Volvo Trucks mocne w segmencie pożarniczym

fot. Volvo Trucks Poland

W 2018 r. Volvo Trucks Poland odnotowało rekordową sprzedaż podwozi pożarniczych pow. 16 t – 133 pojazdy, co stanowi wzrost o 75% r/r. To najlepszy wynik w historii firmy.

fot. Volvo Trucks Poland

Modernizacja straży pożarnej trwa już od kilku lat. Jednak to w ub. roku strażacy zakupili najwięcej pojazdów pożarniczych i ratowniczo-gaśniczych. Jak mówi st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej (PSP) jest to efekt coraz większej dostępności środków na nowy sprzęt: W ostatnim czasie możliwości pozyskania finansowania na zakup m.in. samochodów, a nawet na budowę nowoczesnych remiz jest coraz więcej – skomentował Paweł Frątczak.

W 2016 r. został nawet stworzony specjalny program, w ramach którego PSP otrzyma do 2020 r. aż 1,7 mld zł, z czego ponad 500 mln ma trafić do Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP). To jednostki najmniejsze, ale często to one pierwsze reagują na zagrożenia, zwłaszcza na terenach oddalonych od dużych aglomeracji miejskich. To właśnie OSP zakupiło najwięcej pojazdów pożarniczych na podwoziach Volvo w 2018 r, bo aż 103 (na wszystkie 133).

Od kilku lat konsekwentnie realizujemy strategię 4Poland, której celem jest wsparcie polskiego transportu, w tym nie tylko firm realizujących przewozy na terenie kraju, ale też przedsiębiorstw komunalnych i wszystkich służb pomocniczych. Kładziemy duży nacisk na rozwój w segmencie samochodów specjalistycznych, dlatego w ubiegłym roku mocno skoncentrowaliśmy się na projektach dla straży pożarnej. Cieszymy się, że efekty tej pracy są już widoczne – powiedział Wilhelm Rożewski, dyrektor marketingu w Volvo Trucks Poland.

fot. Volvo Trucks Poland

Nowiutkie Volvo dla OSP

W 2017 r. Volvo dostarczyło do segmentu straży pożarnej na terenie całego kraju 76 podwozi, a w 2018 było ich aż 133. To stanowi wzrost o 75% r/r. Nowoczesne wozy strażackie na podwoziach Volvo trafiły m.in. do jednostek OSP z województwa kujawsko – pomorskiego (łącznie 13 wozów strażackich o wartości 13 mln zł). Większość tych pojazdów jest zbudowana na podwoziach Volvo FL 4×4 z silnikami o mocy 280 KM, z kabiną brygadową, która zapewnia komfort jazdy 6 osobom z pełnym ekwipunkiem. Volvo FL 4×4 mają stały napęd na wszystkie koła z podziałem 68% na przód i 32% na tył, dzięki temu samochody są w stanie sprostać zadaniom ratowniczym nawet w trudnym terenie. Dostarczone do straży podwozia Volvo zostały zabudowane przez firmę Bocar. Nowe wozy strażackie spełniają wszystkie najnowocześniejsze normy obowiązujące współczesne pojazdy ratowniczo-gaśnicze.

fot. Volvo Trucks Poland

To dla OSP przeskok cywilizacyjny, do tej pory większość jednostek pracowała na kilkudziesięcioletnim sprzęcie, który nie dawał takich możliwości. Nasze podwozia, niezależnie od tego, czy mają kabiny załogowe, czy krótkie są pojazdami terenowymi. Część jest wyposażona w automatyczne skrzynie biegów, dzięki czemu kierowca może całkowicie skupić się w na manewrowaniu samochodem. Dużym atutem są silniki spełniające najwyższe obowiązujące w UE normy Euro VI. – podsumował Dariusz Januszewski, reprezentant handlowy ds. sprzedaży podwozi w Volvo Trucks Poland.

Strażacy – dziękujemy!

W 2019 roku Volvo Trucks Poland chce dalej umacniać się w segmencie pojazdów pożarniczych i ratowniczo – gaśniczych. Co ważne polski oddział szwedzkiego koncernu w specjalny sposób podziękował strażakom za ich trud i pracę oraz specjalną akcję latem ub. roku, gdy przez 2 tyg. wspierali szwedzkie służby w gaszeniu największych w historii tego kraju pożarów lasów. Za to poświęcenie Volvo Trucks Poland wyemitował serie spotów pod wspólnym tytułem „Strażacy – dziękujemy!”. Akcja została bardzo entuzjastycznie i pozytywnie przyjęta przez internautów, a filmy odnotowały setki tysięcy wyświetleń.

fot. Volvo Trucks Poland