep, ciągników), z uwzględnieniem komponentów, akcesoriów i usług dla szeroko rozumianej branży transportowej. Tegoroczna, trzecia już, edycja odbyła się 8 czerwca w hali Atlas Arena w Łodzi.
W tym roku zmieniona została formuła imprezy – Naczepomania została zorganizowana w sobotę i odbyła się w konwencji pikniku rodzinnego, dzięki czemu przyciągnęła ok. 1000 osób – zarówno zawodowo związanych z branżą pojazdów ciężarowych, jak i sympatyków i pasjonatów transportu wraz z rodzinami. W uroczystości otwarcia tegorocznej edycji uczestniczyła Hanna Zdanowska – prezydent Łodzi.
W ramach Naczepomanii prezentowano samochody ciężarowe, zabudowy i naczepy ciężarowe różnych producentów, w tym także te do przewozu materiałów sypkich, budowlanych, niskopodwoziowe oraz specjalizowane. Swoją ofertę zaprezentowali również dostawcy części i komponentów, usług finansowych oraz wszelakiego branżowego asortymentu do pojazdów użytkowych, m.in. firmy BPW, Jost, Knorr Bremse, Haldex, Hewea, Nummi, SAE-SMB, Wabco – w sumie ponad 40 wystawców. Na odwiedzających czekały nowinki branżowe, jak BPW Eco air – modułowe, uniwersalne zawieszenie do zastosowań on-road i off-road, czy JHS 2020 B Bio – wysokowydajny, biodegradowalny smar Jost do sprzęgu siodłowego. Na stoisku firmy Haldex można było dowiedzieć się szczegółów nt. hamulca elektromechanicznego opracowywanego właśnie przez tę firmę przy współpracy ze skandynawskim producentem ciężarówek. Producent w nowym rozwiązaniu wykorzystuje czujniki i algorytmy, aby ciągnik i przyczepa hamowały i poruszały się w pożądanym kierunku w optymalny sposób we współpracy z systemem VMM (Vehicle Motion Management) producenta pojazdu.
W ciągu dnia prowadzony był konkurs – zwiedzający wystawę wybierali najciekawszy pojazd i stoisko w 3 kategoriach: pojazd nowy – wygrała naczepa STAS Moving Floor, komponenty i usługi – nagroda dla Wabco Polska i Pojazd VIP Tunning – najładniejszym pojazdem została tuningowana Scania „Smoczyca” z firmy Admar. Oprócz ofert branżowych w czasie tegorocznej Naczepomanii dla odwiedzających dostępna była również bogata część rozrywkowa. W programie znalazły się widowiskowe pokazy Monster Trucka z możliwością odbycia przejażdżek, symulator jazdy samochodem ciężarowym oraz liczne konkursy organizowane przez polskich strongmanów, a wieczorem koncerty i zabawa z DJ-em. Zapraszamy do spaceru wśród wybranych prezentowanych produktów.
Zdobywcą 3. miejsca w kategorii Pojazd nowy został zestaw Renault Trucks T520 Comfort z naczepą Stas Moving Floor o wdzięcznej nazwie „Lalunia”. Ten bardzo zadbany i wyszykowany zestaw na co dzień pracuje w firmie Młyn Osieka Tuszyma Łukasz Skowroński.
Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowała się firma SAE-SMB – jeden z liderów na rynku francuskim oraz rynkach międzynarodowych. Firma z 70-letnim doświadczeniem, od 2013 r. należąca do Grupy ADR. Ma know-how w zakresie produkcji osi i zawieszeń do przyczep i naczep, a hamulce bębnowe stanowią istotną pozycję w szerokiej ofercie firmy (rozmiar 5–20 cali). Na Naczepomanii prezentowano zawieszenie pneumatyczne SP70 AirMax (ładowność do 9 t przy 105 km/h). Minimalna waga modułu SP70 wraz z osią DSOKH7 to 425 kg.
Łódzka firma PTM Polska pokazała klientom m.in. pierwszą w Polsce naczepę Orthaus z automatycznym systemem szybkiego załadunku przesuwnej podłogi holenderskiej produkcji CargoMatic, pracującą w Grupie Żywiec. Dzięki temu rozwiązaniu skróceniu ulega czas potrzebny na załadunek pojazdu – naczepa zostaje rozładowana lub załadowana dowolnymi paletami w ciągu 2 minut
KH-kipper zaprezentował bezramową naczepę aluminiową N30 W1U podpiętą do Iveco LNG 450 NP. Naczepa umożliwia równomierne rozłożenie sypkich materiałów budowlanych, jak piasek i żwir, na drodze bezpośrednio ze skrzyni, a jej charakterystyczny kształt zapobiega przyleganiu lepkiego materiału
Na stoisku firmy Hewea klienci mogli zapoznać się z ofertą hydrauliki siłowej i komponentów do pojazdów ciężarowych, jak np. siłowniki Penta, przystawki odbioru mocy, pompy i inne
Spitzer Silo Polska wspólnie z firmą Lomarex zaprezentował naczepę silosową Spitzer SF2737/2P o poj. 37 m3. Technologia produkcji tego silosa, wykorzystane materiały, komponenty (osie BPW, felgi Alcoa), osprzęt oraz wyposażenie wiodących producentów zapewniły mu niską masę własną, co jest bardzo istotne w transporcie sypkich materiałów budowlanych. Zwraca uwagę nie tylko solidna konstrukcja i bezawaryjność sprzętu, liczy się również estetyka wykonania całości. Dlatego naczepa pokryta jest dwuwarstwowym lakierem srebrny metalik i wyposażona w błyszczące felgi aluminiowe Alcoa Dura-Bright Evo.
Firma Nummi-Pro zaprezentowała dwie nowości: systemy elektroniczne IRMA oraz BTControl. Pierwszy z nich to aplikacja Nummi IRMA (na zdjęciu) umożliwiająca kontrolę w czasie rzeczywistym pracy siłownika wywrotu. System informuje operatora o stabilności pojazdu, nachyleniu i wysokości muldy wywrotki, a także o panującym ciśnieniu i temperaturze w układzie hydraulicznym. Dzięki tej aplikacji można znacznie poprawić bezpieczeństwo pracy i uniknąć kosztownych oraz czasochłonnych napraw. Drugi system to moduł Nummi BTControl – układ bezprzewodowego sterowania wywrotką za pomocą smartfona. Zwiększa on bezpieczeństwo operatora podczas pracy – kierowca może wykonywać swoje zadania z różnych, dogodnych dla niego miejsc (również znajdując się w znacznej odległości od pojazdu). Ponadto BTControl może być stosowany w innych urządzeniach, jak wciągarki, podesty ruchome, lawety, ruchome podłogi, pługi oraz wiele innych. Oba systemy mogą współpracować z dowolnym układem elektrohydraulicznym, a aplikacja potrzebna do ich obsługi jest dostępna bez opłat.